Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 квітня 2020 року
у справі № 161/5372/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо доказового значення обставин, що підтверджуються показаннями свідка, у справі про адміністративне правопорушення
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом поліцейського, в якому просив скасувати постанову с про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративне правопорушення, якою застосовано щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Постановою суду першої інстанції у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Постановою апеляційного адміністративного суду було скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до ч. 1 ст. 65 КАС України як свідок в адміністративній справі може бути викликана судом кожна особа, якій можуть бути відомі обставини, що належить з'ясувати у справі.
При цьому, колегія суддів вказує, що цінність свідка полягає в його безпосередньому суб'єктивному сприйнятті обставини справи за допомогою органів чуттів і відсутності юридичної зацікавленості у вирішенні справи. І саме з огляду на своє нейтральне становище людина здатна об'єктивно та правильно засвідчити події і факти так, як вони дійсно відбувалися для можливості уникнення формалізму та зловживання процесуальними правами.
Натомість, на підставі показань свідків не можуть встановлюватися факти, які з огляду на закон або звичай установлюються в документах.
ВИСНОВКИ: обставини, що підтверджуються показаннями свідка повинні узгоджуватись з іншими доказами у справі, тоді вони можуть бути визнані судом достовірними та достатніми для висновку про винуватість особи в тому чи іншому адміністративному правопорушенні.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: процесуальний статус свідка, джерела доказів, спори у сфері порушення правил дорожнього руху, оцінка доказів