Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 жовтня 2021 року
у справі № 814/2070/16
Адміністративна юрисдикція
Щодо обов’язку суб`єктів містобудівної діяльності, які виконують будівельно-монтажні роботи, дотримуватись державних стандартів, норм і правил при здійсненні будівництва
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - ДАБІ), у якому просив визнати нечинним та скасувати постанову та припис.
Постановою окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного суду ухвалене судом першої інстанції судове рішення скасовано та відмовлено у позові.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 наполягає, що усі заходи з додержання техніки безпеки і охорони праці були детально викладені у технологічній картці на виконання робіт з відповідним відображенням послідовності (етапів) робіт. Фактично, на переконання позивача, опис послідовності виконання робіт за своїм змістом мав усі ознаки пояснювальної записки, зміст якої або будь-які вимоги до її змісту ДБН А. 3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» не визначені.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» нормативне регулювання планування та забудови територій здійснюється шляхом прийняття нормативно-правових актів, правил, державних та галузевих будівельних норм, національних (державних) стандартів, кодексів усталеної практики. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури, забезпечує розроблення, затвердження, перегляд, внесення змін і скасування державних будівельних норм.
Відповідно до п. 1.1 ДБН А3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» ці норми поширюються на загальнобудівельні і спеціальні будівельні роботи під час нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, реставрації будівель та споруд (далі - будівельно-монтажні роботи).
Висновки: дотримання державних стандартів, норм і правил при здійсненні будівництва, до якого, у розумінні ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», належить, окрім іншого, капітальний ремонт, є обов'язком усіх суб'єктів містобудівної діяльності, у тому числі й тих, які виконують будівельно-монтажні роботи.
Ключові слова: порушення державних будівельних норм, промислова безпека у будівництві, обов’язки виконроба