open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 904/848/19
Моніторити
Судовий наказ /04.06.2021/ Господарський суд Дніпропетровської області Постанова /20.05.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.03.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /17.02.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /08.02.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /14.01.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Рішення /25.11.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /11.11.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /27.10.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /15.10.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /18.09.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /21.08.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /06.08.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /26.05.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /10.02.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /20.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /12.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /04.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /19.09.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /17.09.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /30.08.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /29.07.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /26.06.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /20.05.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /25.04.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /15.04.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /29.03.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /11.03.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області
emblem
Справа № 904/848/19
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Судовий наказ /04.06.2021/ Господарський суд Дніпропетровської області Постанова /20.05.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /01.03.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /17.02.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /08.02.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /14.01.2021/ Центральний апеляційний господарський суд Рішення /25.11.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /11.11.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /27.10.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /15.10.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /18.09.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /21.08.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /06.08.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /26.05.2020/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /10.02.2020/ Касаційний господарський суд Постанова /20.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /12.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /04.11.2019/ Центральний апеляційний господарський суд Ухвала суду /19.09.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /17.09.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /30.08.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /29.07.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /26.06.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /20.05.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /25.04.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /15.04.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /29.03.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області Ухвала суду /11.03.2019/ Господарський суд Дніпропетровської області
Єдиний державний реєстр судових рішень

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.05.2021 року м.Дніпро Справа № 904/848/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Іванова О.Г. (доповідач),

суддів: Березкіної О.В., Дарміна М.О.

при секретарі судового засідання: Логвіненко І.Г.

представники сторін:

від позивача за первісним позовом: Коломієць І.О. адвокат, довіреність № 418/ПУ/2020 від 31.12.2019 р.;

від відповідача за первісним позовом: Кірдань А.Ю. представник, довіреність №2 від 11.01.2021 р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2020, ухвалене суддею Ліпинським О.В., повний текст якої підписаний 15.12.2020, у справі № 904/848/19

за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград

до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України, м. Павлоград

про врегулювання розбіжностей та визнання укладеним договору

за зустрічним позовом Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України, м. Павлоград

до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград

про визнання договору укладеним,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України (далі - Відповідач, 8 ВГРЗ) про врегулювання розбіжностей та визнання укладеним договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів в редакції позивача.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 28.01.2019 Позивачем направлено Відповідачу пропозицію щодо укладення договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів Позивача, однак, Відповідач з умовами договору не погодився та 12.02.2019 надіслав протокол розбіжностей, що свідчить про наявність між сторонами спору в розумінні ст. 187 Господарського кодексу України та є підставою для врегулювання вказаних розбіжностей в судовому порядку.

11.04.2019 до суду надійшов зустрічний позов Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України, за змістом якого останній просить визнати укладеним договір про постійне та обов`язкове аварійно - рятувальне обслуговування об`єктів, в редакції викладеній в протоколі розбіжностей аварійно-рятувальної служби.

Ухвалою суду від 15.04.2019 зустрічну позовну заяву Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України прийнято для спільного розгляду з первісним позовом.

Враховуючи зміст і підстави вимог первісного та зустрічного позовів, основною причиною даного спору, є розбіжність сторін щодо розуміння умов спірного договору, зокрема, в частині оплатності для ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" вартості постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування його об`єктів.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2020 у справі №904/848/19 в задоволенні первісного позову Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" відмовлено.

Зустрічний позов Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України задоволено.

Визнано укладеним з 01 лютого 2019 року Договір про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", між Восьмим воєнізованим гірничорятувальним загоном Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" в редакції Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону, яка викладена в протоколі розбіжностей від 12 лютого 2019 року до Договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" та містить наступні умови:

"Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін (далі - "Аварійно-рятувальна служба"), в особі командира загону Макаренко Володимира Романовича, який діє на підставі Положення про Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін, затвердженого наказом міненерго вугілля від 17.11.2016 р. № 740 з одного боку, та ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУПЛЛЯ" (далі - Замовник), в особі Генерального директора Вороніна С.А., діючого на підставі Статуту, з іншого боку, керуючись ст.ст. 23, 133 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 p. M5403-VI, ст. 29 Гірничого Закону України № 1127 від 06.10.1999 p., Порядком здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, затвердженого постановою Кабінет) Міністрів України від 11.01.2017 № 5 та Іншим законодавством, уклали цей Договір про наступне: 1.1. Предметом даного договору є організація і виконання "Аварійно-рятувальною службою" постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування виробничих структурних підрозділів "Замовника", яке включає аварійно-рятувальні роботи, роботи із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій; роботи із забезпечення готовності сил і засобів до дій за

призначенням, а саме:

- ШАХТА "ЗАХІДНО-ДОНБАСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ"

- ШАХТА "САМАРСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРШВСЬКЕ"

- ШАХТА "СТЕПОВА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ"

- ШАХТА "ЮВІЛЕЙНА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ"

- ШАХТА "ДНІПРОВСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ДНІПРОВСЬКЕ"

- ШАХТА "ІМЕНІ М.І. СТАШКОВА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ДНІПРОВСЬКЕ"

- ШАХТА "ПАВЛОГРАДСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПАВЛОГРАДСЬКЕ"

- ШАХТА "ТЕРНІВСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПАВЛОГРАДСЬКЕ"

- ШАХТА "ІМЕНІ ГЕРОЇВ КОСМОСУ" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ІМЕНІ ГЕРОЇВ КОСМОСУ"

- ШАХТА "БЛАГОДАТНА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ГЕРОЇВ КОСМОСУ"

- ФІЛІЯ "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "ПАВЛОГРАДСЬКА"

(далі - Об`єкти), яке включає такі види робіт:

1.1.1. пошук і порятунок людей у разі виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах;

- гасіння підземних пожеж, ліквідація наслідків вибухів, раптових викидів вугілля і газу, проривів води і затоплень, гірничих ударів, обвалень гірничих порід та інших надзвичайних ситуацій на Об`єктах у небезпечних умовах (загазування шкідливими газами та задимленості атмосфери, підвищення температури, загрози вибухів тощо);

1.1.2. надання при надзвичайних ситуаціях та нещасних випадках у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної, допомоги працівникам Об`єктів, які перебувають у небезпечному для життя й здоров`я стані, на місці події та під час евакуації до медичних закладів;

1.1.3. профілактичне обстеження Об`єктів щодо стану їх протиаварійного захисту відповідно до вимог законодавства з питань охорони праці;

1.1.4. участь у розробленні та погодженні планів ліквідації аварій Об`єктів і контроль за їх відповідністю фактичному становищу;

1.1.5. виконання депресійних, газових і теплових зйомок;

1.1.6. відбір проб та аналіз складу повітря і міри запилення виробок та приміщень;

Пункт 1.1.7 виключити

1.1.8. участь у навчанні та тренуванні членів об`єктових допоміжних гірничорятувальних команд (Далі ДГК);

- участь у нявчанні та тренуванні працівників та посадових осіб об`єктів з метою вжиття відповідних дій та дотримання правил поведінки, необхідних у разі виникнення аварій;

1.1.11, 1.1.12, 1.1.13 Виключити

Доповнити пунктом 1.1.14 наступного змісту:

1.1.14. Участь у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибої об`єктів, що вводяться вдію на Об`єктах і потребують обслуговування;

Доповнити пунктом 1.1.15. наступного змісту:

1.1.5. Участь у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах, до ліквідації яких була залучена "Аварійно-рятувальна служба".

Доповнити пунктом 1.2 наступного змісту:

1.2. Кількість та чисельний склад оперативних одиниць "Аварійно-рятувальної служби" наведено у додатку 1 до цього договору.

2. Порядок залучення "Аварійно - рятувальної служби" для виконання робіт на Об`єктах

2.1. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для виконання аварійно-рятувальних робіт на Об`єкт здійснюється Замовником на всі види допущених аварій та надзвичайних ситуацій відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єктів. Кількість гірничорятувальних відділень та основного складу, види та кількість спеціального оснащення, що виїжджають на Об`єкти, визначаються Диспозицією виїздів на аварії підрозділів "Аварійно-рятувальної служби" (далі Диспозиція) та вимогами ДНАОП 1.1.30-4.01 - 97 "Статут ДВГРС з організації та ведення гірничорятувальних робіт".

2.2. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для надання невідкладної, у тому числі медичної допомоги постраждалим працівникам Об`єкта, здійснюється Замовником на всі випадки травмування або гострого захворювання відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єкта.

2.3. У разі необхідності, до робіт з ліквідації аварій та аварійних ситуацій, згідно Диспозиції "Аварійно-рятувальної служби" та дислокації підрозділів Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості (далі ДВГРС), можуть залучатися інші підрозділи ДВГРС, керівники та спеціалісти Центрального штабу ДВГРС. При цьому умови дії цього Договору поширюються на залучені підрозділи ДВГРС. Подальше використання залучених підрозділів ДВГРС визначається командним пунктом.

2.4. Проведення профілактичних обстежень, перевірка стану протиаварійного захисту та готовності Об`єктів до проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій здійснюється особовим складом "Аварійно - рятувальної служби" за річним планом робіт, затвердженим командиром "Аварійно - рятувальної служби", який доводиться до відома керівників Об`єктів.

2.5. Проведення депресійних, газових і теплових зйомок на кожному Об`єкті Замовника здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" один раз на 3 роки за графіком, який розробляється відповідними підрозділами Замовника та "Аварійно-рятувальної служби", узгоджується командиром "Аварійно-рятувальної служби" і затверджується директором Замовника.

2.6. Проведення на Об`єктах Замовника відбору та аналізу проб рудникового

повітря, виконання контролю пиловибухобезпеки гірничих виробок здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" згідно НПОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багаторазовості та встановлення категорій шахт за метаном" та Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11.10.2013 року № 724, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

2.7. Виключити

2.8. Первинне та повторне навчання і тренування робітників та посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК проводиться представником "Аварійно-рятувальної служби" за графіками, які розробляють керівники відповідних структурних підрозділів Об`єктів, погоджують представники "Аварійно-рятувальної служби" і затверджує директор Об`єкта.

Підготовка робітників і посадових осіб Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій здійснюється за участю представників Аварійно-рятувальної служби за відповідними графіками два рази на рік до введення в дію ПЛА.

2.9. Виключити

Доповнити п. 2.10 наступного змісту:

2.10. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів Замовника, що вводяться в дію і потребують обслуговування, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі наказу Замовника.

Доповнити п. 2.11 наступного змісту:

2.11. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на об`єктах Замовника, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі відповідного наказу згідно Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232.

Доповнити п. 2.12 наступного змісту:

2.12. Проведення тактичних тренувань, вправ в респіраторах, навчання особового складу на Об`єктах "Замовника" здійснюється зі графіками, погодженими директором Об`єкта Замовника.

3. ОБОВ`ЯЗКИ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

Для виконання аварійно-рятувального обслуговування Об`єктів "Аварійно-рятувальна служба" зобов`язана: 3.1. Бути атестованою до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

3.2. У цілодобовому режимі забезпечувати постійну готовність основного складу і спеціального оснащення до виїзду на Об`єкти для ліквідації аварій та аварійних ситуацій.

3.4. Забезпечувати залучення до виконання робіт на Об`єкти основного складу відповідного кваліфікаційного рівня та стану здоров`я, що пройшов професійний відбір та придатного до роботи в екстремальних умовах.

3.5.2. прийняття термінових заходів з пошуку і порятунку людей у зоні надзвичайної ситуації та надання невідкладної, у тому числі медичної, допомоги потерпілим;

3.6. По закінченні аварійно - рятувальних робіт:

3.6.1. готувати звіт про роботу "Аварійно-рятувальної служби";

3.6.3. готувати та надавати на затвердження Замовнику дефективний акт, акт списання матеріалів, витрачених при ліквідації аварії або аварійної ситуації, основних засобів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, які прийшли в непридатність під час ліквідації аварії або аварійної ситуації.

3.7.1 розробку Маршрутної системи профілактичних обстежень Об`єкту і виконання робіт із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій на Об`єкті;

3.7.3 виконання первинного та повторного навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, підготовку працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій.

3.8. Виконувати планові відбір та аналіз проб рудникового повітря на Об`єкті, а також надання їх результатів відповідно до вимог НПАОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багатогазовості та встановлення категорій шахт за метаном", плановий контроль пиловибухобезпеки гірничих виробок і надання його результатів відповідно до вимог наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України вік 11.10.2013 року № 724 "Про затвердження Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

3.10. Виконувати планові депресійні, газові та теплові зйомки на Об`єктах і надання їх результатів відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30 - 6.09.93 "Керівництво з проектування вентиляції вугільних шахт", "Керівництва з виробництва депресійних і газових зйомок у вугільних шахтах ", затвердженого Мінвуглепромом СРСР 29.11.1989 року, "Керівництва з проведення теплових зйомок у вугільних шахтах", затвердженого Мінвуглепромом СРСР U. 11.1981 року.

3.11. Проводити первинне і повторне навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, брати участь у підготовці працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайної ситуації.

3.13. Виключити

Доповнити пунктом 3.14. наступного змісту:

3.15. Надавати Замовнику Акт виконання умов договору в термін до 25 числа поточного місяця.

4. Обов`язки замовника

Для забезпечення виконання робіт, передбачених цим Договором "Замовник" зобов`язаний:

4.1. Розробляти і погоджувати з "Аварійно-рятувальною службою" плани ліквідації аварій Об`єктів і забезпечувати їх відповідність фактичному стану на Об`єктах.

