Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 січня 2019 року
у справі № 755/10947/17
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів, які виникають з приводу реєстрації майна та майнових прав на користь іпотекодержателя
Фабула справи: ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати незаконними дії Приватного нотаріуса, які виразилися у проведенні державної реєстрації права власності на квартиру на підставі договору іпотеки. Також позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Приватного нотаріуса, на підставі якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію права власності на зазначену квартиру. Суд першої інстанції провадження по справі закрив. Суд апеляційної інстанції залишив таке рішення без змін.
Мотивація касаційної скарги: суди зробили помилкові висновки, що предметом розгляду цієї справи є виключні владні, управлінські рішення та дії Приватного нотаріуса, оскільки перехід права власності на належне позивачу майно до банку відбулося незаконно та за відсутності правових підстав, що призвело до порушення його прав, а тому висновки судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають правовим позиціям Верховного Суду України.
Правова позиція Верховного Суду: Суд вважає, що суди попередніх інстанцій помилково зазначили, що вказаний спір виник із учасником публічно-правових відносин і стосується його управлінських рішень та дій як суб’єкта владних повноважень, а тому цей спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та дійшли неправильного висновку про закриття провадження у справі, залишивши поза увагою те, що спірні правовідносини, пов'язані із реєстрацією майнових прав, що виникли на підставі договірних відносин між позивачем та третьою особою у справі, яка не заявляє самостійних вимог, безпосередньо впливають на цивільні права вказаних суб’єктів щодо нерухомого майна, а вимоги до Приватного нотаріуса витікають (є похідними) саме із цивільних правовідносин та пов’язані з їх реалізацією.
Висновки: вимоги іпотекодавця до нотаріуса щодо реєстрації майна та майнових прав на користь іпотекодержателя є похідними від цивільних правовідносин та пов’язані з їх реалізацією, а тому мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.