open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
В цій справі Великою Палатою Верховного Суду відступлено від інших правових висновків

 

Правова позиція

Великої Палати Верховного Суду

згідно з Постановою

від 30 січня 2019 року

у справі № 442/456/17

Цивільна юрисдикція

 

Щодо призначення пенсії за вислугою років за наявності спеціального педагогічного стажу викладача музичної школи

Фабула справи: ОСОБА_3 звернулася до місцевого суду з позовом, у якому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України щодо відмови у призначенні позивачці пенсії за вислугу років згідно з п.«е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_3 до стажу роботи визначений у позовній заяві період роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років та зобов'язати УПФУ призначити ОСОБА_3 пенсію за вислугу років.

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін судом апеляційної інстанції, позов задоволено.

Мотивація касаційної скарги: спірний період роботи позивачки у дитячій музичній школі, яка відноситься до позашкільних навчальних закладів, не дає права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«е» ст. 55 Закону, оскільки посада викладача в позашкільних навчальних закладах освіти не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ.

Правова позиція Верховного Суду: з огляду на проаналізовані у рішенні норми законодавства й враховуючи наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти, визначених у Конвенції, а також з метою реалізації положень ст.46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років.

Висновки: викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. «е» ст. 55 Закону «Про пенсійне забезпечення» при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909.

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: