Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 09 лютого 2021 року
у справі № 804/3329/15
Адміністративна юрисдикція
Щодо повідомлення платника податків про початок проведення податкової перевірки
Аналогічна правова позиція висловлена
Верховним Судом України в постановах
від 27.01.2015 у справі № 21-425а14
від 09.02.2016 у справі № 21-5864а15
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ звернулось до суду з адміністративним позовом до об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС (далі - Інспекція), у якому просило: визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ»; визнати протиправними дії Інспекції щодо проведення перевірки, результати якої оформлені актом; визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Окружний адміністративний суд постановою у задоволенні позову відмовив повністю.
Апеляційний адміністративний суд постановою скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким позов задовольнив
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Положеннями пунктів 79.1, 79.2 статті 79 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
ВИСНОВКИ: законодавством встановлений обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про дату початку та місце проведення перевірки, а платнику, в свою чергу, гарантується право оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього. Реалізація такого права за відсутності обов`язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою. Невиконання вимог пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України щодо пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення перевірки та копії наказу про проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: обов'язки податкових органів, правовий статус платника податків, порядок проведення податкової перевірки, оскарження рішень контролюючих органів