Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 червня 2020 року
у справі № 521/19609/16-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо підстав усунення від права на спадкування за законом
Фабула справи: ОСОБА_5, ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_4, в якому просили:
- визнати за кожним з них право власності на 3/12 частини житлового будинку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6;
- встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_7 та ОСОБА_3 є рідними сестрами спадкодавця ОСОБА_6.
Позов мотивований тим, що померла їхня рідна сестра ОСОБА_6, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді 3/4 частини житлового будинку, у зв’язку з чим позивачі, як спадкоємці другої черги спадкування, звернулись до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини.
Постановою державного нотаріуса їм відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки вони не надали документ, що посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно.
Посилаючись на те, що не мають можливості надати необхідні документи для оформлення своїх спадкових прав, оскільки вони знаходяться в розпорядженні відповідача, яка відмовляється їх надати, ОСОБА_7 та ОСОБА_3 просили задовольнити позовні вимоги.
ОСОБА_4 подала до суду зустрічний позовом до ОСОБА_5, ОСОБА_3, в якому просила усунути відповідачів від права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, посилаючись на те, що ОСОБА_6 була особою похилого віку, інвалідом другої групи, знаходилася в безпорадному стані, потребувала сторонньої допомоги та догляду, від надання якої ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ухилялись.
Рішенням суду першої інстанції первісним позов задоволено частково. Визнано за ОСОБА_7 право власності на 1/4 частини домоволодіння в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6. Визнано за ОСОБА_3 право власності на 1/4 частини домоволодіння в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. В задоволенні зустрічного позову відмовлено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_4 вказує, що ОСОБА_6 була особою з інвалідністю другої групи, а тому перебувала у безпорадному стані та потребувала сторонньої допомоги.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 5 ст. 1224 ЦК України особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо судом буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Виходячи зі змісту ч. 5 ст. 1224 ЦК України та з урахуванням роз’яснень, наданих судам у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», правило ч. 5 ст. 1224 ЦК України стосується всіх спадкоємців за законом, зокрема й тих, які відповідно до СК України не були зобов`язані утримувати спадкодавця. Безпорадним слід розуміти стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.
Висновки: для задоволення позовних вимог у справах про усунення від права на спадкування відповідно до ч. 5 ст. 1224 ЦК України має значення сукупність таких обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання; перебування спадкодавця в безпорадному стані; потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи. Ухилення особи від надання допомоги спадкодавцеві, який потребує допомоги, полягає в умисних діях чи бездіяльності особи, спрямованих на ухилення від обов’язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцю, тобто ухилення, пов’язане з винною поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов’язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла необхідних дій.
Ключові слова: підстави для позбавлення спадщини, допуск до спадкування, черга спадкоємців, забезпечення спадкодавцю належного догляду та утримання, спірні спадкові правовідносини