Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 09 липня 2020 року
у справі № 824/561/18-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо правомірності поширення норм Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до здійснення Держгеокадастром перевірок дотримання земельного законодавства
Фабула справи: ТОВ "Мрія Фармінг Буковина" звернулося з позовом до Головного управління Держгеокадастру (далі - ГУ Держгеокадастру), в якому просило:
- визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру щодо проведення перевірок дотримання вимог законодавства ТОВ "Мрія Фармінг Буковина" та складання розрахунків розміру шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки;
- визнати протиправними та скасувати приписи ГУ Держгеокадастру.
В обґрунтування позову Товариство зазначало, що відповідач, всупереч вимог Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", не повідомив керівника позивача або його представника про проведення перевірки, не пред'явив (не вручив) відповідні наказ і направлення, не склав жодних актів обстежень земельних ділянок, про які йдеться в актах перевірки, з яких, до того ж, неможливо встановити вид проведення відповідачем заходу (планового чи позапланового).
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції скасовано та відмовлено у задоволенні позову.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Мрія Фармінг Буковина" наполягає на незаконності та необґрунтованості оскаржуваного судового рішення й, зокрема, зазначає, що судом апеляційної інстанції допущено неправильне тлумачення закону, а також застосовано закон, якій не підлягав застосуванню.
Правова позиція Верховного Суду: суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення окружного адміністративного суду та ухвалюючи нову постанову про відмову позивачу в задоволенні його позовних вимог, виходив з того, що об'єктом перевірки була земельна ділянка, а не господарська діяльність підприємства. При цьому, апеляційний суд зазначив про те, що Держгеокадастр та його територіальні органи не відносяться до органів, визначених у ч. 2 ст. 2 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).
З таким висновком суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується, зважаючи на наступне.
Так, ст. 2 Закону №877-V визначено, що його дія поширюється на відносини, пов'язані із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно - правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Вказаним Законом №877-V визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія. До вказаного переліку не входять відносини, що виникають під час здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Висновки: особливості та обмеження перевірок визначені у Законі «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не відносяться до здійснення Держгеокадастром та його територіальними органами перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель.
Враховуючи те, що норми Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» стосуються безпосередньо сфери господарської діяльності суб`єктів господарювання та жодним чином не стосуються перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, на спірні правовідносини розповсюджуються норми Закону "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Ключові слова: процедура повідомлення про проведення перевірки, порушення земельного законодавства, підстави здійснення перевірки земельної ділянки