Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 квітня 2018 року
у справі № 922/2362/17
Господарська юрисдикція
Щодо умов набуття статусу кредитора як учасника провадження у справі про банкрутство
ФАБУЛА СПРАВИ
Постановою господарського суду ТОВ "Дейлі Спорт" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
Не погодившись з постановою місцевого господарського суду Головне управління Державної фіскальної служби звернулось до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просило скасувати постанову господарського суду у справі про банкрутство ТОВ "Дейлі Спорт" припинити.
Постановою апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби задоволено, постанову господарського суду скасовано, провадження у справі про банкрутство ТОВ "Дейлі Спорт" закрито.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) субєкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Таким чином, право на оскарження судового рішення у справі про банкрутство надано особам, які мають процесуальний статус учасника провадження у справі про банкрутство.
Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" також визначено, що сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).
Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
При цьому, вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
ВИСНОВКИ: особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме - кредитора, лише у разі подання у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: право на перегляд судових рішень, правовий статус учасників справи про банкрутство, процедура банкрутства, правовий статус кредитора