ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2021 року м. Херсон
номер справи: 665/131/21
номер провадження: 22-ц/819/798/21
Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (суддя-доповідач) Склярської І.В.,
суддів: Пузанової Л.В.,
Чорної Т.Г.,
секретар Дундич А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу Чаплинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Чаплинського районного суду Херсонської області від 01 лютого 2021 року у складі судді Березнікова О.В. у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини,
встановив:
У січні 2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, посилаючись на те, що вони проживають разом як подружжя без реєстрації шлюбу та ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь АР Крим у них народилась дитина ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 та довідкою про народження. Однак, вказані документи видані органами діючими на окупованій території, тому не є підставою для видачі свідоцтва про народження дитини відділом реєстрації актів цивільного стану на території України, при цьому зазначили, що оскільки народження дитини та реєстрація цього факту відбулись на території України тимчасово окупованій, саме актами законодавства останньої і керувались особи, які складали вищенаведені документи.
Просили суд встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
Рішенням Чаплинського районного суду Херсонської області від 01 лютого 2021 року з урахуванням ухвали цього ж суду від 02 лютого 2021 року про виправлення описки заяву задоволено. Суд ухвалив: Встановити факт народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
В апеляційній скарзі начальник Чаплинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заяви відмовити. В обґрунтування доводів апеляційної скарги особа, яка подала апеляційну скаргу посилається на порушення судом норм процесуального права щодо неналежного повідомлення ВДРАЦС про розгляд справи та розгляд справи за його відсутності, неповне з`ясування обставин справи з урахуванням часу розірвання шлюбу, народження дитини, визначення батька дитини, а також порушення норм матеріального права щодо недотримання вимог ст. 122,125 СК України.
У відзиві на апеляційну скаргу заявники просять прийняти відмову від вимог, а рішення суду визнати нечинним із закриттям провадження у справі, а у разі не прийняття відмови від заявлених вимог - апеляційну скаргу задовольнити, рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні вимог, зазначивши при цьому, що з доводами апеляційної скарги погоджуються та їх визнають.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ зробив наступний висновок.
Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги щодо порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення суду. Разом з тим, підставою для скасування рішення суду, є такі підстави.
Задовольняючи заяву суд першої інстанції виходив з норм Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст. 315,317 ЦПК України, документів, наданих заявниками.
Разом з тим, поза увагою суду першої інстанції залишилися норми процесуального закону щодо підпису позовної заяви заявниками, наявності документу, який підтверджує повноваження представника на підписання заяви та представництво заявників.
З інформації, яка міститься в довідці суду першої інстанції від 20.04.2021 №665/131/21 вбачається, що 29.01.2021 з електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_4 до суду надійшла сканована в форматі PDF заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини. Відповідно до наданих у листі ДСА №15-17797/20 від 28.09.2020 рекомендацій, на порталі:https: /czo. gov. ua/ перевірено ЕПЦ вищезазначеної заяви та встановлено, що її підписано ОСОБА_4 .
Зі змісту статті 14 ЦПК України вбачається, що у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У пункті 15 частини 1 Розділу ХІІІ ЦПК України «Перехідні положення» визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі; розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Станом як на день подання апеляційної скарги, так і на даний час, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система в Україні не функціонувала.
Разом з тим, відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми «Електронний суд» та відповідно права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі.
Статтею 43 ЦПК України, якою визначено права та обов`язки сторін, дійсно передбачено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріпляються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Надсилання процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд» відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.
Таким чином, отримані судами заяви та інші процесуальні документи через підсистему «Електронний суд» мають реєструватися та розглядатися в установленому порядку.
Всі електронні документи, що надходять до суду, автоматично розміщуються у відповідному реєстрі електронної кореспонденції автоматизованої системи документообігу суду. Їхня реєстрація здійснюється за загальними правилами реєстрації вхідної кореспонденції, визначеними відповідними інструкціями з діловодства.
Разом з тим, виходячи з інформації наведеній у довідці суду першої інстанції від 20.04.2021, не зазначення в заяві про встановлення факту, що документ сформований у системі «Електронний суд», вбачається що подана до суду заява не сформована у системі «Електронний суд».
Вищенаведене було підставою для застосування судом першої інстанції положень ст. 185 ЦПК України.
Матеріали справи взагалі не містять документа на підтвердження повноважень ОСОБА_4 , який у заяві зазначений як представник заявників.
Вищенаведене було підставою для застосування положень ст. 257 ЦПК України щодо залишення заяви без розгляду, оскільки її подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Проте, суд першої інстанції, в порушення норм процесуального закону розглянув заяву, яка належним чином не підписана заявниками; подана особою, яка не має повноважень на представництво.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатом розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю та залишити заяву про встановлення факту народження дитини без розгляду .
Таким чином, вищенаведені обставини є підставою для скасування судового рішення повністю та залишення заяви про встановлення факту народження дитини без розгляду, що не є перешкодою для повторного звернення заявників до суду.
Керуючись, ст.ст. 367,374,257, 382 ЦПК України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Чаплинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) задовольнити частково.
Рішення Чаплинського районного суду Херсонської області від 01 лютого 2021 року скасувати, ухвалити нове судове рішення.
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий І.В. Склярська
Судді: Л.В. Пузанова
Т.Г. Чорна
Повний текст постанови суду складено 22 квітня 2021 року
Суддя І.В. Склярська