Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 02 вересня 2021 року
у справі № 873/108/20
Господарська юрисдикція
Щодо обов'язку державного виконавця стосовно надіслання копій постанов про відкриття виконавчого провадження його сторонам
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постанові
від 15.10.2020 у справі № 873/26/20
Фабула справи: ТОВ "Агрохім-Партнер" звернулось до апеляційного господарського суду із скаргою на бездіяльність державного виконавця ВДВС під час примусового виконання наказів апеляційного господарського суду, в якій просить:
- визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця під час примусового виконання наказів апеляційного господарського суду щодо порушення строків та порядку вчинення виконавчих дій із врахуванням ст.ст. 13, 18, 26, 28 Закону України "Про виконавче провадження";
- зобов`язати державного виконавця усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом направлення на адресу ТОВ "Агрохім-Партнер" постанови (або іншого виконавчо-процесуального документу) ВДВС, винесеної за результатами розгляду заяв про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання наказу апеляційного господарського та додатково обґрунтованими документами (доказами) із врахуванням ст.ст. 13, 26, 28 Закону України "Про виконавче провадження".
Апеляційний господарський суд задовольнив частково скаргу ТОВ "Агрохім-Партнер". Визнав неправомірною бездіяльність державного виконавця. Закрив провадження в частині зобов'язання державного виконавця усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника).
Мотивація апеляційної скарги: ВДВС зазначає, зокрема, таке: суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку щодо порушення державним виконавцем строків вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні під час виконання наказів апеляційного господарського суду, оскільки державним виконавцем вчинено сукупність дій направлених на виконання наказів суду.
Правова позиція Верховного Суду: ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент звернення стягувача до відділу ДВС з заявою про відкриття виконавчого провадження) визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому ст. 27 цього Закону.
Такі ж положення містить абз. 1 п. 5 розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція), в якому закріплено, що у разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент звернення стягувача до відділу ДВС з заявою про відкриття виконавчого провадження) копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених п.п. 1 - 4 ч. 9 ст. 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження. Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Висновки: на виконавця покладено обов`язок не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа винести постанову про відкриття виконавчого провадження та надіслати копії постанов про відкриття виконавчого провадження його сторонам рекомендованим поштовим відправленням.
Ключові слова: стадії судового провадження, примусове виконання судових рішень, обов’язки державного виконавця