Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 лютого 2020 року
у справі № 545/1149/175-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо звільнення від сплати судового збору особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи)
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу Міністерства оборони України (далі - КЕВ), треті особи: сільська рада, Головне управління Держгеокадастру в області (далі - ГУ Держгеокадастру), в якому просив суд:
- визнати неправомірною відмову КЕВ у підписанні акта погодження меж земельної ділянки ОСОБА_1 для передачі йому у власність земельної ділянки, розташованої на території сільської ради;
- визнати за ОСОБА_1 право на погодження та затвердження ГУ Держгеокадастру землевпорядної документації без погодження меж із суміжним землекористувачем - КЕВ з метою передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено.
Апеляційним судом рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Стягнуто зі ОСОБА_1 на користь КЕВ сплачений судовий збір.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що суд апеляційної інстанції не звернув уваги на те, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та стягнув з нього судовий збір. Однак, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Водночас зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У ст. 22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст. 12 цього Закону.
Висновки: вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 490/8128/17 (провадження № К/9901/166/18, К/9901/30220/18). Підстави для відступу від них відсутні.
У цій справі судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням. До суду він звернувся з метою захисту свого права на отримання земельної ділянки. Таким чином, ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору за розгляд цієї справи в судах усіх інстанцій на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.
Ключові слова: земельні спори, судові витрати, платники судового збору, пільги зі сплати судового збору