Справа № 727/616/18
Провадження № 1-в/727/80/21
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРНІВЦІ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2021 року Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4
засудженого ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Шевченківського районного суду м. Чернівці справу за поданням начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ«Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_6 про вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства, -
В С Т А Н О В И В :
Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07.2018 р., ОСОБА_5 засуджено заст.ч.1 ст. 185 КК Українидо штрафу на користь держави врозмірі 850,00 грн. Вирок суду набрав законної сили та його було звернуто до виконання. В строк, передбаченийст. 26 КВК Українизасуджений штраф не сплатив.
Начальник Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4 звернувся до Шевченківського райсуду м. Чернівці з поданням про вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства. Мотивує подання тим, що ОСОБА_5 добровільно вирок суду від 05.07.2018 року не виконує. Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05.2021 року замінено ОСОБА_5 покарання у вигляді штрафу призначеного за вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07.2018р. на покарання у виді 240 годин громадських робіт. Посилаючись на вимоги ч. 5 ст. 53 КК України, просить вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства, шляхом виправлення описки в ухвалі суду від 14.05. 2021 року, а також просить, направити для виконання ухвалу суду по територіальності до Садгірського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області.
В судовому засіданні, ОСОБА_4 , начальник Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області доводи подання підтримав та просив привести ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05.2021 року про заміну покарання ОСОБА_5 у вигляді штрафу на громадські роботи, вказуючи в доводах про те, що фактично в ухвалі суду від 14.05.2021 року було допущено описку та зазначено замість 50 годин громадських робіт 240 годин громадських робіт. Окрім наведеного, зазначив, що оскільки ОСОБА_5 на даний час перебуває під вартою та через три доби вийде по відбуттю покарання та буде проживати на території АДРЕСА_1 , просив направити по територіальності вироку для до Садгірського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області.
Засуджений ОСОБА_7 в судовому засіданні також не заперечував виправити фактично описку в ухвалі Шевченківського районного суду від 14.05. 2021 року.В поясненнях зазначив, що офіційних документів про те, що має намір надалі, після виходу з ДУ Чернівецький слідчий ізолятор, де на даний час відбуває покарання за вироком суду, проживати по АДРЕСА_1 немає; фактично він зареєстрованого місця проживання не має; останнє його місце проживання в бабусі по АДРЕСА_2 . Пояснив, що штраф не сплатив за вироком суду від 05.07.2018 року, так як виїхав був в Луганську області, де перебував більше двох років та, повернувшись деякий час проживав в м. Києві За цей період часу його бабуся виписала, оскільки вчинив новий злочин за що на даний час відбуває покарання. Зазначив в показах, що по АДРЕСА_1 проживає його знайомий та чи він буде надалі в нього проживати, після виходу з слідчого ізолятора, не знає.
Прокурор ОСОБА_8 в судовому засіданні доводи представника, начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4 про вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства, шляхом виправлення в ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05. 2021 року описки не заперечувала; в іншій частині щодо направлення по територіальності для виконання вироку суду з ухвалою від 14.05. 2021 року до Садгірського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області заперечувала, вважаючи, що для цього відсутні підстави; будь яких підтверджуючих даних про те, що ОСОБА_5 проживатиме в АДРЕСА_1 , не має.
Заслухавши доводи прокурора, та думку інших учасників процесу, суд зважає на наступне. Судом встановлено, що вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07.2018 року, ОСОБА_5 було визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185 КК України та призначено покарання у виді штрафу в дохід держави, у розмірі 850 грн. Вирок суду набрав законної сили 06.08.2018 року та був звернутий до виконання.
Частиною першою статті 26 КВК Українина засудженого покладеного обов`язок сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком суду законної сили і повідомити про це відповідний орган пробації, за місцем проживання шляхом пред`явлення документа про сплату штрафу. Відповідно до ч. 3 ст.26 КВК України у разі несплати засудженим штрафу у строк, передбачений частиною першою цієї статті, суд за поданням кримінально-виконавчої інспекції розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 штраф не сплачено.
Відповідно до ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05.2021 року було вирішено замінити ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 покарання у виді штрафу у розмірі п`ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, призначеного вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07.2018 року на покарання у виді 240 годин громадських робіт.
Ухвала суду набрала чинності 24.05. 2021 року та була звернута до виконання.
В ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05. 2021 року допущено описку резолютивній частині, де зазначено до заміни штрафу на 240 годин громадських робіт, замість вірного - 50 годин громадських робіт. Описка виникла з технічних підстав, оскільки в мотивувальній частині вказаної ухвали суду від 14.05. 2021 року чітко зазначено, що суд після дослідження сукупності доказів, вважає за необхідне замінити ОСОБА_9 показання призначене за вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07. 2018 року з штрафу на 50 годин громадських робіт з посиланням на вимоги ст.. ч. 5 ст. 53 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 379КПК України судмає право за власною ініціативою, або за клопотанням сторін кримінального провадження, або представника органу, під час виконання судового рішення, виправити допущену в судовому рішенні цього суду описку незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Суд вважає, що подання начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4 про вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства, шляхом виправлення описки в ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.05. 2021 року підлягає задоволенню та слід виправити в даній ухвалі суду описку, яка не зачіпає зміни суті судового рішення, не змінює його змісту, а лише усуває неточності щодо встановлених фактичних обставин справи.
