Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 серпня 2021 року
у справі № 910/20607/17
Господарська юрисдикція
Щодо правової природи позову про визнання недійсним договору іпотеки та зняття заборони відчуження з виключенням відповідних записів з Державного реєстру іпотек
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Компанія з управління активами "Будівельні проекти" звернулось до господарського суду з позовом до ПАТ "Державний ощадний банк України", ТОВ "ПГ Інвест" та приватного нотаріуса міського нотаріального округу про визнання недійсним додатку №1 до іпотечного договору, укладеного між ПАТ "Державний ощадний банк України" та ТОВ "ПГ Інвест", зареєстрованого приватним нотаріусом міського нотаріального округу, згідно з яким предметом іпотеки є майнові права на квартири, та зобов'язання приватного нотаріуса міського нотаріального округу, а у разі її відсутності будь-якого іншого нотаріуса міського нотаріального округу, зняти заборону відчуження та виключити з Державного реєстру іпотек записи про обтяження іпотекою вказаних квартир.
Рішенням господарського суду відмовлено у задоволенні позову ТОВ "Компанія з управління активами "Будівельні проекти".
Постановою апеляційного господарського суду рішення господарського суду скасовано. Ухвалено нове рішення. Позов ТОВ "Компанія з управління активами "Будівельні проекти" задоволено повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно зі ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Негаторним є позов власника про усунення будь-яких перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження майном, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння.
Власник має право вимагати захисту свого права від особи, яка перешкоджає йому користуватися і розпоряджатися своїм майном, тобто може звертатися до суду з негаторним позовом.
Позивачем за негаторним позовом може бути власник або титульний володілець, у якого перебуває річ і щодо якої відповідач ускладнює здійснення повноважень користування або розпорядження, а відповідачем - лише та особа, яка перешкоджає позивачеві у здійсненні його законного права користування чи розпорядження річчю.
Предметом негаторного позову є вимога володіючого майном власника до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися та розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом.
Підставою для звернення з негаторним позовом є вчинення третьою особою перешкод власнику в реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.
Однією з умов подання негаторного позову є триваючий характер правопорушення і наявність його в момент подання позову.
Характерною ознакою негаторного позову є протиправне вчинення перешкод власникові у реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.
ВИСНОВКИ: оскільки наявність обтяження спірних квартир іпотекою передбачає заборону або обмеження розпорядження та/або користування нерухомим майном, то позов про визнання недійсним договору іпотеки та зняття заборони відчуження з виключенням відповідних записів з Державного реєстру іпотек є негаторним, оскільки спрямований на усунення перешкод власнику в реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правова природа негаторного позову, захист права власності, спори із замовниками будівництва, захист прав інвесторів