open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 372/1937/17
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 16 січня 2019 року

у справі № 372/1937/17

Цивільна юрисдикція

Щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Фабула справи: ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Рішенням районного суду позов ОСОБА_2 задоволено повністю. Визначено ОСОБА_2 додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_5. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки вона вчасно в шестимісячний строк подала заяву до нотаріуса про прийняття спадщини, але нотаріус, всупереч вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, не перевірив наявність заведеної спадкової справи, та не відмовив позивачу у прийнятті заяви. Постановою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а рішення районного суду - без змін.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_4 зазначає, що судами попередніх інстанцій при вирішенні даного спору не в повному обсязі досліджено обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення. Судами не було враховано, що спадщина після смерті ОСОБА_5 була на час звернення позивача із заявою до державного нотаріуса та суду оформлена. Відповідачем було отримано свідоцтво на спадщину за законом. Заявник вважає, що у позивача не було перешкод для своєчасного подання заяви про прийняття спадщини.

Правова позиція Верховного Суду: за положеннями ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; причини пропуску строку визнані судом поважними.

Відповідно до глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першої заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів (пункт 2.1). При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту (пункт 2.2). У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз'яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи (пункт 2.4).

Висновки: позивач вчасно в шестимісячний строк подала заяву до приватного нотаріуса про прийняття спадщини, однак приватний нотаріус не перевірив наявність заведеної спадкової справи та не відмовив позивачу у прийнятті заяви, не роз'яснив право подачі такої заяви за місцезнаходженням цієї справи. Зазначені обставини у сукупності є достатніми для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки причини незначного пропуску такого строку є поважними.

Ключові слова: додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини, перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, прийняття спадщини

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: