Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 лютого 2020 року
у справі № 813/8631/14
Адміністративна юрисдикція
Щодо обставин, які можуть свідчити про відсутність реального характеру господарських операцій платника податків
Фабула справи: ТОВ «Рентком» звернулося до окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції Головного управління ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що надані ним первинні документи в повній мірі підтверджують реальність господарських відносин позивача з контрагентом СФГ «Сермір Захід-Агро».
Постановою окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено повністю.
Мотивація касаційної скарги: податковий орган зазначає, що операції позивача з СФГ «Сермір Захід-Агро» реально не виконувались, а були спрямовані на мінімізацію податкових зобов'язань ТОВ. Також скаржник вказує на свідчення голови СФГ «Сермір Захід-Агро», в яких останній зазначив, що жодних документів по реалізації сої від імені СФГ «Сермір Захід-Агро» не підписував.
Правова позиція Верховного Суду: при вирішенні спорів щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, зокрема якщо предметом спору є достовірність первинних документів та підтвердження інших обставин реальності відображених у податковому обліку господарських операцій, суди повинні враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України, обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти позову.
У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту ч. 1 ст. 77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Висновки: про відсутність реального характеру господарських операцій можуть свідчити, зокрема, наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.
При цьому кожна з вказаних вище обставин не може бути самостійним та беззаперечним свідченням (доказом) відсутності реального характеру господарських операцій, проте наявність таких обставин в сукупності, що має бути встановлено судом, може свідчити на користь висновку про неможливість фактичного проведення (вчинення) господарських операцій.
Ключові слова: обов’язок доказування у податкових спорах, обов’язковість дослідження доказів судом, право на податковий кредит, порядок здійснення податкового обліку, порядок підтвердження нереальності господарських операцій