4.2. Негайно вводити в дію план ліквідації аварія Об`єктів при виникненні аварій або аварійних ситуацій.

4.4. Забезпечувати відповідний стан безпеки Об`єктів, дотримання вимог нормативно-правових актів, стандартів, норм, правил з питань безпечного ведення гірничих та аварійно-рятувальних робіт.

4.5. У випадках, коли аварії не ліквідовані за допомогою заходів планів ліквідації аварій, спільно з "Аварійно-рятувальною службою" розробляти оперативні плани ліквідації аварій, проекти з ліквідації аварій та Об`єктах. Залучати для розробки проектів з ліквідації аварій на об`єктах фахівців галузевих інститутів.

4.21. Створювати Об`єктові ДПС і організовувати їх первинне та повторне навчання, забезпечувати Об`єктові ДГК приміщенням, оснащенням, матеріалами. Підтримувати оснащення ДГК постійно застосування відповідно до встановлених нормативних вимог.

Доповнити пунктом 4.23 наступного змісту:

4.23. У триденний термін з дня отримання, підписувати Акт виконання умов договору (Додаток 2).

Доповнити пунктом 4.24 наступного змісту:

4.24. Оплачувати вартість аварійно-рятувального обслуговування на умовах, визначених цим Договором.

5. ПРАВА АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

"Аварійно-рятувальна служба" має право:

5.1. Обстежувати Об`єкти Замовника з метою попередження виникнення аварій та аварійних ситуацій та мінімізації їх наслідків.

5.3. Скасовувати власні погодження планів ліквідації аварій або їх окремих

позицій у разі їх невідповідності фактичному стану на Об`єктах або неможливості виконання його оперативної частини.

Доповнити пунктом 5.11 наступного змісту:

5.11. Виставляти Замовнику рахунки за постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування, на умовах передбачених цим Договором.

7. Вартість обслуговування

7.1. Загальна вартість-рятувального обслуговування за період дії цього Договору становить 142 854 836 гри., у тому числі ПДВ 23 809139,33 грн. Вона складається з щомісячних обов`язкових платежів та встановлена Сторонами на основі розрахунку (калькуляції), який визначений у Додатку 3 та є невід`ємною частиною договору. Щомісячний платіж становить 12 986 803,27 гри., у тому числі ПДВ 2 164 467,21 грн.

Розрахунок вартості аварійно-рятувального обслуговування виконаний з урахуванням вимог Порядку здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територія, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2017 № 5, на підставі Порядку визначення розмірів оплати за обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами, затвердженого спільним наказом МНС та Мінекономіки від 15.12.2003 р. № 495/369. Формування вартості обслуговування Об`єктів здійснюється згідно з економічно обґрунтованими плановими витратами "Аварійно-рятувальної служби", пов`язаними з його обслуговуванням, визначеними на підставі національних положень (стандартів), державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко" економічних розрахунків та кошторисів з урахуванням цін на матеріальні ресурси та послуги відповідно до вимог законодавства. Вартість обслуговування визначається з урахуванням витрат, пов`язаних з організацією здійснення обслуговування.

Визначення вартості аварійно-рятувального обслуговування, в частині оплати праці працівників Аварійно-рятувальної служби, здійснюється у відповідності до Положення про оплату праці працівників ДВГРС, що є додатком ЗО до Умов оплати праці Галузевої угоди та Положення про грошове забезпечення особового складу ДВГРС, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 16.08.2002 р. № 484, зареєстрованого в Мін`юсті 05.11.2002 за №870/7158.

7.1.1. Аварійно-рятувальна служба не пізніше 25 числа звітного місяця надає Замовнику Акт виконання умов договору (Додаток 2) в 2- х примірниках та рахунок на оплату.

7.1.2. Оплата за обслуговування Об`єктів здійснюється Замовником не пізніше 3 (третього) числа наступного місяця на підставі виставленого рахунку та Акту виконання умов договору.

7.1.3. Проведення "Аварійно-рятувальною службою" аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуація, гасіння пожеж здійснюється безоплатно.

Витрати на проведення "Аварійно-рятувальною службою" окремих аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, спрямованих на пошук, рятування і захист населення, запобігання руйнуванням І матеріальним збиткам, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників, можуть бути повністю або частково відшкодовані.

Визначення вартості аварійно-рятувальних робіт проводиться по фактично понесеним витратам і оформлюється актом виконаних робіт до якого включені:

- вартість основних засобів, малоцінних і швидкозношуваних предметів та матеріалів "Аварійно-рятувальної служби", які прийшли в непридатність під час ліквідації аварій на Об`єктах Замовника, оформлюється дефектними актами та актами списання, які погоджуються "Аварійно-рятувальною службою" і Замовником та відшкодовуються замовником як грошовими коштами (повністю або частково) так і матеріальними цінностями (повністю або частково);

- трудові витрати "Аварійно-рятувальної служби" (робота в газозахисних респіраторах, робота в надурочний, нічний час) понесені під час ліквідації аварій на Об`єктах, оформлюються "Табелем обліку робочого часу по виконанню аварійно-рятувальних робіт особовим складом, які погоджуються "Аварійно-рятувальною службою" і Замовником;

- інші витрати, пов`язані з виконанням аварійно-рятувальних робіт.

7.2. Виключити.

7.3. Виключити.

7.4. На дату виникнення податкових зобов`язань або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (дата підписання Акту виконання умов договору), "Аварійно-рятувальна служба" складає податкову накладну (розрахунок коригування до податкової накладної) в електронній формі. Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них у випадках, передбачених законодавством, здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" з урахуванням граничних строків, передбачених п. 201.10 Податкового кодексу України.

Електронна адреса для надання податкової накладної: medoc_cau@dtek.com.

Сторони договору підтверджують наявність Комплектів електронного цифрового підпису.

За необхідності, на вимогу Замовника або Виконавця, проводиться звірка взаєморозрахунків між Сторонами, результати якої оформляються актом.

Доповнити пунктом 7.5 наступного змісту:

7.5. Аварійно-рятувальна служба і Замовник несуть рівну відповідальність за достовірність відомостей, що підлягають оплаті.

Доповнити пунктом 7.6 наступного змісту:

7.6. Замовник при перерахуванні грошових коштів на розрахунковий рахунок "Аварійно-рятувальної служби", в призначенні платежу платіжного доручення в обов`язковому порядку вказує реквізити цього Договору (номер, дата укладання) а також період (місяць, рік), за який здійснюється оплата.

У разі відсутності в призначенні платежу платіжного доручення реквізитів Договору (номер, дата укладаннях), а також періоду (місяць, рік), за який здійснюється оплата, здійснена оплата за Послуги зараховується в хронологічному порядку відповідно до дати виникнення зобов`язань з оплати.

8. Відповідальність сторін Доповнити п. 8.4. наступного змісту:

8.4. За несвоєчасне виконання грошових зобов`язань Замовник сплачує на користь "Аварійно-рятувальної служби" неню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, за кожен день прострочення зобов`язання до повного його виконання. Додатково" Замовник зобов`язаний на вимогу "Аварійно-рятувальної служби" сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

9.1. Договір набуває чинності з дати підписання і діє з 01.02.2019 року до 31.12.2019 року.

9.3. При відмові від послуг "Аварійно-рятувальної служби" "Замовник" повинен не пізніше, ніж за три місяці письмово попередити про це іншу сторону.

Доповнити п. 10.6 наступного змісту:

10.6. Додатки №1, №2, №3 до цього Договору є його невід`ємною частиною.

Доповнити п. 10.7, наступного змісту:

10.7. У відповідності до Податкового кодексу України "Аварійно-рятувальна служба" є неприбутковою організацією, код " 0031", платником ПДВ.

Додаток №1

до Договору № ______

від ___________ 2019р.

Кількість та чисельний склад

оперативних одиниць "Аварійно-рятувальної служби"

№п/пНайменування підрозділів Кількість ОПЕРАТИВНА СЛУЖБА: 1Оперативний взвод (відділення)82Перший взвод (відділення)83Другий взвод (відділення)84Оперативний відділ 1 5Оперативно-медична служба 16Виробничо-профілактична служба 17Служба депресійних, газових та теплових зйомок18Спеціалізована газоаналітична лабораторія 1 ДОПОМІЖНА СЛУЖА 1Адміністративний апарат 12Відділ бухгалтерського 13Відділ економіки, планування, організації, праці та заробітної плати 14Відділ кадрів15Служба технічного забезпечення 16Господарська служба 1

Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко

підпис/печатка

Додаток 2 (зразок)

До договору №_____

від "___" _________2019

АКТ

виконаних умов договору № _____

Від "___" _______2019 року

За __________________ 2019 року

м. Павлоград від "___" _______2019 року

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" 51400, Україна, Дніпропетровська область м. Павлоград, пул, Дніпровська, 597 р/р НОМЕР_1 ,в АТ Укрсіббанк м. Харків МФО 351005 ЄДРПОУ 00159427 ІПН 001594204 100 , Свідоцтво платника ПДВ 100129350 Реквізити "Замовника" ____________________ ____________________ ____________________ ____________________ ____________________

ВОСЬМИЙ ВОЄНІЗОВАНИЙ ГІРНИЧОРЯТУВАЛЬНИЙ ЗАГІН, дані - "Аварійно-рятувальна служба", в особі командира загону Макаренко В.Р, який діє на підставі Положення і одного боку, і _______________________________ далі Замовник, в собі __________________________ з іншого боку, який діє на підставі ______________________ договором № ___від____________2019 року, склали цей акт про те, що Аварійно-рятувальною службою" забезпечується функціонування в режимі постійної готовності до виконання комплексу аварійно-рятувальних робіт, організовувалося технічне обслуговування аварійно-рятувальних засобів, підтримувалися в належному стані матеріально-технічні резерви для проведення аварійно-рятувальних робіт з " 01" _________201 ___р. по "___"_________201 ___р. на суму _________грн. ___ коп. в тому числі ПДВ_________грн. ___коп.

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко підпис "___" _______201 року ____________________ посада ____________________ підпис П.І.Б. "___" _______201 року

АКТ № ___

приймання-передачі робіт до договору

№ _____ від __________

м. Павлоград від "___" _______2019 року

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ___________________________ 51400, Україна, Дніпропетровська область м. Павлоград, пул, Дніпровська, 597 р/р НОМЕР_1 ,в АТ Укрсіббанк м. Харків, МФО 351005 ЄДРПОУ 00159427 ІПН 001594204 100 , Свідоцтво платника ПДВ 100129350 Реквізити "Замовника" ____________________ ____________________ ____________________ ____________________ ____________________

Ми, що нижче підписалися, представник ВОСЬМОГО ВОЄНІЗОВАНОГО ГІРНИЧОРЯТУВАЛЬНОГО ЗАГОНУ, далі "Аварійно-рятувальна служба", в особі командира загону Макаренко В.Р який діє на підставі Положення і одного боку, і _______________________________ далі Замовник, в собі __________________________ з іншого боку, який діє на підставі ______________________ договором № від _____2019 року, склали цей акт про те, що Аварійно-рятувальна служба" здала, а Замовник прийняв роботи з проведення аварійно-рятувальних робіт. Роботи виконані, претензій за строками виконання і якості немає.

Розмір витрат "Аварійно-рятувальної служби", становить ______(_________) тому числі ПДВ(______) і підлягає відшкодуванню Замовником" на підставі цього договору. Розшифрування витрат додається.

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" _________________________ Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко Підпис "___" _______201 року ____________________ посада ____________________ Підпис П.І.Б. "___" _______201 року

Додаток №3

до Договору № ______

від ___________ 2019р.

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Командир 8 ВГРЗ

__________ В.Р. Макаренко

"____" _________2019 р.

