Справа № 539/734/21
Провадження № 2-о/539/18/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2021 року м. Лубни
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Алтухової О.С.,
за участю секретаря судового засідання Ануфрієвої Н.М.,
заявника - ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Лубенського міськрайонного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Лубенський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, Пирятинська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3 про встановлення факту батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою про встановлення факту батьківства в якій просить: встановити факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Бубни Чорнухинського району Полтавської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Яцини, Пирятинського району Полтавської області відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м.Лубни Полтавської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
В обґрунтування заяви заявник вказала, що ОСОБА_6 та ОСОБА_4 проживали однією сім`єю без укладання шлюб впродовж 1984-1985 років у будинку батьків останнього в с. Бубни Чорнухинського району Полтавської області. Впродовж проживання однією сім`єю ОСОБА_7 та ОСОБА_4 вели спільне господарство, мали спільний бюджет, спільно харчувалися, вирішували питання щодо витрат на придбання предметів побуту, дбали один про одного.
В 1985 році ОСОБА_7 завагітніла від ОСОБА_4 та ІНФОРМАЦІЯ_4 народила доньку - ОСОБА_8 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 зареєструвала факт народження дитини у м.Лубнах Полтавської області.
Оскільки ОСОБА_7 та ОСОБА_4 не перебували між собою у зареєстрованому шлюбі, запис про батька дитини в книзі записів народжень проведено за прізвищем матері, ім`я, по батькові та національність батька дитини записало за її вказівкою у відповідності до вимог ч.2 ст.55 КЗпШС України.
Після народження доньки ОСОБА_7 перестала проживати спільно з ОСОБА_4 , оскільки останній став зловживати алкогольними напоями та перестав приділяти увагу сім`ї. Разом з дитиною ОСОБА_7 переїхала на постійне місце проживання до м.Лубни Полтавської області.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До дня смерті проживав по АДРЕСА_2 , але не був зареєстрований. За життя ОСОБА_4 визнавав себе батьком ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак, через схильність до вживання алкогольних напоїв не приділяв донці належної уваги та не вжив заходів для занесення відомостей про себе, як про батька.
Вона підтримувала родинні відносини з матір`ю батька (своєю бабусею) ОСОБА_9 та продовжує підтримувати родинні відносини з сестрою батька (своєю тіткою) ОСОБА_3 .
ОСОБА_9 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак, за життя визнавала її ОСОБА_10 донькою ОСОБА_4 та своєю онукою.
ОСОБА_3 також визнає її ОСОБА_10 донькою ОСОБА_4 та своєю племінницею.
Після смерті батька, ОСОБА_4 , вона займалася організацією його поховання здійснила витрати на оплату ритуальних послуг.
Після смерті ОСОБА_4 залишилась спадщина, яка складається з його права на земельну частку (пай) на території Пирятинського району Полтавської області. Вона не може підтвердити факт про те, що ОСОБА_4 є її батько, оскільки в свідоцтві про народження відсутні відомості про ОСОБА_4 як батька. Встановлення зазначеного факту їй необхідно для оформлення спадщини.
В судовому засіданні заявниця та її представник вимоги заяви підтримали, просили задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явились, подали до суду листи про розгляд справи без їх участі, проти задоволення заяви не заперечують.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що є рідною сестрою померлого ОСОБА_4 . В 1984 році її брат почав проживати із ОСОБА_11 , вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Але потім, коли ОСОБА_12 завагітніла, її брат почав дуже зловживати спиртними напоями, в зв`язку із чим ОСОБА_12 поїхала від нього і після народження дитини записала її на себе. Вона та її померла матір завжди спілкувалися і з ОСОБА_12 , і з ОСОБА_13 , і її брат завжди визнавав ОСОБА_14 своєю рідною донькою. Просила заяву задовольнити.
Свідок ОСОБА_15 , допитана в судовому засіданні, пояснила, що є матір`ю заявниці. В 1984 році вона проживала в цивільному шлюбі із ОСОБА_16 . В 1985 році вона від нього завагітніла, але їх сімейне життя зіпсувалось через зловживання чоловіка спиртними напоями. Вона не витримала такого життя і переїхала в с. Засулля. Коли народилась ОСОБА_17 , вона була дуже ображена на ОСОБА_18 і записала дитину на себе. ОСОБА_17 завжди спілкувалась і з батьком, і з бабусею, і з тіткою.
Заслухавши пояснення заявниці, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, з таких підстав.
Згідно ч.2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що мати заявниці ОСОБА_6 та ОСОБА_4 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу впродовж 1984-1985 років в с.Бубни, Чорнухинського району Полтавської області.
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася заявниця ОСОБА_1 ( ОСОБА_19 ), факт народження якої зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Лубни, Полтавської області. Відомості про батька дитини в книзі записів народжень проведено за прізвищем матері, ім я, по батькові та національність батька дитини записано за указівкою матері у відповідності до ч.2 ст.55 КЗпШС України, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України від 11 лютого 2021 року. (а.с.8, 9).
19 листопада 2005 року заявниця зареєструвала шлюб з ОСОБА_20 та змінила дівоче прізвище « ОСОБА_19 » на « ОСОБА_21 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , актовий запис №25 від 19 листопада 2005 року. (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 , виданого 15 грудня 2020 року Пирятинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно Східного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Суми), ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 (а.с.11).
Померлий ОСОБА_4 до дня смерті проживав без реєстрації за адресою АДРЕСА_2 . Проживав один, інших зареєстрованих у будинку осіб немає, що підтверджується довідкою № 21 від 04.02.201 виданою виконавчим комітетом Пирятинської міської ради Полтавської області. (а.с.15).
Заінтересована особа ОСОБА_3 та свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні підтвердили те, що заявниця ОСОБА_1 є рідною донькою померлого ОСОБА_4 , який за життя визнавав себе біологічним батьком заявниці, однак через зловживання спиртними напоями не приділяв дочці належної уваги та турботи.
Крім того, як вбачається з особистого листування між заявницею та її бабусею ОСОБА_9 , остання називає її своєю онукою, а себе її бабусею, згадує у листі батька заявниці та її тітку ОСОБА_22 ( ОСОБА_3 ). (а.с.16,17,18).
Факт батьківства ОСОБА_4 відносно ОСОБА_8 також підтверджується збігом імені та по батькові особи, записаної як батько у свідоцтві про народження заявниці серії НОМЕР_2 , де батьком зазначений « ОСОБА_23 ».
Згідно ст.53 ч.ч.2,3 КЗпШС, в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Відповідно до ст.55 ч.2 КЗпШС, при народженні дитини у матері, яка не перебуває в шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім`я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою. В разі смерті матері, визнання матері недієздатною, позбавлення її батьківських прав, а також при неможливості встановити місце її проживання, запис відомостей про матір і батька дитини провадиться за правилами, викладеними в цій статті, за заявою осіб, зазначених у статті 163 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно з п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до 1 жовтня 1968 року, розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад, відповідно до ч.2 ст. 55 Кодексу про шлюб та сім`ю запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Враховуючи вищевикладене, досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що заяву слід задовольнити та встановити факт батьківства ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст.ст.2,12,13,76,258,259,263-265,315 ЦПК України, ст.130 СК України, ст.ст.53,55 КЗпШС, п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Лубенський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, Пирятинська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3 , про встановлення факту батьківства - задовольнити.
Встановити факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Бубни Чорнухинського району Полтавської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Яцини, Пирятинського району Полтавської області, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м.Лубни, Полтавської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання/реєстрації: АДРЕСА_1 ;
- заінтересована особа Лубенський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, код ЄДРПОУ 22548023, місце знаходження: м.Лубни, вул. Монастирська, 4а, Полтавської області;
- заінтересована особа Пирятинська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02900133, місце знаходження: м.Пирятин, вул. Соборна, 42, Полтавської області;
- заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Текст судового рішення складено та підписано 12 серпня 2021 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду О.С. Алтухова