Справа № 938/182/21
Провадження № 2/938/102/21
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
21 квітня 2021 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого суддіЧекан Н.М.
секретаря судового засіданняІвасюк Г.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
В С Т А Н О В И В:
АТ КБ «ПРИВАТБАНК» звернувсядо Верховинськогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті зпозовною заявоюдо ОСОБА_2 ,про стягнення заборгованості за кредитним договором на суму 16077,25 грн. з клопотанням про розгляд цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження.
30.03.2021 року від органу реєстрації місця проживання (Верховинської селищної ради) відповідно до вимог ч. 6,7 ст.187ЦПК України отримано інформацію про зареєстроване місце проживання відповідача.
Ухвалою Верховинськогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті від30.03.2021року данапозовна заяваприйнятадо провадженнята призначенадо розглядув порядкузагального позовногопровадження,в якійпідготовче засідання призначенона 21.04.2021 року.
Позивач у підготовче засідання не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи судом (а.с. 55), подав заяву, що не заперечує проти розгляду справи без участі уповноваженого представника банку (а.с.2).
Такі дії не суперечать вимогамст. 211 ЦПК України, згідно з якою учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у підготовче засідання не з`явилася.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
21.04.2021 року до Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшла заява від ОСОБА_3 , в якій зазначається, що вона є дочкою відповідача ОСОБА_1 та долучає до справи ксерокопію свідоцтва про смерть своєї матері, відповідно до якого відповідач ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.56-57).
Відповідно до ч.1 п. 7 ст. 255 ЦПК суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо: настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Згідно з ч.2 п.2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: закриття провадження у справі.
Так, згідно ч. 1ст. 55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно достатті 25 ЦК Україниздатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. У випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини. У випадках, встановлених законом, здатність мати окремі цивільні права та обов`язки може пов`язуватися з досягненням фізичною особою відповідного віку. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Устатті 26 ЦК Українивизначено, що усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановленіКонституцією Українита цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
Згідно зч.1ст. 42 ЦПК Україниу справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Устатті 46 цього Кодексувизначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
Частиною першоюстатті 47 ЦПК Українипередбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 48 ЦПК Українисторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Згідно ч. 2ст. 1281 ЦК Україникредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Системний аналіз вказаних норм права, а також положень ч.ч. 1, 2 , 4 ст.25, ч. 1 ст.26 ЦК Українита ч. 2ст. 48 ЦПК України, а також ч. 2ст.1281 ЦК Українидозволяє дійти висновку про те, що на момент звернення із позовом до суду відповідач у справі має бути живим, тобто повинен мати цивільну процесуальну правосуб`єктність.
Однак, як вбачається з відповіді на запит №783/02-15/10 від 26.03.2021, Верховинська селищна рада не повідомила суд, що відповідач померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому 30.03.2021 року ухвалою Верховинського районного суду Івано-Франківської області в даній справі було відкрито провадження (а.с.49).
В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите - підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п. 6 ч. 1 ст.186та п. 7 ч. 1 ст.255 ЦПК України).
Таким чином, суддя приходить до висновку про закриття провадження у справі, оскільки позивач має право звернутися до суду до спадкоємців померлої ОСОБА_1 , які прийняли спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання ними свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги. У свою чергу вимоги кредитора задовільняються у межах частки вартості майна, одержаного кожним спадкоємцем у спадщину Ст. 1182 ЦК України).
Керуючись ст.ст. 200, 255 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі за позовом Акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Роз`яснити позивачу його право на повторне звернення до суду до спадкоємців померлої ОСОБА_1 .
Апеляційна скаргана ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя Чекан Н.М.