РОЗРАХУНОК

вартості аварійно-рятувального обслуговування підрозділами 8 ВГРЗ на 2019 рік

ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" на 2019 рік

Розрахунок виконаний на підставі Порядку здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2017 року №5 та підставі положення (Стандарту) бухгалтерського обліку

№ п/пНайменування статей затрат Сума, тис.грн.1.Прямі витрати на утримання оперативних одиниць14 197,675 Оплата праці працівників оперативних одиниць рятувальників5 565,848 резерв на відпустку517,624 Витрати на соціальні заходи1 461,718 єдиний внесок на обов`язкове державне соціальне страхування1 350,401 відрахування до профсоюзної організації111,317 Прямі матеріальні ви трати на утримання оперативних одиниць рятувальників6 652,485 матеріали6 202,241 0,000 паливо та енергія транспортні витрати450,2442.Загальновиробничі витрати на утримання оперативних одиниць рятувальників103 012,1ї7 Витрати на утримання і забезпечення готовності керівного (командного) основного особового складу2 283,618 оплата праці керівного (командного) основного особового складуІ 684,480 резерв на відпустку156,658 нарахування на оплату праці керівного (командного) основного особового складу408,790 відрахування до профсоюзної організації33,690 Витрати на утримання і забезпечення інженерно-технічного персоналу, що належить до керівного (командного) основного особового складу291, 268 оплата праці214, 853 резерв на відпустку19, 982 нарахування на оплату праці52, 136 відрахування до профсоюзної організації4,297 матеріали124,806 медичне забезпечення діяльності0,000 паливо та енергія0,000 транспортні витрати147,458 оплата службових відряджень2, 170 витрати на утримання, експлуатація, ремонт, страхування, операційну оренду основних аварійно-рятувальних засобів, інших необоротних матеріальних и нематеріальних активів загальновиробиичого призначення, пускові витрати5 530,074 витрати на охорону праці та техніку безпеки508,605 витрати на технічне переоснащення92 598,784 витрати на податки і збори (обов`язкові платежі)0,000 інші витрати з обслуговування основної діяльності925,601 інші витрати для обслуговування основної діяльності599,7333.Адміністративні (загальногосподарські) витрати на утримання оперативних одиниць рятувальників230,905 витрати на утримання апарату управління аварійно-рятувальної служби та іншого загальногосподарського персоналу 0,000 оплата праці0,000 резерв на відпустку0,000 нарахування на оплату праці0,000 відрахування до профсоюзної організації0,000 оплата службових відряджень57,005 витрати на утримання, експлуатацію, ремонт, страхування, охорону, операційну оренду основних засобів, Інших необоротних матеріальних и нематеріальних активів загальногосподарського призначення39,268 канцелярські витрати56,219 витрати на зв`язок (телефонних, мобільний, коштовний, Інтернет)8,453 інші витрати загальногосподарського призначення69,9604.Інші витрати1 605,0005.Всього119 045,6976.ПДВ23 809,1397.Загальна сума витрат на обслуговування142 854,8368.Вартість за місяць 12 986,803

Начальник відділу економіки І.В. Мігіцька"

Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на користь Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України 1921 грн. витрат зі сплати судового збору, видати наказ.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулось Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля", в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, нез`ясування обставин справи, просить рішення суду скасувати повністю, ухвалити нове рішення про задоволення первісного позову та визнання укладеним договору в редакції позивача (за первісним позовом) та відмовити в задоволенні зустрічного позову.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема вказує наступне.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Положення про Державну воєнізовану гірничорятувальну службу у вугільній промисловості України, Положенням про 8 ВГРЗ виконання приписів відносно своєї цілодобової готовності повинно здійснюватися та фактично здійснюється Відповідачем постійно, а не тільки після укладення договору на аварійно-рятувальне обслуговування із Позивачем

Навпаки, серед завдань та обов`язків для суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту, які визначено статтею 20 КЦЗУ, таких завдань та обов`язків щодо фінансування готовності сил і засобів аварійно-рятувальних служб до дій за призначенням, не передбачено.

Таким чином, організаційне, фінансове та матеріальне забезпечення готовності Відповідача до дій за призначенням - це функція Держави та створених нею органів влади і юридичних осіб. На ці цілі Держава фактично спрямовує бюджетні кошти. Виконання Відповідачем таких робіт - це виконання завдань та функцій, які на Відповідача покладені державою. Фінансування робіт, необхідних для виконання таких функцій - є теж функцією Держави і повинно здійснюватися за рахунок бюджету.

Запропонований позивачем договір, незважаючи на його назву, фактично є договором на фінансове утримання позивача, а не на аварійно-рятувальне обслуговування.

Законодавством передбачений обов`язок гірничого підприємства укласти договір на аварійно-рятувальне обслуговування, але не передбачена обов`язковість укладання гірничим підприємством договору саме на фінансове утримання аварійно-рятувальної служби.

Якщо підприємство Позивача за відсутності наданої Відповідачем та фактично спожитої за певну вартість послуги/роботи буде компенсувати Відповідачу його витрати (незалежно від того, чи планові ці витрати, чи фактичні), то така компенсація планових витрат під виглядом щомісячної плати за обслуговуванні буде вважатися фінансовим утриманням Відповідача з боку ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", а не платою обслуговування.

В законодавстві відсутні норми, які б зобов`язували гірничі підприємства фінансувати аварійно-рятувальні служби у певних, конкретно визначених обсягах, які б визначалися за мінусом обсягу бюджетного фінансування на поточний рік. Законом також не визначено на яких саме суб`єктів господарювання покладається тягар фінансового утримання тієї чи іншої аварійно-рятувальної служби.

Представник Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України у відзиві на апеляційну скаргу проти задоволення апеляційної скарги заперечив, вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим. Зазначив, що відповідно до ст. 29 Гірничого закону Відповідач фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів гірничих підприємств, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 14.01.2021 (суддя Іванов О.Г.) апеляційну скаргу Позивача за первісним позовом залишено без руху з підстав не подання доказів оплати судового збору у встановленому порядку та розмірі (5763,00 грн), з наданням позивачу строку на усунення недоліків скарги.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 08.02.2021 (головуючий суддя - Іванов О.Г., судді - Дармін М.О., Березкіна О.В.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2020 у справі № 904/848/19; розгляд справи призначено у судовому засіданні на 01.03.2021.

У судових засіданнях 01.03.2021, 22.03.2021, 06.04.2021, 13.05.2021 оголошувалися перерви.

В судовому засіданні 20.05.2021 Центральним апеляційним господарським судом підписано вступну та резолютивну частини постанови у даній справі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів Центрального апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.

Як убачається з матеріалів справи, 28.01.2019 року ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" направило на адресу Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України (далі 8 ВГРЗ) проект договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".

В свою чергу, 12.02.2019 року 8 ВГРЗ підписав зазначений договір з протоколом розбіжностей, та повернув примірник договору разом із протоколом розбіжностей на адресу ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".

Згідно наведеного протоколу розбіжностей, 8 ВГРЗ фактично виклав умови договору в іншій редакції. Так, за вказаним протоколом розбіжностей, зміни виключення та доповнення були запропоновані щодо преамбули договору, п.п. 1.1., 1.1.1., 1.1.12, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.11, 1.1.12, 1.1.13, 1.1.14, 1.1.15, 1.2., п. 2, п.п. 2.1., 2.2, 2.3, 2.4, 2.5., 2.6., 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, п. 3, п.п. 3.1, 3.2, 3.4, 3.5.2, 3.6, 3.6.1, 3.6.3, 3.7.1, 3.7.3, 3.8, 3.10, 3.11, 3.12, 3.14, п. 4, п.п. 4.1., 4.2, 4.4, 4.5, 4.21, 4.23, 4.24, п. 5, п.п. 5.1, 5.3, 5.11, п. 7, п.п. 7.1, 7.2, 7.3., 7.4, 7.5, 7.6, п. 8, п.п. 8.4, 9.1, 9.3, 10.6, 10.7.

27.02.2019, з метою врегулювання розбіжностей, ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" склало протокол узгодження розбіжностей до договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", за змістом якого прийняло пропозиції 8 ВГРЗ щодо зміни п.п. 1.1.11, 1.1.12, 1.1.13 договору.

Неврегульовані розбіжності ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" передало на розгляд до суду, та просить визнати договір укладеним в редакції протоколу врегулювання розбіжностей.

Заперечуючи проти заявлених вимог, 8 ВГРЗ звернувся із зустрічним позовом, яким просить суд визнати спірний договір про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", укладеним в редакції викладеній в протоколі розбіжностей.

Задовольняючи зустрічні позовні вимоги, господарський суд виходив з того, що сукупний аналіз нормативних актів дає підстави для висновку, що в силу вимог Порядку № 5 від 11.05.2017, на підставі відповідного договору, за рахунок суб`єкта господарювання, на об`єктах якого здійснюється постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування, фінансуванню підлягають витрати на утримання аварійно-рятувальної служби та надання послуг з проведення відповідних робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій (профілактики), локалізації і ліквідації наслідків аварій, інших послуг відповідно до договору (ч. 4 п. 9 Порядку № 5).

Що стосується проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які здійснюються безоплатно, а також інших окремих аварійно-рятувальних та невідкладних робіт, спрямованих на пошук, рятування і захист населення, запобігання руйнуванням і матеріальним збиткам, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників, які можуть бути повністю або частково відшкодовані відповідно до закону, вартість таких робіт (послуг) не підлягає включенню до вартості обслуговування, яка визначається згідно з розрахунком, що є невід`ємною частиною договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів.

Таким чином, заважаючи на те, що запропонована 8 ВГРЗ в протоколі розбіжностей редакція договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" відповідає наведеним вище приписам нормативних документів, суд вважає вимоги за зустрічним позовом обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.

В задоволенні первісного позову господарський суд відмовив в повному обсязі, адже редакція умов спірного договору, яка викладена в протоколі узгодження розбіжностей передбачає, що надання послуг постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що не відповідає наведеним вище приписам чинного законодавства.

Колегія суддів лише частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних мотивів.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків .

Згідно із статтею 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

За умовами частини першої статті 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Відповідно до статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Згідно зі статтею 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Частиною першою статті 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить, зокрема, забезпечення аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання відповідно до вимог статті 133 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 133 Кодексу цивільного захисту України суб`єкти господарювання та окремі території, на яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій, підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі аварійно-рятувальними службами, які пройшли атестацію в установленому порядку.

Частиною 2 статті 133 Кодексу цивільного захисту України визначено, що аварійно-рятувальне обслуговування передбачає надання послуг з проведення відповідних робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій (профілактики), локалізації і ліквідації наслідків аварій, інших послуг відповідно до укладеної угоди.

Суб`єкти господарювання, галузі та окремі території, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню, а також порядок такого обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 133 Кодексу цивільного захисту України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 763 затверджено Перелік суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі. Відповідно до пунктів 1, 2 такого Переліку такими суб`єктами є: суб`єкти господарювання, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти підвищеної небезпеки (за винятком суб`єктів господарювання, що утворили на професійній основі об`єктові аварійно-рятувальні служби, які пройшли атестацію в установленому порядку); суб`єкти господарювання, у власності, володінні або користуванні яких перебувають окремі об`єкти, на території яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій державного, регіонального та місцевого рівня (за винятком суб`єктів господарювання, що утворили на професійній основі об`єктові аварійно-рятувальні служби, які пройшли атестацію в установленому порядку), зокрема, галузі вугільної промисловості: діючі шахти, а також шахти в період їх будівництва, реконструкції, ліквідації або консервації.

ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" віднесено до підприємство галузі вугільної промисловості, щодо яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій, а отже, укладення договору про постійне аварійно-рятувальне обслуговування його об`єктів, є обов`язковим в силу закону.

Відповідно до Порядку здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2017 № 5, (далі - Порядок № 5) останній визначає механізм здійснення аварійно-рятувальними службами постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, щодо яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій.

Аварійно-рятувальному обслуговуванню підлягають суб`єкти господарювання, галузі та окремі території, щодо яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій (пункти 1, 2 Порядку № 5).

Пунктом 4 Порядку № 5 визначено, що право на здійснення обслуговування мають аварійно-рятувальні служби, що утворені на професійній основі та атестовані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.11.2013 № 828 "Про затвердження Порядку атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників".

Пунктом 5 Порядку № 5 встановлено, що у разі відсутності на об`єкті суб`єкта господарювання власної об`єктової аварійно-рятувальної служби, атестованої в установленому порядку для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, виникнення яких можливе на зазначеному об`єкті, обслуговування такого об`єкта здійснюється іншими аварійно-рятувальними службами, а на об`єкті, що має стратегічне значення для економіки та/або безпеки держави, - державними аварійно-рятувальними службами, атестованими відповідно до законодавства.

Обслуговування суб`єктів господарювання, у власності, володінні або користуванні яких перебувають об`єкти, діяльність яких пов`язана з веденням гірничих робіт або експлуатацією гірничих виробок, здійснюється державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 5 обслуговування здійснюється на підставі відповідного договору, що укладається між суб`єктом господарювання та аварійно-рятувальною службою, за письмовим зверненням уповноваженої особи суб`єкта господарювання до відповідної аварійно-рятувальної служби з одночасним поданням відомостей, визначених за результатами ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки, декларації безпеки та плану локалізації і ліквідації наслідків аварій на об`єкті підвищеної небезпеки, які підлягають обслуговуванню.

Аварійно-рятувальна служба, яка здійснює обслуговування, подає уповноваженій особі суб`єкта господарювання письмові повідомлення про загрози виникнення надзвичайних ситуацій на об`єкті суб`єкта господарювання, який нею обслуговується, та рекомендації щодо зменшення ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та/або проведення заходів для повного усунення ризиків їх виникнення (п. 7 Порядку № 5).

Відповідно до п. 8 Порядку № 5, кількість та чисельний склад оперативних одиниць аварійно-рятувальної служби визначаються керівником аварійно-рятувальної служби за погодженням із суб`єктом господарювання. При цьому враховується специфіка об`єкта чи окремої території, а також спеціалізація, дислокація та нормативи виїзду підрозділів такої служби для проведення обслуговування.

Згідно з п. 9 Порядку № 5, вартість обслуговування визначається згідно з розрахунком, що є невід`ємною частиною договору на обслуговування.

Формування вартості обслуговування об`єкта суб`єкта господарювання державними аварійно-рятувальними службами здійснюється згідно з економічно обґрунтованими плановими витратами відповідного підрозділу (оперативної одиниці) аварійно-рятувальної служби, пов`язаними з його обслуговуванням, визначеними на підставі національних положень (стандартів), державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів з урахуванням цін на матеріальні ресурси та послуги відповідно до вимог законодавства.

Вартість обслуговування для аварійно-рятувальних служб визначається з урахуванням витрат, пов`язаних з організацією здійснення обслуговування.

Оплата за обслуговування здійснюється за фактично виконані роботи на підставі відповідного акта.

Пунктом 10 Порядку № 5 визначено, що проведення аварійно-рятувальною службою аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж здійснюється безоплатно.

Витрати на проведення аварійно-рятувальною службою окремих аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, спрямованих на пошук, рятування і захист населення, запобігання руйнуванням і матеріальним збиткам, локалізацію зони впливу небезпечних чинників, ліквідацію чинників, що унеможливлюють проведення таких робіт або загрожують життю рятувальників, можуть бути повністю або частково відшкодовані відповідно до закону.

