Справа № 191/1236/21
Провадження № 1-кп/191/79/21
У Х В А Л А
іменем України
15 червня 2021 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілої ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши впідготовчому судовомузасіданні кримінальнепровадження,внесене вЄдиний реєстрдосудових розслідуваньза №12021046390000022від 26.03.2021року за обвинуваченням ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горловка Донецької області, громадянина України, із середньо-спеціальною освітою, не працюючого, одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 раніше не судимого, -
ВСТАНОВИВ:
До Синельниківського міськрайонного суду надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 , внесений до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021046390000022від 26.03.2021 року за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України.
З обвинувального акту вбачається, 26 березня 2020 року ОСОБА_5 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради (далі по тексту - УПСЗН) із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, а також декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (за період з 24.02.2020 по 23.08.2020).
Під час подачі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_5 ознайомлено з правами та обов`язками, а також з відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 261 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд» про що останній засвідчив своїм підписом.
26 березня 2020 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні УПСЗН Синельниківської міської ради за адресою вул. Довженко, 36 в м. Синельникове Дніпропетровської області при поданні документів для призначення усіх видів соціальної допомоги, виник злочинний умисел направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме бюджетними коштами в якості допомоги особам, які не мають права на пенсію.
Невідкладно,реалізуючи вказанийзлочинний умиселнаправлений нанезаконне отриманнядержавної допомоги,а самезаволодіння бюджетнимикоштами,діючи зпрямим умисломта зкорисливих мотивів,переслідуючи метунезаконного збагаченнязлочинним шляхом,увівши воману працівниківУПСЗН Синельниківськоїміської ради,що виразилосьу подачідокументів іззавідомо неправдивимивідомостями, ОСОБА_5 ,умисно зазначиву Деклараціїпро доходита майновийстан осіб,які звернулисяза призначеннямусіх видівсоціальної допомоги,що маєу власностінерухомісті,а самеприватний будинок,розташований заадресою: АДРЕСА_1 тайого дружина ОСОБА_6 є власником1/2 частки нерухомості, а саме приватного будинку, розташованому за адресою АДРЕСА_2 , яку посвідчив власним підписом.
Згідно договорукупівлі-продажуквартири від01.03.2019,укладеного між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , нерухомість, а саме квартира за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 44,4 кв.м. була передана останньому у власність.
Згідно абазу 5 пункту 12 Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» від 27.12.2017 №1098, якщо у власності особи або членів її сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м2 на 1 члена сім`ї та додатково 10,5 м2 на сім`ю - тимчасово не призначається.
Прихованням вказаного факту, який мав суттєве значення для прийняття рішення про призначення, нарахування й виплату грошової допомоги, ОСОБА_5 , ввів в оману працівників УПСЗН Синельниківської міської ради, які виходячи з оманливої впевненості в чесності дій ОСОБА_5 , на виконання вимог Постанови КМУ від 2 квітня 2005 року №261 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд» призначили йому допомогу та на підставі поданої 26.03.2020 до УПСЗН Синельниківської міської ради заяви ОСОБА_5 08.04.2020 було призначено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в сумі 9280 (дев`ять тисяч вісімдесят) гривень 39 копійок за період з 24.02.2020 по 23.08.2020.
Умисні дії ОСОБА_5 кваліфіковано як кримінальний проступок за ч.1 ст. 190 КК України а саме, заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою (шахрайство).
В підготовчому судовому засіданні ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності за ч. 1ст. 190 КК Українина підставіст.45 КК Україниу зв`язку з дійовим каяттям.
Представник потерпілої сторони ОСОБА_4 не заперечувала проти закриття кримінального провадження, крім того зазначила, що збитки обвинуваченим відшкодовані в повному обсязі.
Прокурор не заперечував проти клопотання обвинуваченого та просив його задовольнити, закривши кримінальне провадження на підставіст. 45 КК Україниу зв`язку із дійовим каяттям.
Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов наступного.
Статтею 44КК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цих Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно п.1 ч. 2ст.284КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8 ст. 284 КПК України).
Відповідно до ч. 3 ст.288КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до положеньЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018за№ 2617-VIII, вчинене ОСОБА_5 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1ст. 190 КК України, відноситься до категорії проступків.
Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018за№ 2617-VIII, цей Закон набирає чинності з 1 липня 2020 року, та у кримінальних провадженнях про злочини, які визначено як кримінальні проступки, що на день набрання чинності цим Законом призначені до судового розгляду чи перебувають на його розгляді, судовий розгляд здійснюється судом на загальних підставах з урахуванням вимог статей381,382 Кримінального процесуального кодексу України.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення яке віднесено до кримінальних проступків, раніше не судимий, вчинив злочин вперше.
Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що ОСОБА_5 визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Під час з`ясування питання щодо визнання обвинуваченим вини у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення ОСОБА_5 з моменту внесення даних до ЄРДР сприяв розкриттю злочину, шкодує за вчинене, відшкодував завдані збитки в повному обсязі.
Таким чином, встановлено обставини, що дозволяють суду дійти до висновку про наявність всіх складових дійового каяття обвинуваченого ОСОБА_5 , а отже є всі підстави для звільнення останнього від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження у зв`язку з дійовим каяттям на підставіст.45 КК України, п.1 ч.2ст.284 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.284,285,286,350 КПК України, ст.ст.12,45 КК України, суд,
УХВАЛИВ:
Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, на підставі ст.45КК України у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021046390000022 від 26.03.2021 року - закрити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 7 діб з моменту її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Синельниківський міськрайонний суд.
Головуючий суддя: ОСОБА_1