Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 17 жовтня 2018 року
у справі № 200/21452/15-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо доведення безпорадного стану особи з метою зміни черговості спадкування
Фабула справи: ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5, про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, визнання права на спадкування за законом разом зі спадкоємцями першої черги спадкування.
Після смерті ОСОБА_7 ОСОБА_3 звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно у зв'язку з недоведеністю факту проживання однією сім'єю разом з ОСОБА_7 не менше п'яти років до часу відкриття спадщини та в зв'язку з наявністю спадкоємців першої черги.
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково, а саме: встановлено факт спільного проживання однією сім'єю ОСОБА_3 та ОСОБА_7, визнано за ОСОБА_3 право на спадкування за законом разом зі спадкоємцями першої черги спадкування.
Ухвалою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_5, зазначає, що ОСОБА_7 працював, спілкувався з ОСОБА_5 телефоном, оскільки вона проживає у Німеччині, на свій стан здоров'я не скаржився, у безпорадному стані не перебував.
Правова позиція Верховного Суду: встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини надає особі, щодо якої встановлений такий факт, право на спадкування майна як спадкоємцю четвертої черги відповідно до ст. 1264 ЦК.
Відповідно до ч. 2 ст. 1259 ЦК фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Судовий порядок зміни черговості застосовується на підставі задоволення позову спадкоємця наступних черг до спадкоємців тієї черги, які безпосередньо закликаються до спадкування. Право на пред'явлення позову про зміну черговості спадкування мають лише спадкоємці за законом.
Підставами для задоволення такого позову є сукупність юридичних фактів, встановлених у судовому порядку: здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами); матеріальне забезпечення спадкодавця; надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка має матеріалізоване вираження, - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири; тривалий час здійснення зазначених вище дій; безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом.
Для задоволення позову про зміну черговості спадкування необхідна наявність всіх п'яти вищезазначених обставин.
Безпорадним є стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.
Висновки: безпорадний стан необхідно доказувати відповідними записами в медичних документах, доводити ж факт безпорадного стану тільки поясненнями позивача та свідків є недостатнім з огляду на те, що відповідач – спадкоємець першої черги, заперечує право позивача на спадщину.
Ключові слова: проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, право на спадкування, підстави зміни черговості спадкування