Як убачається зі змісту вимог і заперечень сторін за первісним та зустрічним позовами, суть розбіжностей, які виникли між сторонами під час укладення спірного договору, полягає у тому, що за доводами ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", передбачені договором послуги, мають фінансуватися за рахунок коштів державного бюджету України, тоді як 8 ВГРЗ вважає, що постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування суб`єктів господарювання, за виключенням проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж, здійснюється за рахунок коштів таких суб`єктів.

Відповідач посилався на суттєві зміни в діючому законодавстві України з моменту прийняття Порядку № 5 від 11.05.2017, яким, зо доводами 8 ВГРЗ по-новому врегульовано питання оплати аварійно-рятувального обслуговування на 2019 рік.

В той же час, виконання робіт із забезпечення постійної боєздатності Відповідача і робіт із забезпечення готовності його сил і засобів до дій за Призначенням необхідно самому Відповідачу для того, щоб утримувати штат працівників, підтримувати їх кваліфікацію, утримувати матеріальну базу, сплачувати податки та ін., тобто для того, щоб мати здатність надавати платні або безоплатні послуги (в тому числі послуги з аварійно-рятувального обслуговування, ліквідацію аварій, надзвичайних ситуацій).

Пунктами 2.2; 4.11; 4.12; 4.14; 4.15; 2.8 Положення про Державну воєнізовану гірничорятувальну службу у вугільній промисловості України (далі - ДВГРС), яке затверджено наказом Міненергетики та вугільної промисловості № 815 від 19.10.2012р., передбачено наступне:

- п. 2.2. Основними функціями ДВГРС відповідно до покладених на неї завдань є, зокрема,забезпечення готовності професійних гірничорятувальних підрозділів ДВГРС до дій за призначенням;

- п. 4.10. Кількість реанімаційно-протишокових груп воєнізованого гірничорятувального загону встановлюється дислокацією підрозділів ДВГРС від однієї до трьох (залежно від територіального розташування взводів та підприємств, що ними обслуговуються), кількість медичного персоналу реанімаційно-протишокової групи розраховується, виходячи із забезпечення цілодобового виїзду на ліквідацію надзвичайної ситуації від одного до двох лікарів;

- п. 4.11 Кількість медичного персоналу гірничорятувальних взводів встановлюється від одного до шести залежно від наявності у взводі реанімаціино-протишокової групи та повинна забезпечувати цілодобовий виїзд на ліквідацію надзвичайних ситуацій;

- п. 4.12 Гірничорятувальний загін забезпечує цілодобове чергування реанімаційно- протишокових груп з метою виїзду на ліквідацію надзвичайної ситуації або для надання невідкладної медичної допомоги потерпілим унаслідок нещасних випадків та гострі х захворювань;

- п. 4.14 Обслуговування складної гірничорятувальної техніки здійснюється окремими гірничорятувальними відділеннями та окремим командним складом гірничорятувального взводу, які чергують цілодобово;

- п. 4.15 Воєнізований гірничорятувальний загін повинен мати цілодобово готовими до виїзду на ліквідацію надзвичайної ситуації від 3 до б гірничорятувальних відділень;

- п. 4.16 Кількість командного складу служби депресійних, газових та теплових зйомок працівників спеціалізованих газоаналітичних лабораторій встановлюється відповідно до обсягів планових робіт з урахуванням відволікання на виконання аварійно-рятувальних робіт і повинна бути не менше розрахункової, виходячи з цілодобового чергування з метою виїзду на ліквідацію надзвичайних ситуацій;

- п. 2.8. До робіт із забезпечення боєздатності ДВГРС до ліквідації аварій та запобігання їх виникненню належать: |

- постійне підтримання кваліфікаційних навиків, відповідного фізичного та психологічного рівня підготовки рятувальників;

- проведення професійної підготовки, яка включає попередню підготовку, спеціальну підготовку, а також підвищення кваліфікації основного особового складу ДВГРС;

- проведення спеціальних тренувань та професійного відбору рятувальників;

- організація ремонту та технічного обслуговування аварійно-рятувальних засобів, розроблення та виробництво їх окремих зразків.

Згідно з частиною 3 статті 8 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ) основними завданнями єдиної державної системи цивільного захисту є: 1) забезпечення готовності міністерств та інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, підпорядкованих їм сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.

Частиною 12 статті 23 КЦЗУ передбачено, що на аварійно-рятувальні служби покладається виконання таких завдань: ... 7) забезпечення готовності своїх органів управління, сил і засобів до дій за призначенням.

Положенням про 8 ВГРЗ передбачено, що відповідно до покладених на нього завдань основними функціями 8 ВГРЗ є: забезпечення готовності професійних гірничорятувальних підрозділів ДВГРС до дій за призначенням (п. 2.2); до робіт із забезпечення боєздатності 8 ВГРЗ до ліквідації аварій та запобігання їх виникненню належать: постійне підтримання кваліфікаційних навичок, відповідного фізичного та психологічного стану рятувальників; проведення спеціальних тренувань та професійного відбору рятувальників.

Як видно з наведених вище правових норм, «забезпечення боєздатності» Відповідача є складовою частиною «забезпечення готовності до дій за призначенням».

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з доводами заявника апеляційної скарги про те, що з наведених вище правових норм слідує, що виконання приписів відносно своєї цілодобової готовності повинно здійснюватися та фактично здійснюється Відповідачем постійно, а не тільки після укладення договору на аварійно-рятувальне обслуговування із Позивачем.

Навпаки, серед завдань та обов`язків для суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту, які визначено статтею 20 КЦЗУ, таких завдань та обов`язків щодо фінансування готовності сил і засобів аварійно-рятувальних служб до дій за призначенням, не передбачено.

Частиною 2 статті 94 КЦЗУ передбачено, що центральні органи виконавчої влади забезпечують підпорядковані їм підрозділи з питань цивільного захисту, діяльність яких спрямована на виконання завдань і заходів з питань цивільного захисту, засобами цивільного захисту, іншим майном, службовими, навчальними, господарськими та підсобними приміщеннями, іншими об`єктами та спорудами (пожежними депо, сховищами для техніки, тренувальними залами, спортивними майданчиками), складськими площами в обсягах, необхідних для їх діяльності.

Пунктом 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення гірничорятувальних заходів на вугледобувних підприємствах, затвердженого Постановою КМУ № 154 від 23.02.2011, передбачено, що бюджетні кошти використовуються для здійснення гірничорятувальних заходів на вугледобувний, підприємствах і спрямовуються на: забезпечення готовності штабу тазагонів, їх сил і засобів до виконання робіт, пов`язаних із запобіганням, невідкладним реагуванням та ліквідацією наслідків аварій на вугледобувних підприємствах.

Відповідно до Положення про ДВГРС у вугільній промисловості, затвердженого наказом № 815 від 19.10.2012р., та Положення про 8 ВГРЗ, Відповідач є професійним гірничорятувальним підрозділом та входить до складу ДВГРС, яка належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і, що 8 ВГРЗ є державною спеціалізованою (воєнізованою) аварійно-рятувальною службою, яка здійснює в установленому порядку гірничорятувальне обслуговування вугільних шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабрик, інших підприємстві видобутку та переробки вугілля, незалежно від форм власності.

Джерелами формування майна 8 ВГРЗ, зокрема, є кошти державного бюджету, виділені на утримання ВГРЗ у встановленому законодавством порядку (п. 4.3 Положення про 8 ВГРЗ).

Матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності 8 ВГРЗ здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, виділених на утримання 8ВГРЗ, коштів від надання платних послуг, а також інших джерел, не заборонених законом (п. 9.1 Положення про 8 ВГРЗ).

Таким чином, організаційне, фінансове та матеріальне забезпечення готовності Відповідача до дій за призначенням - це функція Держави та створених нею органів влади і юридичних осіб. На ці цілі Держава фактично спрямовує бюджетні кошти. Виконання Відповідачем таких робіт - це виконання завдань та функцій, які на Відповідача покладені державою. Фінансування робіт, необхідних для виконання таких функцій - є теж функцією Держави і повинно здійснюватися за рахунок бюджету.

З огляду на викладене розділ 7 Договору слід викласти в редакції Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", оскільки виконання Аварійно-рятувальною службою умов даного Договору повинно здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету.

Запропонований позивачем договір, незважаючи на його назву, фактично є договором на фінансове утримання позивача, а не на аварійно-рятувальне обслуговування.

Законодавством передбачений обов`язок гірничого підприємства укласти договір на аварійно-рятувальне обслуговування, але не передбачена обов`язковість укладання гірничим підприємством договору саме на фінансове утримання аварійно-рятувальної служби.

Так, запропонована Відповідачем редакція розділу 7 Договору за висновком господарського суду відповідає приписам нормативних документів. За висновком господарського суду підприємство Позивача повинно здійснювати фіксовані щомісячні платежі в сумі 12 986 803,27 грн. (слідує із змісту п. 7.1 Договору).

Розмір такого платежу розрахований Відповідачем як частина планових витрат Відповідача у 2019 році на основі калькуляції і не залежить від кількості та змісту фактично наданих та отриманих за договором робіт та послуг (витікає із змісту п. 7.1 Договору).

Умов про кількість або про вартість одиниці робіт чи послуг Договір не містить.

При цьому Договором передбачено, що аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботу здійснюються Відповідачем безоплатно, але витрати на ці роботи можуть бути відшкодовані підприємством повністю або частково по фактично понесеним витратам (п. 7.1.3 Договору).

Також Відповідачем включено до проекту Договору умови, згідно з якими роботи із забезпечення готовності сил і засобів до дій за призначенням є складовою частиною аварійно-рятувального обслуговування (такий висновок витікає із змісту пункту 1.1 «Предмет договору»).

З вищевикладеного, а також зі змісту розрахунків вартості обслуговування, що додані до Договору, слідує, що планові витрати на забезпечення готовності сил і засобів до дій за призначенням входять до складу витрат, виходячи з яких, Відповідачем обчислювалась сума платежу (тобто вартість обслуговування) за договором.

Розмір витрат 8 ВГРЗ на виконання робіт із забезпечення готовності його сил і засобів до дій за призначенням ніяк не залежить від ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», ніяк не залежить від обсягу фактичного споживання, а залежить від факторів, на які Позивач не впливає.

В проекті Договору Відповідачем не відокремлено та взагалі не вказано вартості аварійно-рятувальних робіт (по кожному виду таких робіт) окремо від робіт із забезпеченню готовності сил і засобів до дій за призначенням.

Зазначені обставини роблять неможливим виконання сторонами договору приписів Порядку № 5 від 11.01.2017, згідно з п. 9 якого оплата за обслуговування здійснюється за фактично виконані роботи на підставі відповідного акта.

Таким чином, якщо підприємство Позивача за відсутності наданої Відповідачем та фактично спожитої за певну вартість послуги/роботи буде компенсувати Відповідачу його витрати (незалежно від того, чи планові ці витрати, чи фактичні), то така компенсація планових витрат під виглядом щомісячної плати за обслуговуванні буде вважатися фінансовим утриманням Відповідача з боку ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", а не платою обслуговування.

Колегія суддів погоджується з доводами заявника апеляційної скарги про те, що фінансове та матеріальне забезпечення готовності Позивача до дій за призначенням - це функція держав та створених нею органів влади та юридичних осіб і що на це держава повинна спрямовувати бюджетні кошти.

Цей висновок обумовлений діючими нормативними актами, відповідно до яких бюджетні кошти фактично направляються та використовуються на забезпечення готовності Відповідача до дій за призначенням.

В зустрічному позові та відзиві на апеляційну скаргу Відповідач намагається спростувати цю аргументацію, посилаючись на ст. 29 Гірничого закону, згідно з яким Відповідач фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів гірничих підприємств, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

В той же час, зазначена норма Гірничого закону вказує лише на можливі джерела фінансування, але при цьому жодна норма законодавства не встановлює якихось, обов`язкових пропорцій такого фінансування між різними джерелами фінансування.

Ця норма Гірничого закону не усуває обов`язку держави щодо належного бюджетного фінансування Відповідача для забезпечення здатності останнього виконувати ті функції, для виконання яких його створено.

Іншими словами, в законодавстві відсутні норми, які б зобов`язували гірничі підприємства фінансувати аварійно-рятувальні служби у певних, конкретно визначених обсягах, які б визначалися за мінусом обсягу бюджетного фінансування на поточний рік, чи у відсотковому співвідношенні від необхідного річного обсягу фінансування Відповідача.

Законом також не визначено, на яких саме суб`єктів господарювання покладається тягар фінансового утримання тієї чи іншої аварійно-рятувальної служби.

Як вже зазначалося, відповідно до п. 9 Порядку № 5 вартість обслуговування визначається згідну з розрахунком, що є невід`ємною частиною договору на обслуговування.

Формування вартості обслуговування об`єкта суб`єкта господарювання державними аварійно-рятувальними службами здійснюється згідну з економічно обґрунтованими плановими витратами відповідного підрозділу (оперативної одиниці) аварійно-рятувальної служби, пов`язаними з його обслуговуванням, визначеними на підставі національних положень (стандартів), державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів з урахуванням цін на матеріальні ресурси та послуги відповідно до вимог законодавства.

Вартість обслуговування для аварійно-рятувальних служб визначається з урахуванням витрат, пов`язаних з організацією здійснення обслуговування.

Оплата за обслуговування здійснюється за фактично виконані роботи на підставі відповідного акта.

