Справа № 220/2397/18
Провадження № 1-кп/220/12/21
У Х В А Л А
Іменем України
19 травня 2021 року смт Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань приміщення суду в смт. Велика Новосілка Донецької області, клопотання захисника підсудного ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 , про призначення судової психіатричної експертизи у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.10.2018 року за № 12018050620000583 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 297 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 297 КК України захисником ОСОБА_4 заявлено клопотання про призначення судової психіатричної експертизи ОСОБА_3 .
Заява мотивовананаявністю в ОСОБА_3 ознак схильності до суєциду. Необхідність проведення судової-психіатричної експертизи обвинуваченого вбачається і з наданих на вимогу суду медичних документів.
Прокурор в судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечив.
Підсудний ОСОБА_3 , який на даний час перебуває у ДУ "Маріупольський слідчий ізолятор" де відбуває покарання за іншим вироком, у судовому засіданні клопотання свого захисника адвоката ОСОБА_4 підтримав та просив його задовольнити.
Вислухавши думку прокурора, обвинуваченого, потерпілого, які не заперечували щодо задоволення даного клопотання сторони захисту, обговоривши з учасниками судового провадження питання, які слід поставити на вирішення згаданої експертизи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання захисника та призначення судової психіатричної експертизи обвинуваченого ОСОБА_3 , приймаючи до уваги наступне.
Згідно з ст.2КПК України завданнями кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
За наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності, відповідно до п.3 ч.2 ст. 242 КПК України визначення психічного стану підозрюваного є обов`язковим.
Якщо за законом призначення експертизи є обов`язковим, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову експертизу в кримінальних та цивільних справах № 8 від 30.05.1997 р. суди при розгляді справ не мають права приймати рішення без її проведення.
Відповідно до ст. 332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Пунктом 5 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я від 08.10.2001 року визначено, що експертиза може проводитись амбулаторно (у тому числі посмертно), стаціонарно, у судовому засіданні.
Відповідно до ст.7 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я від 08.10.2001 року - предметом експертизи є визначення психічного стану осіб, яким призначено експертизу, у конкретні проміжки часу і відносно певних обставин, що становлять інтерес для органів слідства та суду.
За змістом п. 9 Порядку, експертизи мають призначатися відповідно до зони, яка обслуговується певною експертною установою (підрозділом).
Амбулаторна експертиза у відповідності до п. 21 Порядку, може проводитись у кабінеті слідчого, суді, слідчому ізоляторі, експертній установі (підрозділі). Виклик експерта на вимогу слідчих або судових органів здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства.
Згідно з п.23 Порядку, експерти, які проводять амбулаторну експертизу, у разі неможливості відповісти на всі запитання, поставлені перед ними, обґрунтовують висновок про необхідність проведення стаціонарної експертизи.
Наказом Міністерства охорони здоров`я (МОЗ) України від 26.06.2017 р. № 722 «Про організацію служби судово-психіатричної експертизи» відповідно до статті 71 Основ законодавства України про охорону здоров`я, абзацу 4 підпункту 8 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267, та з метою удосконалення організації служби судово-психіатричної експертизи затверджено Перелік установ, в яких проводяться судово-психіатричні експертизи, та Перелік установ, в яких проводяться стаціонарні судово-психіатричні експертизи особам, які тримаються під вартою.
Ухвалою від 21 квітня 2021 року проведення експертизи було доручено Комунальній лікувально-профілактичній установі «Міська психіатрична лікарня № 7 м. Маріуполя» (87502, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Пашковського, будинок 4).
Однак, за змістом листа №02-08/1102-21 від 13 травня 2021 року адміністрація лікувальної установи повідомила суд про неможливість проведення експертного дослідження через відсутність судових експертів зі спеціальності "психіатрія" та рекомендувала звернутись до відповідної установи у м. Слов`янську.
У зв`язку з цим, враховуючи показання обвинуваченого, за якими він не пам`ятає всі обставини, при яких вчинено злочин, з метою забезпечення повного та неупередженого судового розгляду даного кримінального провадження, досягнення зазначених завдань кримінального провадження, суд вважає необхідним призначити судову психіатричну експертизу психічного стану обвинуваченого ОСОБА_3 в момент вчинення ним діяння, за яке він притягається до кримінальної відповідальності та психічного стану на даний час, проведення якої доручити іншій установі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 242, 332 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання захисника про призначення судової психіатричної експертизи обвинуваченого у кримінальному провадженні № 12018050620000583 від 08.10.2018 року - задовольнити.
Призначити амбулаторну судову психіатричну експертизу відносно обвинуваченого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведення якої доручити експертам Комунальної лікувально-профілактичної установи «Обласна психіатрична лікарня м. Слов`янська», яка розташована за адресою: вулиця Заводська, 2, м.Слов`янськ Донецької області, за місцем відбування ОСОБА_3 покарання за іншим вироком ДУ "Маріупольський слідчий ізолятор" .
На вирішення експерта поставити наступні питання:
1. Чи страждав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в становм на вересень 2018 року, до якого відноситься інкриміноване йому діяння, психічним розладом?
2. Чи міг ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,увересні 2018 року, до якого відноситься інкриміноване йому діяння, за своїм психічним станом усвідомлювати свої дії та керувати ними?
3. Чи був здатен ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у вересні 2018 року, до якого відноситься інкриміноване йому діяння, за своїм психічним станом повною мірою усвідомлювати свої дії та керувати ними?
4. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на даний час психічним розладом?
5. Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в даний час за своїм психічним станом усвідомлювати свої дії та керувати ними?
6. Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 застосування до нього примусових заходів медичного характеру, якщо так, то яких саме?
Попередити експертів про відповідальність за ст. ст. 384,385КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від виконання покладених на них судом обов`язків.
В розпорядження експерта надати медичну документацію ОСОБА_3 - медичну карту амбулаторного хворого №459.
Матеріали кримінального провадження надати в розпорядження експертів за їхньою вимогою чи клопотанням.
Копію ухвали направити на адресу КЛПУ «Обласна психіатрична лікарня м. Слов`янська», (вулиця Заводська, 2, м.Слов`янськ Донецької області).
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Розгляд справи відкласти до проведення експертизи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1