Справа № 663/2443/21
Провадження № 2/663/908/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року м. Скадовськ Херсонської області
Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого, судді Пухальського С. В.,
секретаря судового засідання Когутовської Ю. М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Скадовської міськоїради Скадовськогорайону Херсонськоїобласті про визнання права власності на будівельні матеріали і обладнання, які були використані в процесі будівництва гаражу, та права забудовника,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про визнання права власності на будівельні матеріали і обладнання, які були використані в процесі будівництва гаражу, та права забудовника. В обґрунтування вимог зазначив, що 05 червня 1991 року виконавчим комітетом Скадовської міської ради було прийнято рішення відповідно до якого йому було дозволено будівництво гаражу на розі вулиць Карла Маркса та Пушкіна в м. Скадовську Херсонської області згідно розробленої схеми прив`язки на місцевості. На підставі вказаного рішення виконавчого комітету Скадовської міської ради в 1991 році він здійснив будівництво гаражу з підвалом площею 20,4 квадратних метри. Для будівництва були використані такі будівельні матеріали як бетон, цегла, металопрофіль та залізобетон. Своєчасно, а саме в 1991 році, через брак коштів здати гараж до експлуатації не було можливості. Даним гаражем він користується вже на протязі майже 30 років. З метою проведення реєстрації речового права на завершене будівництво в березні 2021 року він звернувся до виконавчого комітету Скадовської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, проте йому було відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на об`єкт нерухомого майна.
З наведенихпідстав позивачпросив визнати за ним право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані в процесі будівництва гаражу з підвалом, що розташований на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , яка виділялась під будівництво, та права замовника (забудовника) гаражу.
Ухвалою Скадовського районного суду Херсонської області від 19.08.2021 по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 18-19).
В судовому засіданні позивач заявлені в позовній заяві вимоги підтримав.
Представник виконкому Скадовської міської ради Херсонської області висловив позицію про визнання позову.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов до наступного висновку.
Частиною четвертою статті 206 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що 05 червня 1991 року виконавчим комітетом Скадовської міської ради було прийнято рішення №141 «Про індивідуальну забудову», відповідно до пункту 2 якого ОСОБА_1 було дозволено будівництво гаражу на розі АДРЕСА_2 згідно розробленої схеми прив`язки на місцевості (а.с. 7).
29 березня 2018 року виконавчим комітетом Скадовської міської ради прийнято рішення №51 «Про присвоєння поштових адрес», відповідно до пункту 1.1 якого виконком вирішив надати поштову адресу гаражу № НОМЕР_1 , що знаходиться в районі колективних гаражів по АДРЕСА_1 , правонаступником якого є ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 (а.с. 8).
22 жовтня 2020 року КП «ХБТІ» ХОР виготовлено технічний паспорт на гараж за вищевказаною адресою (а.с. 9-11).
21 квітня 2021 року ХІІ позачерговою сесією Скадовської міської ради VІІІ скликання прийнято рішення №264, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу № НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на об`єкт нерухомого майна (а.с. 13).
В силу положень статей 21, 24, 41 Конституції України, статті 319 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) всі громадяни є рівними у своїх правах, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення цих прав, в тому числі щодо захисту права власності.
Згідно частини першої статті 182ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до статті 331ЦК України особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва ( створення майна).
Порядок державної реєстрації передбачений Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 після прийняття в установленому законом порядку до експлуатації. До закінчення будівництва та прийняття нерухомого майна в експлуатацію забудовник вважається власником не будівлі або споруди, як окремого об`єкта, а власником будівельних матеріалів, обладнання, а також відповідних майнових прав.
Відповідно до статті 392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Частиною першою статті 321ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про основи містобудування» №2780-ХІІ, введеного в дію постановою Верховної Ради України №2781-ХІІ від 16.11.1992, в редакції, що була чинною на момент виникнення вказаних правовідносин, до компетенції виконавчих комітетів міських рад відносились забезпечення у встановленому порядку розробки, проведення експертизи та затвердження містобудівної документації; видача у встановленому порядку забудовникам архітектурно-планувальних завдань, технічних умов на будівництво, реконструкцію будинків і споруд, благоустрій територій, дозволів на проведення цих робіт.
Оскільки будівництво гаражу за адресою АДРЕСА_1 було розпочате відповідно до дозволу виконавчого комітету Скадовської міської ради згідно діючого на той час законодавства, то таке будівництво, не може вважатись самочинним.
12.03.2011 набув чинності Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно статті 4 якого суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Щодо осіб, які здійснюють будівництво у цьому законі застосовано термін «Замовник» (пункт 4 частина 1 статті 1). Замовник фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Проте, законодавство не зобов`язує подавати заяву про намір осіб, які вже розпочали будівництво до набрання чинності Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» в порядку, передбаченому законодавством діючим на час початку будівництва.
Навпаки, згідно пункту 4 Прикінцевих Положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проекти забудови територій, розподілу територій, містобудівні обґрунтування з відповідними умовами та обмеженнями забудови земельних ділянок, будівельні паспорти, документи на введення об`єктів в експлуатацію та їх сертифікацію, розроблені та/або оформлені до набрання чинності цим Законом, можуть бути затверджені та використані після набрання чинності цим Законом.
З огляду наведеного та фактично встановлених обставин по справі, суд вважає позовні вимоги законними та обґрунтованими, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.
На підставі статей 182, 319, 321, 331, 394 ЦК України та керуючись статтями 12, 19, 76-81, 206, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Панчево Новомиргородського району Кіровоградської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані в процесі будівництва гаражу з підвалом, що розташований на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , яка виділялась під будівництво, та права замовника (забудовника) гаражу з підвалом, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Скадовський районний суд Херсонської області з дня його проголошення.
Учасник справи,якому рішеннясуду небуло врученоу деньйого проголошення,складання,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому відповідногорішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.
Повний текст судового рішення виготовлений 22.09.2021.
Суддя Пухальський С. В.