З вищевказаної норми Порядку № 5 вбачається, що в договорі на аварійно-рятувальне обслуговування можна визначати вартість послуг лише виходячи з витрат саме на обслуговування (до складу якого за змістом ст. 133 КПЗУ роботи з забезпечення готовності до дій за призначенням не входять).

При цьому вартість обслуговування не повинна покривати всі фінансові затрати на утримання аварійно-рятувальних служб.

Міністерством енергетики та вугільної промисловості України розміщено текст бюджетного запиту на 2019-2021 роки на фінансування "гірничорятувальних заходів на вугледобувних підприємствах України".

Також Міністерством енергетики та вугільної промисловості України розміщено наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.02.2019 «Про затвердження паспорту бюджетної програми на 2018рік» разом з паспортом бюджетної програми на 2018 рік.

Таким чином, цими документами передбачено забезпечення постійної готовності гірничорятувальних загонів з метою забезпечення бюджетної програми і на цю мету передбачалися бюджетні кошти.

Також для вирішення цього спору колегія суддів приймає до уваги рішення Антимонопольного Комітету України від 14.06.2018 за № 314-р, з тексту якого слідує, що в разі недостатності бюджетного фінансування Відповідач отримував та може отримати державну підтримку (фінансування) від Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

З урахуванням цієї інформації можна зробити висновок про те, що із суми договору Відповідач у будь-якому разі повинен відрахувати суму бюджетного фінансування.

Вищенаведеним додатково підтверджуються доводи заявника апеляційної скарги про необхідність викласти розділ 7 Договору в редакції Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", а також виключення із п. 1.1 Договору слів «роботи із забезпечення готовності сил та засобів до дій за призначенням».

Щодо інших спірних пунктів Договору колегія суддів вважає за необхідне викласти їх в наступній редакції.

У преамбулі добавити посилання на Порядок здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2017 № 5.

Підстава: п. 1 Порядку № 5: цей Порядок визначає механізм здійснення аварійно-рятувальними службами постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суд 'ситів господарювання, галузей та окремих територій, щодо яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій.

1.1.1. пошук і порятунок людей у разі виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах;

- гасіння підземних пожеж, ліквідація наслідків вибухів, раптових викидів вугілля і газу, проривів води і затоплень, гірничих ударів, обвалень гірничих порід та інших надзвичайних ситуацій на Об`єктах у небезпечних умовах (загазування шкідливими газами та задимленості атмосфери, підвищення температури, загрози вибухів тощо).

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзаців 2, 3 пункту 2.4 Положення про ДВГРС.

Пункт 2.4 Положення про ДВГРС: до аварійно-рятувальних робіт належать: пошук та порятунок людей у разі виникнення аварій у шахтах та надшахтних будівлях і спорудах, на розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, а також інших об`єктах, що обслуговуються, надання невідкладної медичної допомоги потерпілим унаслідок аварій або нещасних випадків безпосередньо на місці виникнення аварії та під час евакуації до закладу охорони здоров`я; гасіння підземних пожеж, ліквідація наслідків вибухів, раптових викидів вугілля і газу, проривів води і затоплень, гірничих ударів, обвалень гірничих порід та інших аварій і аварійних ситуацій на шахтах та в надшахтних будівлях і спорудах, на збагачувальних та брикетних фабриках, у небезпечних умовах (загазування шкідливими газами та задимленість атмосфери, підвищення температури, загроза вибуху тощо); виконання рятувальних та аварійних робіт відповідно до Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року № і 198.

1.1.2. надання при надзвичайних ситуаціях та нещасних випадках у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної, допомоги працівникам Об`єктів, які перебувають у небезпечному для життя й здоров`я стані, на місці події та під час евакуації до медичних закладів.

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог пункту 8 частини 12 ст. 23 Кодексу ЦЗ України, абзацу 2 пункту 2.4 Положення про ДВГРС.

Пункт 8 частини 12 ст. 23 Кодексу ЦЗ України: пошук і рятування людей на уражених об`єктах і територіях; падання у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної, допомоги особам, які перебувають у небезпечному для життя її здоров`я етапі, па місці події та під час евакуації до лікувальних закладів.

1.1.3. профілактичне обстеження Об`єктів щодо стану їх протиаварійного захисту відповідно до вимог законодавства з питань охорони праці;

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзацу 2 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абзац 2 пункту 2.6 Положення про ДВГРС: профілактичне обстеження об`єктів, що обслуговуються ДВГРС, щодо стану їх протиаварійного захисту відповідно до вимог законодавства з питань охорони праці.

1.1.4. участь у розробленні та погодженні планів ліквідації аварій Об`єктів і контроль за їх відповідністю фактичному становищу;

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзацу 4 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 4 пункту 2.6 Положення про ДВГРС: участь у розробленні та погодженні планів реагування на надзвичайні ситуації об`єктів, що обслуговуються (планів ліквідації аварій підприємств), і контроль та їх відповідністю фактичному становищу.

1.1.5. виконання депресійних, газових і теплових зйомок;

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзацу 5 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 5 пункту 2.6 Положення про ДВГРС: виконання депресійних, газових та теплових зйомок.

1.1.6. відбір проб та аналіз складу повітря і міри запилення виробок та приміщень;

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзацу 6 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 6 пункту 2.6 Положення про ДВГРС: відбір проб та аналіз складу повітря і міри запилення виробок та приміщень.

Пункт 1.1.7 виключити.

Підстава: передбачено пунктом 2.6 в редакції Аварійно-рятувальної служби.

1.1.8. участь у навчанні та тренуванні членів об`єктових допоміжних гірничорятувальних команд (Далі ДГК);

- участь у нявчанні та тренуванні працівників та посадових осіб об`єктів з метою вжиття відповідних дій та дотримання правил поведінки, необхідних у разі виникнення аварій;

Підстава: приведення редакції у відповідність до вимог абзаців 8, 9 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 8, 9 пункту 2.6 Положення про ДВГРС: участь у навчанні та тренуванні членів об`єктових допоміжних гірничорятувальних команд.

Участь у нявчанні та тренуванні працівників та посадових осіб об`єктів з метою вжиття відповідних дій та дотримання правил поведінки, необхідних у разі виникнення аварій.

1.1.11, 1.1.12, 1.1.13 Виключити.

Підстава: види робіт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2012 № 849 належать до платних послуг, які надаються та сплачуються за окремою угодою.

Доповнити пунктом 1.1.14 наступного змісту:

1.1.14. Участь у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів, що вводяться вдію на Об`єктах і потребують обслуговування;

Підстава: передбачено абз. 12 п. 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 12 п. 2.6 Положення про ДВГРС: участь у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів, що вводяться в дію і потребують обслуговування.

Доповнити пунктом 1.1.15. наступного змісту:

1.1.15. Участь у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах, до ліквідації яких була залучена "Аварійно-рятувальна служба".

Підстава: передбачено абз. 13 п. 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 13 п. 2.6 Положення про ДВГРС: участь у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах, до ліквідації яких була залучена "Аварійно-рятувальна служба».

Доповнити пунктом 1.2 наступного змісту:

1.2. Кількість та чисельний склад оперативних одиниць "Аварійно-рятувальної служби" наведено у додатку 1 до цього договору.

Підстава: редакція відповідає вимогам пункту 8 Порядку № 5.

Пункт 8 Порядку № 5: кількість та чисельний склад оперативних одиниць аварійно-рятувальної служби визначаються керівником аварійно-рятувальної служби за погодженням із суб`єктом господарювання. При цьому враховується специфіка об`єкта чи окремої території, а також спеціалізація, дислокація та нормативи виїзду підрозділів такої служби для проведення обслуговування.

2. Порядок залучення "Аварійно - рятувальної служби" для виконання робіт на Об`єктах

2.1. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для виконання аварійно-рятувальних робіт на Об`єкт здійснюється Замовником на всі види допущених аварій та надзвичайних ситуацій відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єктів. Кількість гірничорятувальних відділень та основного складу, види та кількість спеціального оснащення, що виїжджають на Об`єкти, визначаються Диспозицією виїздів на аварії підрозділів "Аварійно-рятувальної служби" (далі Диспозиція) та вимогами ДНАОП 1.1.30-4.01 - 97 "Статут ДВГРС з організації та ведення гірничорятувальних робіт".

Підстава: редакція узгоджується з Додатком 2 до пункту 11 ДНАОП 1.1.30-4.01-97 «Статут ДВГРС з організації та ведення гірничорятувальних робіт».

2.2. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для надання невідкладної, у тому числі медичної допомоги постраждалим працівникам Об`єкта, здійснюється Замовником на всі випадки травмування або гострого захворювання відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єкта.

Підстава: редакція узгоджується пунктом 4.12 Положення про ДВГРС; пунктом 18 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах (НПАОП 10.0-1.01-10), затверджених наказом Держгірпромнагляд від 22.03.2010 № 62, зареєстрованого у Мінюсті 17.04.2010 № 398/17693.

П. 4.12 Положення про ДВГРС: гірничорятувальний загін забезпечує цілодобове чергування реанімаційно-протишокових груп з метою виїзду на ліквідацію надзвичайної ситуації або для надання невідкладної медичної допомоги потерпілим унаслідок нещасних випадків та гострих захворювань.

Пункт 18 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах: про кожен випадок травмування або гострого захворювання потерпілий або очевидець зобов`язані повідомити гірничому диспетчеру і керівнику робіт відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 N 1112.

2.3. У разі необхідності, до робіт з ліквідації аварій та аварійних ситуацій, згідно Диспозиції "Аварійно-рятувальної служби" та дислокації підрозділів Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості (далі ДВГРС), можуть залучатися інші підрозділи ДВГРС, керівники та спеціалісти Центрального штабу ДВГРС. При цьому умови дії цього Договору поширюються на залучені підрозділи ДВГРС. Подальше використання залучених підрозділів ДВГРС визначається командним пунктом.

Підстава: редакція узгоджується з пунктом 11 ДНАОП 1.1.30-4.01-97 «Статут ДВГРС з організації та ведення гірничорятувальних робіт»; пунктом 3 частини 7 статті 75 та статтею 77 Кодексу.

Пункт 3 ч. 7 ст. 75 «Статут ДВГРС...»: залучення в установленому порядку до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт необхідних транспортних засобів, іншого майна суб`єктів господарювання, розташованих у зоні надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальних служб, а також громадян за їх згодою.

Стаття 77. Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

1. Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється згідно з планами реагування на надзвичайні ситуації, планами взаємодії органів управління та сил цивільного захисту у разі виникнення надзвичайних ситуацій, а також планами локалізації і ліквідації наслідків аварії.

2. Рішення про залучення сил цивільного захисту приймають органи управління, яким підпорядковані такі сили, на підставі звернень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, на території яких виникла надзвичайна ситуація, або керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відповідно до її рівня.

3. У надзвичайних ситуаціях сили і засоби функціональних підсистем підпорядковуються органам управління відповідних територіальних підсистем.

2.4. Проведення профілактичних обстежень, перевірка стану протиаварійного захисту та готовності Об`єктів до проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій здійснюється особовим складом "Аварійно - рятувальної служби" за річним планом робіт, затвердженим командиром "Аварійно - рятувальної служби", який доводиться до відома керівників Об`єктів.

Підстава: редакція узгоджується з абзацом 2, 3 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 2 п. 2.6 Положення про ДВГРС: профілактичне обстеження об`єктів, що обслуговуються ДВГРС, щодо стану їх протиаварійного захисту відповідно до вимог законодавства з питань охорони праці.

Абз. 3 п. 2.6 Положення про ДВГРС: перевірка стану протиаварійного захисту та готовності об`єктів і підприємств до проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій.

2.5. Проведення депресійних, газових і теплових зйомок на кожному Об`єкті Замовника здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" один раз на 3 роки за графіком, який розробляється відповідними підрозділами Замовника та "Аварійно-рятувальної служби", узгоджується командиром "Аварійно-рятувальної служби" і затверджується директором Замовника.

Підстава: редакція відповідає вимогам абзацу 5 пункту 1 глави 8 розділу VI Правил безпеки у вугільних шахтах (ППАОП 10.0-1.01-10).

Абз. 5 п 1 глави 8 розділу VI Правил безпеки у вугільних шахтах: на кожній шахті не рідше одного разу па три роки повинні проводитися депресійна та (за необхідності) газова зйомки, результати яких використовуються під час розрахунків вентиляції та розробки заходів щодо забезпечення провітрювання виробок шахти з урахуванням програми розвитку гірничих робіт.

2.6. Проведення на Об`єктах Замовника відбору та аналізу проб рудникового

повітря, виконання контролю пиловибухобезпеки гірничих виробок здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" згідно НПОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багаторазовості та встановлення категорій шахт за метаном" та Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11.10.2013 року № 724, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

Підстава: визначення нормативних актів, на підставі яких виконуються роботи.

2.7. Виключити.

Підстава: ця робота понадає під дію п.2.6 Договору.

2.8. Первинне та повторне навчання і тренування робітників та посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК проводиться представником "Аварійно-рятувальної служби" за графіками, які розробляють керівники відповідних структурних підрозділів Об`єктів, погоджують представники "Аварійно-рятувальної служби" і затверджує директор Об`єкта.

Підготовка робітників і посадових осіб Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій здійснюється за участю представників Аварійно-рятувальної служби за відповідними графіками два рази на рік до введення в дію ПЛА.

Підстава: узгоджується з Положенням про допоміжні гірничорятувальні підрозділи (ШГС та ДГК), затверджене Держвуглепромом України 04.01.1993, погоджено з Держгіртехнаглядом України 18.12.1992;

Пунктом 5 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах (НПАОП 10.0-1.01-10;

Пунктом 11 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах (НПАОП 10.0-5.01-10);

Пунктом 4.4 ДНАОП 1.1.30-5.15-96 інструкція з навчання працівників шахт.

