Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 січня 2020 року
у справі № 757/29352/19-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо оскарження ухвали слідчого судді, яка визначає порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні
Фабула справи: ухвалою слідчого судді задоволено клопотання слідчого про визначення порядку зберігання речових доказів.
Визначено порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (в подальшому - АРМА), в управління для реалізації або передачі в управління в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», фотогальванічних елементів CNBM потужністю 245Вт (CNBM-245P, 2013р.) у кількості 56 320 шт., на яке ухвалою апеляційного суду накладено арешт із забороною їх відчуження у будь-який спосіб.
Апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою захисника в інтересах ТОВ «Восход Солар» на ухвалу слідчого судді.
Мотивація касаційної скарги: адвокат вбачає, що рішення апеляційного суду є незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує належне ТОВ «Восход Солар» право на апеляційне оскарження.
Правова позиція Верховного Суду: ст. 309 КПК України визначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування. Так, оскарженими під час досудового розслідування в апеляційному порядку можуть бути ухвали слідчого судді про:
- відмову у наданні дозволу на затримання;
- застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або відмову в його застосуванні;
- продовження строку тримання під вартою або відмову в його продовженні;
- застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту або відмову в його застосуванні;
- продовження строку домашнього арешту або відмову в його продовженні;
- застосування запобіжного заходу у вигляді застави або про відмову в застосуванні такого заходу;
- поміщення особи в приймальник-розподільник для дітей або відмову в такому поміщенні;
- продовження строку тримання особи в приймальнику-розподільнику для дітей або відмову в його продовженні;
- направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи або відмову у такому направленні;
- арешт майна або відмову у ньому;
- тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність;
- відсторонення від посади або відмову у ньому;
- продовження відсторонення від посади;
- відмову у здійсненні спеціального досудового розслідування;
- закриття кримінального провадження на підставі частини дев`ятої статті 284 цього Кодексу.
Рішення слідчого судді, яким визначено порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, не належить до ухвал, які можуть бути оскаржені в порядку ст. 309 КПК України.
Висновки: в наведеному у ст. 309 КПК України переліку судових рішень слідчого судді, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку на стадії досудового розслідування кримінального провадження, відсутня ухвала, яка визначає порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні. Посилання в касаційній скарзі на ч. 3 ст. 392 КПК України для оскарження ухвали слідчого судді про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні є безпідставним, оскільки ухвала слідчого судді, якою визначається порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні шляхом передачі в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, встановлює спосіб їх (речових доказів) зберігання та вирішує інше питання, ніж визначення заходів забезпечення кримінального провадження.
Ключові слова: оскарження рішення суду, арешт майна