Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 грудня 2019 року
у справі № 592/11577/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо використання судами під час ухвалення рішень термінології, яка відрізняється від визначених кримінальним процесуальним законом термінів
Фабула справи: за вироком суду ОСОБА_1 визнано винуватим і засуджено за ч. 1 ст. 121 КК України до покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді обмеження волі на строк 2 роки.
За вироком апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано в частині призначеного покарання, ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_1 вважати засудженим за ч. 1 ст. 121 КК України - до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. В іншій частині вирок суду першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: прокурор вказує, що суд апеляційної інстанції всупереч вимогам ч. 4 ст. 374 КПК України у резолютивній частині вироку не призначив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 121 КК України покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, а вказав, що ОСОБА_1 вважається засудженим до такого покарання.
Правова позиція Верховного Суду: ст. 374 КПК України встановлено, що вирок суду складається зі вступної, мотивувальної та резолютивної частин. У резолютивній частині вироку, у разі визнання особи винуватою, обов`язково зазначаються, у тому числі покарання, призначене по кожному з обвинувачень, що визнані судом доведеними, та остаточна міра покарання, обрана судом.
Суд апеляційної інстанції, скасувавши рішення районного суду в частині призначеного покарання та постановивши свій вирок у цій частині, не призначив покарання, як того вимагає закон, а ухвалив ОСОБА_1 вважати засудженим до 5 років позбавлення волі, тобто до покарання, яке йому не було призначене.
Застосований апеляційним судом термін «вважати» тлумачиться як - визнавати якимось, прирівнювати до кого-, чого-небудь, мати якусь думку, думати, гадати. Тому за змістом не є тотожним юридичному терміну «призначити».
Висновки: використання судами під час ухвалення рішень спрощеної термінології або такої яка прямо суперечить чи спотворює зміст визначених кримінальним процесуальним законом термінів, є неприпустимим. Допущення таких порушень під час складання судового рішення є неприйнятним, адже це ставить під сумнів законність ухваленого рішення.
Ключові слова: законність рішення суду, вимоги до змісту рішення суду