П. 5 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах: усі гірничі підприємства незалежно від форми власності в тріод їх будівництва, реконструкції, експлуатації. ліквідації або консервації обслуговуються підрозділами ДАРС (ДВГРС), дислокація яких визначається за згодою Держгірпромнагляду України. Права та функції ДАРС (ДВГРС) визначаються їх статутом. Керівники гірничорятувальних служб, частин і підрозділів не мають права відмовляти шахтам у ліквідації аварій і порятунку працівників.

На шахті мас бути створена та функціонувати шахтна гірничорятувальна станція, а також допоміжна гірничорятувальна команда, діяльність якої регламентується чинним законодавством.

Пункт 11 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах: на шахтах з віддаленими місцями робіт, тривалість виходу з яких під час аварій у безпечне місце більше часу захисної дії саморятівника, влаштовуються пункти переключення (не більше одного на шляху пересування), встановлюються групові пересувні чи стаціонарні засоби самопорятунку, розташування яких узгоджується з ДАРС (ДВГРС).

На кожному з маршрутів, якими працівники виходять з місця аварії до виробок із свіжим струменем повітря і витрачають більше ніж 90% часу дії саморятівника, один раз на 6 місяців Перед погодженням ПЛА з ДАРС (ДВГРС) мас бути проведений контрольний вихід групи працівників, включених у саморятівники, під керівництвом командного складу ДАРС (ДВГРС).

2.9. Виключити.

Підстава: види робіт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.2012 № 849 належать до платних послуг, які надаються та сплачуються за окремою угодою.

Доповнити п. 2.10 наступного змісту:

2.10. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів Замовника, що вводяться в дію і потребують обслуговування, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі наказу Замовника.

Підстава: редакція на виконання пункту 18 глави 1 розділу IV Правил безпеки v вугільних шахтах (НПАОП 10.0-1.01- Ю).

П. 18 глави 1 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах: нові та реконструйовані шахти, горизонти (блоки, панелі) приймаються в експлуатацію згідно з Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923 (923-2008-н ) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 N 534).

На діючих шахтах прийом до експлуатації нових об`єктів, виїмкових дільниць, очисних вибоїв (утому числі після повторної нарізки та тривалої зупинки) і підготовчих виробок здійснюється комісією, призначеною директором шахти, за участю представників Держгірпром нагляду України, санітарно-епідеміологічної та гірничорятувальної служб і профспілок.

Ліквідація шахт повинна здійснюватися згідно з вимогами Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.97 N 939 (939-97-п) (із змінами).

Доповнити п. 2.11 наступного змісту:

2.11. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на об`єктах Замовника, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі відповідного наказу згідно Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232.

Підстава: передбачено абзацом 13 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 13 п. 2.6 Положення про ДВГРС: участь у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на об`єктах і підприємствах, що обслуговуються.

Доповнити п. 2.12 наступного змісту:

2.12. Проведення тактичних тренувань, вправ в респіраторах, навчання особового складу на Об`єктах "Замовника" здійснюється зі графіками, погодженими директором Об`єкта Замовника.

Підстава: узгоджується з пунктом 2.2.15 Положення про профілактичний відбір та спеціальні тренування респіраторників та командирів ДВГРС, затвердженого Мінвуглепромом 12.02.1996.

Пункт 2.2.15 Положення про профілактичний відбір та спеціальні тренування респіраторників та командирів ДВГРС: для проведення тренувань у шахті, яка обслуговується, укладається договір з її керівництвом про використання гірничих виробок.

3. ОБОВ`ЯЗКИ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

Для виконання аварійно-рятувального обслуговування Об`єктів "Аварійно-рятувальна служба" зобов`язана:

3.1. Бути атестованою до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Підстава: уточнення термінології відповідно до статті 48 Кодексу; Порядку атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 13.11.2013 № 828

Ст. 48 Кодексу: атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників проводиться з метою перевірки їх здатності до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж та надання права на проведення таких робіт.

3.2. У цілодобовому режимі забезпечувати постійну готовність основного складу і спеціального оснащення до виїзду на Об`єкти для ліквідації аварій та аварійних ситуацій.

3.4. Забезпечувати залучення до виконання робіт на Об`єкти основного складу відповідного кваліфікаційного рівня та стану здоров`я, що пройшов професійний відбір та придатного до роботи в екстремальних умовах.

Підстава: уточнення формулювань.

3.5.2 Прийняття термінових заходів з пошуку і порятунку людей у зоні надзвичайної ситуації та надання невідкладної, у тому числі медичної, допомоги потерпілим.

Підстава: уточнення термінології, відповідно до абзац 3 пункту 2.2 Положення про ДВГРС.

Абзац 3 пункту 2.2 Положення про ДВГРС: пошук і рятування людей па аварійних об`єктах, надання у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної, допомоги особам, які перебувають у небезпечному для життя й здоров`я стані, на місці події та під час евакуації до за/спадів охорони здоров`я.

3.6. По закінченні аварійно - рятувальних робіт:

3.6.1. готувати звіт про роботу "Аварійно-рятувальної служби".

Підстава: Додаток 2 до пункту 2.4 Порядку визначення розмірів плати за обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами наказу Міністерства України від 15.12.2003 №495/369 Стаття 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік» від 16.07.1999 № 996.

Положення про документальне забезпечення записів у бух. обліку наказ Мінфіну від 24.05.1995 № 88.

3.6.3. готувати та надавати на затвердження Замовнику дефективний акт, акт списання матеріалів, витрачених при ліквідації аварії або аварійної ситуації, основних засобів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, які прийшли в непридатність під час ліквідації аварії або аварійної ситуації.

Підстава: Пункт 31 Методичних рекомендації з бух. обліку основних засобів, затверджено наказом Мінфіну від 30.09.2003 №561.

Акт про виявлені дефекти устаткування (форма № М-17, затверджена наказом Мінстату України від 21.06.1996 № 193.

3.7.1 розробку Маршрутної системи профілактичних обстежень Об`єкту і виконання робіт із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій на Об`єкті;

Підстава: уточнення термінології, відповідно до абзацу 4 пункту 2.1. Положення про ДВГРС.

Абз. 4 п. 2.1. Положення про ДВГРС: виконання робіт із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та щодо захисту від них працівників та територій підприємств.

3.7.3 виконання первинного та повторного навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, підготовку працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій.

Підстави: аналогічні до правових підстав п. 2.8.

3.8. Виконувати планові відбір та аналіз проб рудникового повітря на Об`єкті, а також надання їх результатів відповідно до вимог НПАОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багатогазовості та встановлення категорій шахт за метаном", плановий контроль пиловибухобезпеки гірничих виробок і надання його результатів відповідно до вимог наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України вік 11.10.2013 року № 724 "Про затвердження Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

Підстави: уточнення нормативно-правового акту.

3.10. Виконувати планові депресійні, газові та теплові зйомки на Об`єктах і надання їх результатів відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30 - 6.09.93 "Керівництво з проектування вентиляції вугільних шахт", "Керівництва з виробництва депресійних і газових зйомок у вугільних шахтах ", затвердженого Мінвуглепромом СРСР 29.11.1989 року, "Керівництва з проведення теплових зйомок у вугільних шахтах", затвердженого Мінвуглепромом СРСР 11. 11.1981 року.

Підстава: уточнення формулювань.

3.11. Проводити первинне і повторне навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, брати участь у підготовці працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайної ситуації.

Підстави: аналогічні до правових підстав п. 2.8.

3.13. Виключити

Підстава: не передбачено законодавством та обов`язками ДВГРС.

Доповнити пунктом 3.14. наступного змісту:

3.14. Надавати Замовнику Акт виконання умов договору в термін до 25 числа поточного місяця.

Підстави: умови для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам загону.

Абз. 4 п. 9 Порядку обслуговування: оплата за обслуговування здійснюється за фактично виконані роботи на підставі відповідного акта.

4. Обов`язки замовника

Для забезпечення виконання робіт, передбачених цим Договором "Замовник" зобов`язаний:

4.1. Розробляти і погоджувати з "Аварійно-рятувальною службою" плани ліквідації аварій Об`єктів і забезпечувати їх відповідність фактичному стану на Об`єктах.

Підстави: Абзац 4 пункту 2.6 Положення про ДВГРС.

Абз. 4 п 2.6 Положення про ДВГРС: участь у розробленні та погодженні планів реагування на надзвичайні ситуації об`єктів, що обслуговуються (планів ліквідації аварій підприємств), і контроль за їх відповідністю фактичному становищу.

4.2. Негайно вводити в дію план ліквідації аварія Об`єктів при виникненні аварій або аварійних ситуацій.

Підстави: редакція узгоджується з пунктом 8 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах (НПАОП 10.0-1.01- 10).

П. 8 гл. 3 розділ IV Правил безпеки у вугільних шахтах: у випадку виникнення аварії на шахті будь-якої форми власності негайно запроваджується в дію ПЛА.

4.4. Забезпечувати відповідний стан безпеки Об`єктів, дотримання вимог нормативно-правових актів, стандартів, норм, правил з питань безпечного ведення гірничих та аварійно-рятувальних робіт.

Підстави: уточнення, відповідно до вимог статті 32 Гірничого Закону України.

Ст. 32 Гірничого Закону України: власник (керівник) гірничого підприємства забезпечує проведення гірничих робіт та охорону праці відповідно до вимог законів України, інших нормативно-правових актів, а також правил безпеки, правил технічної експлуатації, єдиних правил безпеки при підривних роботах.

4.5. У випадках, коли аварії не ліквідовані за допомогою заходів планів ліквідації аварій, спільно з "Аварійно-рятувальною службою" розробляти оперативні плани ліквідації аварій, проекти з ліквідації аварій та Об`єктах. Залучати для розробки проектів з ліквідації аварій на об`єктах фахівців галузевих інститутів.

Підстави: приведення у відповідність до вимог пунктів 1, 4 глави 4 розділу IX Правил безпеки у вугільних шахтах (НПАОП 10.0-1.01-10).

П. 1 глави 4 розділу IX Правил безпеки у вугільних шахтах: При виявленні ознак пожежі в дію вводиться ПЛА, відповідно до якого має бути встановлений режим вентиляції шахти.

Якщо аварія не ліквідована після виконання ' заходів оперативної частини ПЛА, відповідальний керівник робіт з ліквідації аварії разом і командиром ДАPC (ДВГРС), який прибув за викликом на аварію, розробляють оперативний план ліквідації аварії.

П. 4 глави 4 розділу IX Правил безпеки у вугільних шахтах: на кожну ізольовану пожежу головним інженером шахти спільно з командиром підрозділу ДАРС (ДВГРС) повинен бути складений проект гасіння, з урахуванням рекомендацій спеціалізованого галузевого інституту відповідно до проведених НДР. який повинен передбачати заходи щодо скорочення об`єму ізольованих виробок, гасіння пожежі, розконсервації запасів вугілля

4.21. Створювати Об`єктові ДПС і організовувати їх первинне та повторне навчання, забезпечувати Об`єктові ДГК приміщенням, оснащенням, матеріалами. Підтримувати оснащення ДГК постійно застосування відповідно до встановлених нормативних вимог.

Підстави: узгоджується з Положенням про допоміжні гірничорятувальні підрозділи (ШГС та ДГК), затверджене Держвуглепромом України 04.01.1993 погоджено з Держгіртсхнаглядом України 18.12.1992; П. 5 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах.

П. 5 глави 3 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах: усі гірничі підприємства незалежно від форми власності в період їх будівництва, реконструкції; експлуатації, ліквідації або консервації обслуговуються підрозділами ДАРС (ДВГРС), дислокація яких- визначається за згодою Дсржгірпромнагляду України. Права та функції ДАРС (ДВГРС) визначаються їх статутом. Керівники гірничорятувальних служб, частин і підрозділів не мають права відмовляти шахтам у ліквідації аварій і порятунку працівників.

На тахті має бути створена та функціонувати шахтна гірничорятувальна станція, а також допоміжна гірничорятувальна команда, діяльність якої регламентується чинним законодавством

Доповнити пунктом 4.23 наступного змісту:

4.23. У триденний термін з дня отримання, підписувати Акт виконання умов договору (Додаток 2).

Доповнити пунктом 4.24 наступного змісту:

4.24. Оплачувати вартість аварійно-рятувального обслуговування на умовах, визначених цим Договором.

Підстави: впорядкування умов виконання договору.

5. ПРАВА АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

"Аварійно-рятувальна служба" має право:

5.1. Обстежувати Об`єкти Замовника з метою попередження виникнення аварій та аварійних ситуацій та мінімізації їх наслідків.

Підстави: відповідає пункту 14 частини 1 статті 20 Кодексу; Пункту 3.1 Положення про ДВГРС.

П. 14 ч. 1 ст. 20 Кодексу: забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб органів державного нагляду, працівників аварійно-рятувальних служб, з якими укладені угоди про аварійно-рятувальне обслуговування суб`єктів господарювання, для проведення' обстежень на відповідність протиаварійних заходів планам локалізації і ліквідації наслідків аварій на об`єктах підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об`єктах, сил цивільного захисту - для проведення аварійно- рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Пункт 3.1 Положення про ДВГРС: ДВГРС у разі здійснення заходів щодо запобігання виникненню і ліквідації надзвичайних ситуацій та мінімізації їх наслідків має право:

- обстежувати з метою профілактики виникнення аварій об`єкти і території, що обслуговуються»:

5.3. Скасовувати власні погодження планів ліквідації аварій або їх окремих

позицій у разі їх невідповідності фактичному стану на Об`єктах або неможливості виконання його оперативної частини.

