Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 липня 2021 року
у справі № 905/1750/20
Господарська юрисдикція
Щодо суб’єкта права на звернення до господарського товариства та витребування в нього відповідних документів/інформації
Фабула справи: Компанія "ЕмСі КОППЕР ІНДАСТРІАЛ ЛТД" (MC COPPER INDUSTRIAL LTD) звернулась до господарського суду з позовом про зобов`язання ТОВ "Костянтинівський завод металургійного обладнання" надати їй завірені підписом уповноваженої особи ТОВ "Костянтинівський завод металургійного обладнання" копії документів, перелік яких наведений у прохальній частині позовної заяви.
Рішенням господарського суду позов задоволено.
Ухвалою апеляційного господарського суду зупинено провадження у справі № 905/1750/20 до вирішення по суті та набрання законної сили рішенням у справі № 905/565/19 на підставі п.5 ч.1 ст.227 ГПК України.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Костянтинівський завод металургійного обладнання" у своїй касаційній скарзі вказує, що на час розгляду апеляційної скарги, позивач не був і зараз не є учасником ТОВ "Костянтинівський завод металургійного обладнання", а тому суд апеляційної інстанції не повинен був зупиняти апеляційне провадження і чекати на вирішення будь-якої справи.
Правова позиція Верховного Суду: одержання учасником господарського товариства інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким учасником своїх корпоративних прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні господарською організацію. Внаслідок невиконання товариством свого обов’язку з надання учаснику товариства на його вимогу для ознайомлення документів, передбачених положеннями закону та статуту, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права.
З моменту виключення учасник не має права на участь в управлінні господарською організацією, з якої вибув. Лише за наявності рішення суду, яке набере законної сили, про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, яким такий учасник був виключений з ТОВ, він вправі звертатися до товариства відповідно до вимог ст. ст.5, 43 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Висновки: правом на звернення до товариства та витребування в нього відповідних документів/інформації наділений саме учасник ТОВ, а не учасник, якого було виключено з ТОВ на підставі рішення загальних зборів учасників товариства, яке оскаржується у судовому порядку.
Ключові слова: захист корпоративних прав, право на інформацію, корпоративні спори, обов’язки господарського товариства, інформація про діяльність товариства, права учасника товариства