Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 16 березня 2020 року
у справі № 910/2051/19
Господарська юрисдикція
Щодо набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав
Фабула справи: ТОВ "БК "Укрбудінвест" звернулося з позовом до ТОВ "Зорг Біогаз Україна" про стягнення 200 000,00 грн авансового платежу за договором на створення (передачу) науково-технічної продукції .
Позовні вимоги із посиланням на положення ч. 2 ст. 220 ГК України, ч. 2 ст. 846 і ч.2 ст. 849 ЦК України обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором, що призвело до недоцільності подальшого виконання робіт, про що позивач повідомив відповідачеві і вимагав повернути авансовий платіж у сумі 200 000,00 грн. Проте ТОВ "Зорг Біогаз Україна" відповіді на лист позивача не надало, грошових коштів не повернуло, продовжуючи безпідставно ними користуватися.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Зорг Біогаз Україна" зазначає, що суд апеляційної інстанції не взяв до уваги, що позивач не довів неналежного виконання відповідачем договору, на той час як безпосередньо об`єкт, щодо якого укладено договір, працює на законних підставах (прийнятий в експлуатацію), скарг від власника об`єкта не надходило.
Правова позиція Верховного Суду: згідно з ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є:
- втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Зазначена норма кореспондує положенням ст. 224 ГК України, відповідно до якої учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Для вирішення питання про наявність підстав для відшкодування збитків необхідно встановлювати наявність у діях винної особи чотирьох елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки заподіювача шкоди, причинного зв`язку між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача і вини. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Разом з цим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1212 ЦК України, норми якої суди застосували у сукупності з положеннями ст. 849 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦК України, предметом регулювання якої є відносини, що виникають у зв`язку із безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права, застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов:
- набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого);
- набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій набуто майно, згодом відпала.
Висновки: у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.
Правова природа, підстави виникнення і доведення наявності підстав для стягнення збитків або повернення безпідставно набутого майна є відмінними і такими, що врегульовані різними нормами матеріального права.
Ключові слова: право відмовитися від договору підряду, припинення дії договору підряду, аванс