Підстави: відповідає абз. 4 п. 3.1 Положення про ДВГРС.

Абз. 4 п. 3.1 Положення про ДВГРС: скасовувати власні погодження планів ліквідації аварій підприємств у цілому або їх окремі позиції у разі їх невідповідності фактичному становищу на об`єкті, що обслуговується, або неможливості виконання їх оперативної частини.

Доповнити пунктом 5.11 наступного змісту:

5.11. Виставляти Замовнику рахунки за постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування, на умовах передбачених цим Договором.

Підстави: впорядкування умов виконання договору, редакція узгоджується з пунктом 2.4 Порядку визначення оплати за обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами, затверджений наказом МНС та Мінекономіки від 15.12.2003 №495/369

П. 2.4 Порядку визначення оплати: Постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів державними аварійно-рятувальними службами та їх формуваннями виконується на підставі договорів на постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування такими службами (формуваннями) об`єктів, у яких обумовлюється порядок та умови грошових розрахунків за постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування.

7.4. На дату виникнення податкових зобов`язань або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (дата підписання Акту виконання умов договору), "Аварійно-рятувальна служба" складає податкову накладну (розрахунок коригування до податкової накладної) в електронній формі. Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них у випадках, передбачених законодавством, здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" з урахуванням граничних строків, передбачених п. 201.10 Податкового кодексу України.

Електронна адреса для надання податкової накладної: medoc_cau@dtek.com.

Сторони договору підтверджують наявність Комплектів електронного цифрового підпису.

За необхідності, на вимогу Замовника або Виконавця, проводиться звірка взаєморозрахунків між Сторонами, результати якої оформляються актом.

Підстави: Стаття 201 Податкового Кодексу України.

201.1. На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі і дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

201.10 Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з і по /5 календарний день (включно) календарного місяця. - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових помадних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених шматкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом і 98.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Доповнити пунктом 7.5 наступного змісту:

7.5. Аварійно-рятувальна служба і Замовник несуть рівну відповідальність за достовірність відомостей, що підлягають оплаті.

Доповнити пунктом 7.6 наступного змісту:

7.6. Замовник при перерахуванні грошових коштів на розрахунковий рахунок "Аварійно-рятувальної служби" в призначенні платежу платіжного доручення в обов`язковому порядку вказує реквізити цього Договору (номер, дата укладання) а також період (місяць, рік), за який здійснюється оплата.

У разі відсутності в призначенні платежу платіжного доручення реквізитів Договору (номер, дата укладаннях), а також періоду (місяць, рік), за який здійснюється оплата, здійснена оплата за Послуги зараховується в хронологічному порядку відповідно до дати виникнення зобов`язань з оплати.

Підстави: впорядкування умов виконання договору.

8. Відповідальність сторін Доповнити п. 8.4. наступного змісту:

8.4. За несвоєчасне виконання грошових зобов`язань Замовник сплачує на користь "Аварійно-рятувальної служби" неню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, за кожен день прострочення зобов`язання до повного його виконання. Додатково" Замовник зобов`язаний на вимогу "Аварійно-рятувальної служби" сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Підстави: Закон України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» від 22.11.1996 № 543/96, ст. 625 ЦК України.

Ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань»: платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню н розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Ст. 3: розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

9.1. Договір набуває чинності з дати підписання і діє з 01.02.2019 року до 31.12.2019 року.

9.3. При відмові від послуг "Аварійно-рятувальної служби" "Замовник" повинен не пізніше, ніж за три місяці письмово попередити про це іншу сторону.

Підстави: виконання вимог ст. 494 КЗпП України, Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 №1045-Х1.

Ч. 3 ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»: у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв`язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків будь- яких звільнень.

Ст. 49-2. КЗпП України: про наступне звільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці

Доповнити п. 10.6 наступного змісту:

10.6. Додатки №1, №2 до цього Договору є його невід`ємною частиною.

Підстави: впорядкування умов договору.

Доповнити п. 10.7, наступного змісту:

10.7. У відповідності до Податкового кодексу України "Аварійно-рятувальна служба" є неприбутковою організацією, код " 0031", платником ПДВ.

Підстави: Податковий Кодекс України.

Відповідно до статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повістю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, не з`ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права; зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд апеляційної інстанції вбачає підстави для скасування судового рішення як такого, що прийнято при невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; через неправильне застосування норм матеріального права. По справі необхідно прийняти нове рішення, яким частково задовольнити як первісний, так і зустрічний позови.

Зважаючи на результати вирішення спору, за якими рішення відбулось на користь обох сторін, оскільки судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін, то згідно п. 1. ч 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у даній справі покладаються на обидві сторони. Через що, судові витрати за подання первісного та зустрічного позовів покладаються на кожну із сторін в однаковому розмірі (відтак, заліковуються) та відшкодуванню не підлягають.

Половина судових витрат Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" за подачу апеляційної скарги підлягає відшкодуванню за рахунок Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України.

Керуючись ст. ст. 269, 275, 277, 282-284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2020 у справі № 904/848/19 - задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 25.11.2020 у справі № 904/848/19 - скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким первісний позов Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України, м. Павлоград про врегулювання розбіжностей та визнання укладеним договору - задовольнити частково.

Зустрічний позов Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України, м. Павлоград до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград про визнання договору укладеним також - задовольнити частково.

Визнати укладеним з 01 лютого 2019 року Договір про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", між Восьмим воєнізованим гірничорятувальним загоном Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" в редакції Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону, яка викладена в протоколі розбіжностей від 12 лютого 2019 року до Договору про постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування об`єктів ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", з частковим урахуванням протоколу врегулювання розбіжностей від 27.02.2019, запропонованого ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", та який містить наступні умови щодо спірних пунктів Договору:

"Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін (далі - "Аварійно-рятувальна служба"), в особі командира загону Макаренко Володимира Романовича, який діє на підставі Положення про Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін, затвердженого наказом міненерго вугілля від 17.11.2016 р. № 740 з одного боку, та ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУПЛЛЯ" (далі - Замовник), в особі Генерального директора Вороніна С.А., діючого на підставі Статуту, з іншого боку, керуючись ст.ст. 23, 133 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 p. M5403-VI, ст. 29 Гірничого Закону України № 1127 від 06.10.1999 p., Порядком здійснення постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, затвердженого постановою Кабінет) Міністрів України від 11.01.2017 № 5 та Іншим законодавством, уклали цей Договір про наступне:

1.1. Предметом даного договору є організація і виконання "Аварійно-рятувальною службою" постійного та обов`язкового аварійно-рятувального обслуговування виробничих структурних підрозділів "Замовника", яке включає аварійно-рятувальні роботи, роботи із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій, а саме:

- ШАХТА "ЗАХІДНО-ДОНБАСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ"

- ШАХТА "САМАРСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРШВСЬКЕ"

- ШАХТА "СТЕПОВА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ"

- ШАХТА "ЮВІЛЕЙНА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ"

- ШАХТА "ДНІПРОВСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ДНІПРОВСЬКЕ"

- ШАХТА "ІМЕНІ М.І. СТАШКОВА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ДНІПРОВСЬКЕ"

- ШАХТА "ПАВЛОГРАДСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПАВЛОГРАДСЬКЕ"

- ШАХТА "ТЕРНІВСЬКА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПАВЛОГРАДСЬКЕ"

- ШАХТА "ІМЕНІ ГЕРОЇВ КОСМОСУ" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ІМЕНІ ГЕРОЇВ КОСМОСУ"

- ШАХТА "БЛАГОДАТНА" ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ГЕРОЇВ КОСМОСУ"

- ФІЛІЯ "ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "ПАВЛОГРАДСЬКА"

(далі - Об`єкти), яке включає такі види робіт:

1.1.1. пошук і порятунок людей у разі виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах;

- гасіння підземних пожеж, ліквідація наслідків вибухів, раптових викидів вугілля і газу, проривів води і затоплень, гірничих ударів, обвалень гірничих порід та інших надзвичайних ситуацій на Об`єктах у небезпечних умовах (загазування шкідливими газами та задимленості атмосфери, підвищення температури, загрози вибухів тощо);

1.1.2. надання при надзвичайних ситуаціях та нещасних випадках у можливих межах невідкладної, у тому числі медичної, допомоги працівникам Об`єктів, які перебувають у небезпечному для життя й здоров`я стані, на місці події та під час евакуації до медичних закладів;

1.1.3. профілактичне обстеження Об`єктів щодо стану їх протиаварійного захисту відповідно до вимог законодавства з питань охорони праці;

1.1.4. участь у розробленні та погодженні планів ліквідації аварій Об`єктів і контроль за їх відповідністю фактичному становищу;

1.1.5. виконання депресійних, газових і теплових зйомок;

1.1.6. відбір проб та аналіз складу повітря і міри запилення виробок та приміщень;

Пункт 1.1.7 виключити

1.1.8. участь у навчанні та тренуванні членів об`єктових допоміжних гірничорятувальних команд (Далі ДГК);

- участь у нявчанні та тренуванні працівників та посадових осіб об`єктів з метою вжиття відповідних дій та дотримання правил поведінки, необхідних у разі виникнення аварій;

1.1.11, 1.1.12, 1.1.13 Виключити

Доповнити пунктом 1.1.14 наступного змісту:

1.1.14. Участь у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів, що вводяться вдію на Об`єктах і потребують обслуговування;

Доповнити пунктом 1.1.15. наступного змісту:

1.1.15. Участь у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на Об`єктах, до ліквідації яких була залучена "Аварійно-рятувальна служба".

Доповнити пунктом 1.2 наступного змісту:

1.2. Кількість та чисельний склад оперативних одиниць "Аварійно-рятувальної служби" наведено у додатку 1 до цього договору.

2. Порядок залучення "Аварійно - рятувальної служби" для виконання робіт на Об`єктах

2.1. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для виконання аварійно-рятувальних робіт на Об`єкт здійснюється Замовником на всі види допущених аварій та надзвичайних ситуацій відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єктів. Кількість гірничорятувальних відділень та основного складу, види та кількість спеціального оснащення, що виїжджають на Об`єкти, визначаються Диспозицією виїздів на аварії підрозділів "Аварійно-рятувальної служби" (далі Диспозиція) та вимогами ДНАОП 1.1.30-4.01 - 97 "Статут ДВГРС з організації та ведення гірничорятувальних робіт".

2.2. Залучення "Аварійно-рятувальної служби" для надання невідкладної, у тому числі медичної допомоги постраждалим працівникам Об`єкта, здійснюється Замовником на всі випадки травмування або гострого захворювання відповідно до Плану ліквідації аварій Об`єкта.

2.3. У разі необхідності, до робіт з ліквідації аварій та аварійних ситуацій, згідно Диспозиції "Аварійно-рятувальної служби" та дислокації підрозділів Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості (далі ДВГРС), можуть залучатися інші підрозділи ДВГРС, керівники та спеціалісти Центрального штабу ДВГРС. При цьому умови дії цього Договору поширюються на залучені підрозділи ДВГРС. Подальше використання залучених підрозділів ДВГРС визначається командним

пунктом.

2.4. Проведення профілактичних обстежень, перевірка стану протиаварійного захисту та готовності Об`єктів до проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій здійснюється особовим складом "Аварійно - рятувальної служби" за річним планом робіт, затвердженим командиром "Аварійно - рятувальної служби", який доводиться до відома керівників Об`єктів.

2.5. Проведення депресійних, газових і теплових зйомок на кожному Об`єкті Замовника здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" один раз на 3 роки за графіком, який розробляється відповідними підрозділами Замовника та "Аварійно-рятувальної служби", узгоджується командиром "Аварійно-рятувальної служби" і затверджується директором Замовника.

2.6. Проведення на Об`єктах Замовника відбору та аналізу проб рудникового

повітря, виконання контролю пиловибухобезпеки гірничих виробок здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" згідно НПОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багаторазовості та встановлення категорій шахт за метаном" та Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11.10.2013 року № 724, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

2.7. Виключити

2.8. Первинне та повторне навчання і тренування робітників та посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК проводиться представником "Аварійно-рятувальної служби" за графіками, які розробляють керівники відповідних структурних підрозділів Об`єктів, погоджують представники "Аварійно-рятувальної служби" і затверджує директор Об`єкта.

Підготовка робітників і посадових осіб Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій здійснюється за участю представників Аварійно-рятувальної служби за відповідними графіками два рази на рік до введення в дію ПЛА.

2.9. Виключити

Доповнити п. 2.10 наступного змісту:

2.10. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових та реконструйованих шахт, горизонтів, дільниць, очисних вибоїв та інших об`єктів Замовника, що вводяться в дію і потребують обслуговування, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі наказу Замовника.

Доповнити п. 2.11 наступного змісту:

2.11. Залучення представника "Аварійно-рятувальної служби" для участі у роботі комісій з розслідування причин виникнення надзвичайних ситуацій на об`єктах Замовника, здійснюється за погодженням з "Аварійно-рятувальною службою" на підставі відповідного наказу згідно Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232.

Доповнити п. 2.12 наступного змісту:

2.12. Проведення тактичних тренувань, вправ в респіраторах, навчання особового складу на Об`єктах "Замовника" здійснюється зі графіками, погодженими директором Об`єкта Замовника.

