Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 вересня 2020 року
у справі № 368/561/19
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів про призначення на посаду помічника судді, перебування на цій посаді та звільнення з неї
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, з посади помічника судді в якому її звільнили. У позові позивачка просила:
- скасувати наказ керівника суду про звільнення позивачки з посади помічника судді;
- поновити позивачку на посаді помічника судді суду, допустивши у цій частині негайне виконання рішення суду;
- стягнути із суду на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу, допустивши у частині стягнення такого платежу за один місяць негайне виконання рішення суду;
- стягнути із суду на користь позивачки 3 000,00 грн як відшкодування моральної шкоди.
Суд першої інстанції постановив ухвалу про закриття провадження у справі. Мотивував ухвалу тим, що особа, яка обіймає посаду помічника судді, підпадає під визначення особи, яка перебуває на публічній службі.А на спори з приводу прийняття на таку службу, її проходження та звільнення з цієї служби поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Апеляційний суд прийняв постанову, згідно з якою ухвалу суду першої інстанції скасував і направив справу для продовження розгляду до цього ж суду. Мотивував постанову тим, що спір треба розглядати за правилами цивільного судочинства.
Верховний Суд постанову апеляційного суду скасував, а ухвалу суду першої інстанції залишив в силі.
ОЦІНКА СУДУ
Посади помічників суддів належать до посад патронатної служби (частина перша статті 92 Закону України «Про державну службу»), на які не поширюється дія Закону України «Про державну службу».
Помічник судді - це працівник патронатної служби у суді, який забезпечує виконання суддею повноважень щодо здійснення правосуддя.
До набрання 1 травня 2016 року чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII помічник судді був державним службовцем. А тому за змістом пункту 15 частини першої статті 3, пункту 2 частини другої статті 17 КАС України у редакції, що була чинною до 15 грудня 2017 року, ініційовані до 30 квітня 2016 року спори щодо призначення на посаду помічника судді, перебування на цій посаді та звільнення з неї належали до юрисдикції адміністративного суду.
1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, згідно з підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень якого Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, за винятком деяких приписів, втратив чинність.
За змістом частини першої статті 154 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року № 2453-VI, який був чинним до 30 вересня 2016 року, частини першої статті 157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, що набрав чинності 30 вересня 2016 року, у період з 1 травня 2016 року до 15 грудня 2017 року статус і умови діяльності помічника судді визначалися відповідним Законом України «Про судоустрій і статус суддів» і Положенням про помічника судді, затвердженим Радою суддів України.
Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначив, що його приписи не поширюються на працівників патронатних служб, до яких належать, зокрема, помічники суддів (пункт 18 частини третьої статті 3, частина перша статті 92).
Іншими словами, з 1 травня 2016 року посада помічника судді перестала належати до посад державної служби.
Саме тому 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року, згідно з яким КАС України викладений у новій редакції.
У юрисдикції адміністративного суду залишився розгляд спорів про прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини першої статті 19).
Однак перелік видів діяльності, які охоплюються поняттям публічної служби, був розширеним, зокрема, за рахунок патронатної служби в державних органах (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України).
ВИСНОВКИ: за змістом пункту 15 частини першої статті 3, пункту 2 частини другої статті 17 КАС України у редакції, що була чинною до 15 грудня 2017 року, ініційовані до 30 квітня 2016 року спори щодо призначення на посаду помічника судді, перебування на цій посаді та звільнення з неї слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на приписи пункту 18 частини третьої статті 3, частини першої статті 92 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, пункту 15 частини першої статті 3, пункту 2 частини другої статті 17 КАС України у редакції, що була чинною до 15 грудня 2017 року, ініційовані з 1 травня 2016 року до 14 грудня 2017 року включно спори щодо призначення на посаду помічника судді, перебування на цій посаді та звільнення з неї слід розглядати за правилами цивільного судочинства.
Спори про призначення на посаду помічника судді, перебування на цій посаді та звільнення з неї, розгляд яких ініційований з 15 грудня 2017 року, слід розглядати відповідно до пункту 17 частини першої статті 4, пункту 2 частини першої статті 19 КАС України у редакції, чинній з вказаної дати, за правилами адміністративного судочинства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори щодо звільнення з державної служби, спори щодо звільнення з публічної служби, адміністративна юрисдикція, цивільна юрисдикція, правовий статус помічника судді, спори за участю помічника судді