Що стосується вимоги за поданням начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4 про направлення за територіальністю для виконання матеріали справи відносно ОСОБА_5 по виконанню вироку Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07. 2018 року з ухвалою цього ж суду від 14.05. 2021 року, приведеної до відповідності вимогам закону, суд вважає що в цій частині подання слід відмовити виходячи з наступного.
Питання, пов`язані із здійсненням контролю за поведінкою осіб, які звільнені від відбування покарання, регулюються главою 26Кримінально-виконавчого кодексу.
Кримінально-виконавче законодавство, виконання і відбування покарань ґрунтуються на принципах невідворотності виконання і відбування покарань, законності, справедливості, гуманізму, демократизму, рівності засуджених перед законом, поваги до прав і свобод людини, взаємної відповідальності держави і засудженого, диференціації та індивідуалізації виконання покарань, раціонального застосування примусових заходів і стимулювання правослухняної поведінки, поєднання покарання з виправним впливом, участі громадськості в передбачених законом випадках у діяльності органів і установ виконання покараньст.. 5 КВК України. Контроль за цією категорією звільнених представляє собою систему норм, що регламентує порядок, пов`язаний із проведенням заходів спостереження, перевірки і організацією профілактично виховної роботи з тими особами, які звільнилися від відбування покарання з випробуванням. Діюче законодавство даний контроль закріпило за центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, його територіальними органами управління, уповноваженими органами з питань пробації, враховуючи відповідну компетенцію та обсяг реалізації ними обов`язків, що були покладені на них судом. В цілому його роль полягає у тому, щоб забезпечити громадський порядок та запобігти скоєнню нових злочинів, сприяти виправленню та реалізації цих осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 163 КВК України, нагляд за поведінкою осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, впродовж іспитового терміну забезпечує уповноважений орган з питань пробації за місцем, де проживає засуджений, а щодо військовослужбовців командири військових частин Пробація - це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого (п.6, ч.1 ст. 2 Закону України «Про пробацію»).
Актуальною залишається соціального виховна робота, котрою охоплюються засуджені, що звільнені від відбування покарання з випробуванням. Її аспекти хвилюють працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, до неї залучається інститути громадянського суспільства громадські та благодійні об`єднання, релігійні організації. Уповноважений орган з питань пробації має вести облік засуджених і здійснює це впродовж іспитових термінів цих осіб. В його обов`язки входить роз`яснення засудженим порядку виконання обов`язків, які покладені на них судовою гілкою влади.
Він забезпечує нагляд за засудженими, вживає міри по припиненню порушень судових рішень. Крім того, орган з питань пробації здійснює вжиття заходів, які направленні на виявлення засуджених, у яких невідомим є їх місцезнаходження. Тому подаються звернення до правоохоронних органів стосовно розшуку засуджених із невідомим місцезнаходженням. Орган з питань пробації також виконує інші повноваження, які регламентуютьсяКодексом таЗаконом України «Про пробацію».
Судом встановлено і даного в судовому засіданні не заперечував засуджений ОСОБА_5 що остання місце його проживання в бабусі за адресою: АДРЕСА_2 Офіційних документів щодо подальшого, після виходу з ДУ Чернівецький слідчий ізолятор, де останній відбуває покарання за іншим вироком суду, проживання ОСОБА_5 без реєстрації по АДРЕСА_1 відсутні. Таких документів, або будь яких інших даних, до подання начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області, не додано. А, отже, оскільки останнім відомими місцем проживання засудженого ОСОБА_5 являється помешкання за адресою АДРЕСА_2 , що по територіальності відноситься до Першотравневого району, то вирок Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07. 2018 року з ухвалою цього ж суду від 14.05. 2021 року, приведеної до відповідності вимогам закону, відповідно до цієї ухвали, повинно виконуватися Першотравневим районним сектором філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області.
На підставі викладеного, керуючисьст. 379КПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Подання начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ«Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_6 про вирішення питання щодо приведення рішення суду у відповідність до чинного законодавства задовольнити.
Виправити описку у резолютивній частині ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14 травня 2021 року та вірним читати в в абзаці другому резолютивної частини: Замінити ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 покарання у виді штрафу у розмірі п`ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, призначеного вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07.2018 року на покарання у виді 50 (п`ятидесяти) годин громадських робіт.
В решта частині вимог подання начальника Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області ОСОБА_4 про направлення за територіальністю для виконання матеріали справи відносно ОСОБА_5 по виконанню вироку Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.07. 2018 року з ухвалою цього ж суду від 14.05. 2021 року, приведеної до відповідності вимогам закону, відмовити
Ухвалу надіслати для виконання до Першотравневого районного сектору філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області (м. Чернівці вул.. Українська, 39)
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя ОСОБА_1