Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 липня 2021 року
у справі № 910/20564/16[1]
Господарська юрисдикція
Щодо розмежування нововиявленої обставини та нового доказу
ФАБУЛА СПРАВИ
У справі за позовом ТОВ «АТТІЛА» до державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності», АТ «Фармак», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - - ПАТ «Дарниця», про визнання недійсними свідоцтв України на знак для товарів та послуг, до господарського суду від АТ «Фармак» надійшла заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
В обґрунтування заяви відповідач посилається на те, що факти встановлені рішенням апеляційної палати Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі - Рішення апеляційної палати) про визнання торговельної марки «ДІАЗОЛІН, зобр.» добре відомою в Україні відносно АТ «ФАРМАК», мають значення для вирішення цієї справи і є істотними для ухвалення правильного рішення; зазначені обставини (факти встановленні в Рішенні апеляційної палати) є нововиявленими, оскільки вони не були і не могли бути відомі заявнику на час розгляду справи.
Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні заяви АТ «Фармак» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду зі справи відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Нововиявлена обставина - це юридичний факт, який передбачений нормами права і тягне виникнення, зміну або припинення правовідносин; юридичний факт, що має істотне значення для правильного вирішення даної конкретної справи; якби нововиявлена обставина була відома суду під час винесення судового акта, то вона обов'язково вплинула б на остаточні висновки суду; юридичний факт, наявний на момент звернення заявника до суду з позовом і під час розгляду справи судом; юридичний факт, який не міг бути відомий ані особі, яка заявила про це в подальшому, ані суду, що розглядав справу.
До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу рішення суду. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Дослідження обставин і перевірка доказів наявності нововиявлених обставин у розумінні положень процесуального законодавства не може мати наслідком нову правову оцінку обставин, які вже були предметом дослідження судів при вирішенні спору по суті, та кваліфікації таких обставин як нововиявлених.
ВИСНОВКИ: необхідно чітко розрізняти поняття нововиявленої обставини (як факту) і нового доказу (як підтвердження факту). Так, не можуть вважатися такими обставинами подані учасником судового процесу листи, накладні, розрахунки, акти тощо, які за своєю природою є саме новими доказами.
У цій справі, встановивши, що: Рішення апеляційної палати є новим доказом, що подається в підтвердження позиції АТ «Фармак», який не існував на час розгляду цієї справи та не є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, покладені в основу рішення місцевого суду зі справи; Рішення апеляційної палати було прийнято саме за заявою АТ «Фармак» стосовно комбінованої торговельної марки, а не щодо спірних торговельних марок; обставина щодо доброї відомості торговельної марки «ДІАЗОЛІН, зобр.» існувала на момент розгляду справи і мала бути відома АТ «Фармак» як заявнику щодо визнання її добре відомою, - дійшли правильного висновку, що наведені АТ «Фармак» обставини не є нововиявленими.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами, встановлення наявності нововиявлених обставин, провадження за нововиявленими обставинами, правова природа нововиявлених обставин