Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 07 лютого 2018 року
у справі № 639/101/17
Цивільна юрисдикція
Щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої залиттям квартири внаслідок неналежного стану внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та гарячого водопостачання
Фабула справи: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до суду з позовом до «Харківські теплові мережі» та КП «Жилкомсервіс” про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої залиттям квартири. Рішенням районного суду, яке залишено без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено частково. Стягнуто з КП «Харківські теплові мережі» на користь ОСОБА_4 та ОСОБА_5 матеріальну шкоду у розмірі 109 850 грн та моральну шкоду по 10 000 грн кожному. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ухвалені судові рішення судами першої та апеляційної інстанції не відповідають вимогам чинного законодавства та не ґрунтуються на повному дослідженні наявних у справі доказів. Судами невірно застосовані норми матеріального та процесуального права, а саме : п. 7 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та не застосовано ст. 1 п. 5 та 6 ч. 2 ст. 24, п. 1, 7 та 8 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст. 901 та 902 ЦК України.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 2 та 4 ст.19 Законом України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Пп. 8 п. 2 ст. 25 Закону встановлено обов'язок управителя забезпечувати здійснення профілактичних, поточних, капітальних та аварійних ремонтів відповідно до встановлених стандартами, нормативами, нормами і правилами вимог щодо строків та регламентів.
Висновки: КП «Харківські теплові мережі» є організацією, яка здійснює гаряче водопостачання та зобов'язана забезпечувати надійне постачання відповідно до умов договорів і стандартів та з розміром відшкодування моральної шкоди, визначеного районним судом, оскільки висновки суду з цього приводу відповідно до статті 263 ЦПК України є законними і обґрунтованими. Зазначений правовий висновок міститься у постанові колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду № 61-3280 зпв 18 від 28 березня 2018 року (638/9832/15-ц) щодо застосування вказаних норм права.