Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 липня 2020 року
у справі № 904/4681/19
Господарська юрисдикція
Щодо права податкового органу на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції у справі про банкрутство
Фабула справи: постановою господарського суду припинено процедуру розпорядження майном ТОВ "ЕКОТРЕЙД". Припинено повноваження арбітражного керуючого як розпорядника майна ТОВ "ЕКОТРЕЙД". Визнано ТОВ "ЕКОТРЕЙД" банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі. Призначено ліквідатора банкрута.
Не погодившись з постановою господарського суду про визнання боржника банкрутом, Головне управління ДПС звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило постанову скасувати, провадження у справі закрити.
Ухвалою апеляційного господарського суду апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС на постанову господарського суду - закрито.
Мотивація касаційної скарги: Головне управління ДПС переконує, що має процесуальне право на оскарження судового рішення (постанови про визнання боржника банкрутом) в порядку ст. 254 ГПК України як особа, яка не брала участі у справі, а суд вирішив питання про її права та обов`язки.
Правова позиція Верховного Суду: у справі про банкрутство, що здійснюється за загальною процедурою особа, яка має до боржника кредиторські вимоги, набуває саме процесуального статусу кредитора - сторони та учасника провадження у справі про банкрутство з правом на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, які визначають права та обов`язки учасників провадження у справі про банкрутство, після звернення із заявою із кредиторськими вимогами у справі про банкрутство, розгляду такої заяви судом та визнання його вимог до боржника господарським судом з прийняттям відповідного рішення.
Колегія суддів звертається до висновків, викладених в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №5005/2329/2011, від 16.01.2020 у справі №911/5186/14, згідно з якими в силу особливостей справи про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
Особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме, кредитора, лише після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника, визнання цих кредиторських вимог судом. Тільки після цього така особа набуває статусу кредитора та має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство. Аналогічна правова позиція висловлена у постанові верховного Суду від 19.05.2020 у справі №908/2332/19.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується скаржником, що він не є кредитором боржника та його не було залучено до участі у справі.
Разом з тим, у ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір; кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Висновки: враховуючи, що перелік учасників справи про банкрутство, наведений у ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, не є вичерпним, суд дійшов висновку про те, що в даному конкретному випадку, право на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції мають учасники справи про банкрутство та інші, окрім кредиторів, юридичні особи, а також державні та інші органи, в тому числі й контролюючі органи, які не є учасниками справи, але судове рішення, що оскаржується, безпосередньо вирішує питання про їх права та обов`язки.
Ключові слова: підстави виникнення права на апеляційне оскарження, умови прийняття до розгляду апеляційної скарги, встановлення кола учасників справи