3. ОБОВ`ЯЗКИ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

Для виконання аварійно-рятувального обслуговування Об`єктів "Аварійно-рятувальна служба" зобов`язана:

3.1. Бути атестованою до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

3.2. У цілодобовому режимі забезпечувати постійну готовність основного складу і спеціального оснащення до виїзду на Об`єкти для ліквідації аварій та аварійних ситуацій.

3.4. Забезпечувати залучення до виконання робіт на Об`єкти основного складу відповідного кваліфікаційного рівня та стану здоров`я, що пройшов професійний відбір та придатного до роботи в екстремальних умовах.

3.5.2 Прийняття термінових заходів з пошуку і порятунку людей у зоні надзвичайної ситуації та надання невідкладної, у тому числі медичної, допомоги потерпілим.

3.6. По закінченні аварійно - рятувальних робіт:

3.6.1. готувати звіт про роботу "Аварійно-рятувальної служби";

3.6.3. готувати та надавати на затвердження Замовнику дефективний акт, акт списання матеріалів, витрачених при ліквідації аварії або аварійної ситуації, основних засобів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, які прийшли в непридатність під час ліквідації аварії або аварійної ситуації.

3.7.1 розробку Маршрутної системи профілактичних обстежень Об`єкту і виконання робіт із запобігання виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій на Об`єкті;

3.7.3 виконання первинного та повторного навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, підготовку працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайних ситуацій.

3.8. Виконувати планові відбір та аналіз проб рудникового повітря на Об`єкті, а також надання їх результатів відповідно до вимог НПАОП 10.0-5.02-04 "Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багатогазовості та встановлення категорій шахт за метаном", плановий контроль пиловибухобезпеки гірничих виробок і надання його результатів відповідно до вимог наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України вік 11.10.2013 року № 724 "Про затвердження Інструкції із запобігання та локалізації вибухів вугільного пилу", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2013 року за № 1834/24366.

3.10. Виконувати планові депресійні, газові та теплові зйомки на Об`єктах і надання їх результатів відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30 - 6.09.93 "Керівництво з проектування вентиляції вугільних шахт", "Керівництва з виробництва депресійних і газових зйомок у вугільних шахтах ", затвердженого Мінвуглепромом СРСР 29.11.1989 року, "Керівництва з проведення теплових зйомок у вугільних шахтах", затвердженого Мінвуглепромом СРСР 11. 11.1981 року.

3.11. Проводити первинне і повторне навчання робітників і посадових осіб Об`єктів за програмами підготовки та перепідготовки членів ДГК, брати участь у підготовці працівників Об`єктів до дій в умовах надзвичайної ситуації.

3.13. Виключити

Доповнити пунктом 3.14. наступного змісту:

3.15. Надавати Замовнику Акт виконання умов договору в термін до 25 числа поточного місяця.

4. Обов`язки замовника

Для забезпечення виконання робіт, передбачених цим Договором "Замовник" зобов`язаний:

4.1. Розробляти і погоджувати з "Аварійно-рятувальною службою" плани ліквідації аварій Об`єктів і забезпечувати їх відповідність фактичному стану на Об`єктах.

4.2. Негайно вводити в дію план ліквідації аварія Об`єктів при виникненні аварій або аварійних ситуацій.

4.4. Забезпечувати відповідний стан безпеки Об`єктів, дотримання вимог нормативно-правових актів, стандартів, норм, правил з питань безпечного ведення гірничих та аварійно-рятувальних робіт.

4.5. У випадках, коли аварії не ліквідовані за допомогою заходів планів ліквідації аварій, спільно з "Аварійно-рятувальною службою" розробляти оперативні плани ліквідації аварій, проекти з ліквідації аварій та Об`єктах. Залучати для розробки проектів з ліквідації аварій на об`єктах фахівців галузевих інститутів.

4.21. Створювати Об`єктові ДПС і організовувати їх первинне та повторне навчання, забезпечувати Об`єктові ДГК приміщенням, оснащенням, матеріалами. Підтримувати оснащення ДГК постійно застосування відповідно до встановлених нормативних вимог.

Доповнити пунктом 4.23 наступного змісту:

4.23. У триденний термін з дня отримання, підписувати Акт виконання умов договору (Додаток 2).

Доповнити пунктом 4.24 наступного змісту:

4.24. Оплачувати вартість аварійно-рятувального обслуговування на умовах, визначених цим Договором.

5. ПРАВА АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

"Аварійно-рятувальна служба" має право:

5.1. Обстежувати Об`єкти Замовника з метою попередження виникнення аварій та аварійних ситуацій та мінімізації їх наслідків.

5.3. Скасовувати власні погодження планів ліквідації аварій або їх окремих

позицій у разі їх невідповідності фактичному стану на Об`єктах або неможливості виконання його оперативної частини.

Доповнити пунктом 5.11 наступного змісту:

5.11. Виставляти Замовнику рахунки за постійне та обов`язкове аварійно-рятувальне обслуговування, на умовах передбачених цим Договором.

7. Вартість обслуговування.

7.1 Виконання «Аварійно-рятувальною службою» умов даного договору здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за програмою «Гірничорятувальні заходи на вугледобувних-підприємствах».

7.2 Вартість основних засобів/малоціннйх і швидкозношувальних предметів та мате ріалів «Аварійно-рятувальної служби», які прийшли в непридатність під час ліквідації аварій та аварійних ситуацій на об`єктах Замовника, відшкодовується Замовником як грошовими коштами (повністю або частково), так і матеріальними цінностями (повністю або частково).

Перелік, обсяги та договірна вартість матеріальний цінностей, які будуть відшкодову ватися аналогічними матеріальними цінностями визначаються і узгоджуються сторонами за фактом виконання аварійно-рятувальних робіт та надання «Аварійно-рятувальною слу жбою» розшифровки витрачених матеріальних цінностей. Передача матеріальних ціннос тей проводиться за наявності довіреності та оформлюється актами прийому-передачі, в яких «Аварійно-рятувальна служба» підтверджує кількість отриманих матеріальних цін ностей та їх відповідність якості, що відповідає вимогами діючих стандартів для даного товару.

За результатами виконання взаємних зобов`язань складається акт, який підписується обома сторонами.

У разі, якщо при ліквідації аварії шляхом ізоляції, частина матеріальних цінностей «Аварійно-рятувальної служби» на момент підписання актів прийому-передачі продов жує використовуватися «Замовником», останній бере на себе зобов`язання відшкоду вати (повернути) матеріальні цінності протягом трьох місяців з моменту розкриття ізольо ваної дільниці.

7.3 Трудові витрати «Аварійно рятувальної служби» (робота в газозахисних респірато рах, робота в надурочний час) понесені під час ліквідації аварій та аварійних ситу ацій на об`єктах Замовника, відшкодовуються Замовником.

7.4. На дату виникнення податкових зобов`язань або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України (дата підписання Акту виконання умов договору), "Аварійно-рятувальна служба" складає податкову накладну (розрахунок коригування до податкової накладної) в електронній формі. Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них у випадках, передбачених законодавством, здійснюється "Аварійно-рятувальною службою" з урахуванням граничних строків, передбачених п. 201.10 Податкового кодексу України.

Електронна адреса для надання податкової накладної: medoc_cau@dtek.com.

Сторони договору підтверджують наявність Комплектів електронного цифрового підпису.

За необхідності, на вимогу Замовника або Виконавця, проводиться звірка взаєморозрахунків між Сторонами, результати якої оформляються актом.

Доповнити пунктом 7.5 наступного змісту:

7.5. Аварійно-рятувальна служба і Замовник несуть рівну відповідальність за достовірність відомостей, що підлягають оплаті.

Доповнити пунктом 7.6 наступного змісту:

7.6. Замовник при перерахуванні грошових коштів на розрахунковий рахунок "Аварійно-рятувальної служби" в призначенні платежу платіжного доручення в обов`язковому порядку вказує реквізити цього Договору (номер, дата укладання) а також період (місяць, рік), за який здійснюється оплата.

У разі відсутності в призначенні платежу платіжного доручення реквізитів Договору (номер, дата укладаннях), а також періоду (місяць, рік), за який здійснюється оплата, здійснена оплата за Послуги зараховується в хронологічному порядку відповідно до дати виникнення зобов`язань з оплати.

8. Відповідальність сторін Доповнити п. 8.4. наступного змісту:

8.4. За несвоєчасне виконання грошових зобов`язань Замовник сплачує на користь "Аварійно-рятувальної служби" неню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, за кожен день прострочення зобов`язання до повного його виконання. Додатково" Замовник зобов`язаний на вимогу "Аварійно-рятувальної служби" сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

9.1. Договір набуває чинності з дати підписання і діє з 01.02.2019 року до 31.12.2019 року.

9.3. При відмові від послуг "Аварійно-рятувальної служби" "Замовник" повинен не пізніше, ніж за три місяці письмово попередити про це іншу сторону.

Доповнити п. 10.6 наступного змісту:

10.6. Додатки №1, №2 до цього Договору є його невід`ємною частиною.

Доповнити п. 10.7, наступного змісту:

10.7. У відповідності до Податкового кодексу України "Аварійно-рятувальна служба" є неприбутковою організацією, код " 0031", платником ПДВ.

Додаток №1

до Договору № ______

від ___________ 2019р.

Кількість та чисельний склад

оперативних одиниць "Аварійно-рятувальної служби"

№п/пНайменування підрозділів Кількість ОПЕРАТИВНА СЛУЖБА: 1Оперативний взвод (відділення)82Перший взвод (відділення)83Другий взвод (відділення)84Оперативний відділ 1 5Оперативно-медична служба 16Виробничо-профілактична служба 17Служба депресійних, газових та теплових зйомок18Спеціалізована газоаналітична лабораторія 1 ДОПОМІЖНА СЛУЖА 1Адміністративний апарат 12Відділ бухгалтерського 13Відділ економіки, планування, організації, праці та заробітної плати 14Відділ кадрів15Служба технічного забезпечення 16Господарська служба 1

Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко

підпис/печатка

Додаток 2 (зразок)

До договору №_____

від "___" _________2019

АКТ

виконаних умов договору № _____

Від "___" _______2019 року

За __________________ 2019 року

м. Павлоград від "___" _______2019 року

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" 51400, Україна, Дніпропетровська область м. Павлоград, пул, Дніпровська, 597 р/р НОМЕР_1 ,в АТ Укрсіббанк м. Харків МФО 351005 ЄДРПОУ 00159427 ІПН 001594204 100 , Свідоцтво платника ПДВ 100129350 Реквізити "Замовника" ____________________ ____________________ ____________________ ____________________ ____________________

ВОСЬМИЙ ВОЄНІЗОВАНИЙ ГІРНИЧОРЯТУВАЛЬНИЙ ЗАГІН, дані - "Аварійно-рятувальна служба", в особі командира загону Макаренко В.Р, який діє на підставі Положення і одного боку, і _______________________________ далі Замовник, в собі __________________________ з іншого боку, який діє на підставі ______________________ договором № ___від____________2019 року, склали цей акт про те, що Аварійно-рятувальною службою" забезпечується функціонування в режимі постійної готовності до виконання комплексу аварійно-рятувальних робіт, організовувалося технічне обслуговування аварійно-рятувальних засобів, підтримувалися в належному стані матеріально-технічні резерви для проведення аварійно-рятувальних робіт з " 01" _________201 ___р. по "___"_________201 ___р. на суму _________грн. ___ коп. в тому числі ПДВ_________грн. ___коп.

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко підпис "___" _______201 року ____________________ посада ____________________ підпис П.І.Б. "___" _______201 року

АКТ № ___

приймання-передачі робіт до договору

№ _____ від __________

м. Павлоград від "___" _______2019 року

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" ___________________________ 51400, Україна, Дніпропетровська область м. Павлоград, пул, Дніпровська, 597 р/р НОМЕР_1 ,в АТ Укрсіббанк м. Харків, МФО 351005 ЄДРПОУ 00159427 ІПН 001594204 100 , Свідоцтво платника ПДВ 100129350 Реквізити "Замовника" ____________________ ____________________ ____________________ ____________________ ____________________

Ми, що нижче підписалися, представник ВОСЬМОГО ВОЄНІЗОВАНОГО ГІРНИЧОРЯТУВАЛЬНОГО ЗАГОНУ, далі "Аварійно-рятувальна служба", в особі командира загону Макаренко В.Р який діє на підставі Положення і одного боку, і _______________________________ далі Замовник, в собі __________________________ з іншого боку, який діє на підставі ______________________ договором № від _____2019 року, склали цей акт про те, що Аварійно-рятувальна служба" здала, а Замовник прийняв роботи з проведення аварійно-рятувальних робіт. Роботи виконані, претензій за строками виконання і якості немає.

Розмір витрат "Аварійно-рятувальної служби", становить ______(_________) тому числі ПДВ(______) і підлягає відшкодуванню Замовником" на підставі цього договору. Розшифрування витрат додається.

"Аварійно-рятувальна служба" Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін "ЗАМОВНИК" _________________________ Командир загону __________________________ В.Р. Макаренко Підпис "___" _______201 року ____________________ посада ____________________ Підпис П.І.Б. "___" _______201 року Стягнути з Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України (51400, Дніпропетровська обл., місто Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 597, код ЄДРПОУ 00159427) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська обл., місто Павлоград, вул. Соборна, буд. 76, код ЄДРПОУ 00178353) 2 881,50 грн. витрат зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.

Видачу відповідного наказу, з урахуванням необхідних реквізитів доручити Господарському суду Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 31.05.2021.

Головуючий суддя О.Г. Іванов

Суддя О.В. Березкіна

Суддя М.О. Дармін

Джерело: ЄДРСР 97281249
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку