open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 905/1822/20
Моніторити
Ухвала суду /29.11.2021/ Східний апеляційний господарський суд Постанова /27.10.2021/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /02.09.2021/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /16.07.2021/ Касаційний господарський суд Постанова /19.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Постанова /19.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Ухвала суду /14.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Ухвала суду /21.04.2021/ Східний апеляційний господарський суд Рішення /16.03.2021/ Господарський суд Донецької області Рішення /16.03.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /04.03.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /16.02.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /21.01.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /23.12.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /03.12.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /11.11.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /26.10.2020/ Господарський суд Донецької області
emblem
Справа № 905/1822/20
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /29.11.2021/ Східний апеляційний господарський суд Постанова /27.10.2021/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /02.09.2021/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /16.07.2021/ Касаційний господарський суд Постанова /19.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Постанова /19.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Ухвала суду /14.05.2021/ Східний апеляційний господарський суд Ухвала суду /21.04.2021/ Східний апеляційний господарський суд Рішення /16.03.2021/ Господарський суд Донецької області Рішення /16.03.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /04.03.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /16.02.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /21.01.2021/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /23.12.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /03.12.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /11.11.2020/ Господарський суд Донецької області Ухвала суду /26.10.2020/ Господарський суд Донецької області

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_____________________________________________________________________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.03.2021 Справа № 905/1822/20

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,

при секретарі судового засідання Гайдук Д.М.,

розглянувши матеріали справи

за позовом: В.о.керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області, м.Покровськ

до відповідача 1: Селидівської міської ради, м.Селидове

до відповідача 2: Фермерського господарства Агро Люкс, м.Селидове

про визнання незаконними рішення ради, визнання недійсним договір оренди земельної ділянки та зобов`язання відповідача 2 повернути земельну ділянку

Представники сторін:

прокурор: Кондратюк Н.А. (за посвідченням);

від відповідачів: не з`явились.

Суть спору: В.о.керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області, м.Покровськ, позивач, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача 1: Селидівської міської ради, м.Селидове, до відповідача 2: Фермерського господарства Агро Люкс, м.Селидове про визнання незаконним п.п.1,4 рішення Селидівської міської ради Донецької області №7/26-848 від 29.11.2017 про надання в оренду Фермерському господарству Агро Люкс, м.Селидове земельної ділянки за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га для ведення фермерського господарства; визнання недійсним договір оренди земельної ділянки за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га, укладений 11.01.2018 між Селидівською міською радою Донецької області та Фермерським господарством Агро Люкс; зобов`язання Фермерське господарство Агро Люкс, м.Селидове повернути Селидівській міській раді Донецької області земельну ділянку за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га.

Позовні вимоги в.о.керівника прокуратури обґрунтовані тим, що в порушення вимог чинного законодавства України Селидівська міська рада прийняла рішення № 7/26-848 від 29.11.2017 про надання в оренду земельної ділянки площею 16,2304 га, кадастровий номер №1413800000:02:000:1589 Фермерському господарству «Агро Люкс» без проведення земельних торгів.

Ухвалою суду від 11.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; здійснювати розгляд справи вирішено за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 03.12.2020 о 10:40 год.

Ухвалою суду від 03.12.2020 підготовче засідання відкладено на 23.12.2020 о 10:40год.

07.12.2020 до суду від відповідача 1 надійшов відзив б/н від 30.11.2020 (вх.№23292/20 від 07.12.2020) на позовну заяву, в якому відповідач 1 проти позову заперечує. Відповідач 1 зазначає, що до набрання чинності з 03.04.2016 змін до Земельного кодексу, внесених Законом України від 18.02.2016 №1012-УІІІ «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», передача громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства відбувалась на безаукціонній основі.

18.12.2020 на адресу суду від прокурора надійшла відповідь на відзив №37/4-2920вих-20 від 14.12.2020. Позивач наполягає, що необхідною умовою передачі в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, є проведення земельних торгів. Недотримання цієї процедури є порушенням органом місцевого самоврядування чинного законодавства під час укладення договору оренди землі.

Ухвалою суду від 23.12.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі №905/1822/20 на 30 (тридцять) днів; відкладено підготовче засідання на 21.01.2021 об 11:00 год.

Ухвалою суду від 21.01.2021 закрито підготовче провадження у справі №905/1822/20; призначено розгляд справи по суті на 16.02.2021 об 11:00 год.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 16.02.2021 по 04.03.2021 та з 04.03.2021 по 16.03.2021.

В судових засіданнях прокурор наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідачі у судові засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідач 2 відзив на позов не надав.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Виходячи з того, що відповідачі були обізнані з фактом розгляду справи, а також враховуючи достатність зібраних по справі доказів, суд вбачає за можливе розглянути справу по суті заявлених вимог за наявними матеріалами.

Дослідивши представлені учасниками справи докази, вивчивши матеріали справи, суд, у межах заявлених позовних вимог, встановив наступне.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 » №6/30-753/2 від 21.11.2012 Селидівська міська рада, розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 , відповідно до ст.ст. 12, 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: надати дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в південній частині Селидівської міської ради, громадянину ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення фермерського господарства; рекомендувати громадянину ОСОБА_1 : у місячний термін укласти договір на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на розгляд та затвердження відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до рішення Селидівської міської ради «Про передачу в оренду земельних ділянок громадянину ОСОБА_1 » №6/41-1055 від 16.10.2013 Селидівська міська рада, розглянувши заяву, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», ст.ст. 12, 19, 79-1, 93, 122, 124, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, Закону України Про оренду землі, розділу XIII Плата за землю Податкового кодексу України, ст.ст. 25, 50 Закону України Про землеустрій, керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; передати громадянину ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в оренду земельні ділянки з кадастровими номерами: 1413800000:02:000:1550, площею 34,0320га; 1413800000:02:000:1546, площею 6,7754 га, розташовані в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства, строком на 7 років з орендною платою у розмірі 79,41грн та 15,81грн, відповідно, щомісяця, що становить 0,1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради (згідно з додатком); розмір орендної плати переглядається у разі зміни коефіцієнту індексації до грошової оцінки земель; рекомендувати громадянину ОСОБА_1 в місячний термін укласти договір оренди з міською радою та здійснити державну реєстрацію права оренди земельних ділянок.

03.12.2013 між Селидівською міською радою (орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі №54, у відповідності до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, яка знаходиться у південній частині Селидівської міської ради (рішення Селидівської міської ради від 16.10.2013 №6/41-1055).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 34,0320 га, у тому числі 34,0320 га рілля. Земельна ділянка не підтоплюється, ґрунти суглинисті.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 952 912 гривень 00 копійок (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 796 від 16.09.2013) (п.5 договору).

Згідно з п.8 договору договір укладено на сім років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За змістом п.п.9, 10 договору орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 79 грн 41 коп. щомісяця, що становить 0,1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюються з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п.п.11, 13 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно на р/р №33217815700070 ГУДКСУ в Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 37791274, отримувач - Селидівське УК /м. Селидове /13050500. Орендна плата вноситься у такі строки річна сума орендної плати вноситься до 29 серпня щомісячно, рівними частинами, що дорівнює 1/8 річної суми. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п.15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Невикористання земельної ділянки за умовами договору, в тому числі з поважних причин, не звільняє Орендаря від сплати оренди.

Пунктами 18-20 договору визначено умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, зокрема, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проєкту її відведення. Підставою р озроблення проєкту відведення земельної ділянки є: Рішення Селидівської міської ради від 21.11.2012 №6/30-753/2. Організація розроблення проєкту відведення земельної ділянки і витрати, пов`язані з цим, покладаються на орендаря. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду використання відповідно до цільового призначення земельної ділянки. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі. У разі визнання договору оренди недійсним, одержана Орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди не повертається.

Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку (п.21 договору).

Пунктом 37 договору визначено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання Орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-Орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є умови відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" (п.39 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43 договору).

Договір підписаний сторонами без зауважень.

03.12.2013 сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Селидівська міська рада, передала, а громадянин ОСОБА_1 прийняв в строкову оренду строком на сім років земельну ділянку площею 34,0320га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1550 для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка розташована у південній частині Селидівської міської ради. Цільове використання земельної ділянки - для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника з горизонтальним рельєфом. Основним під`їзним шляхом є дорога з АДРЕСА_2 . Земельна ділянка межує: з півдня - з землями Селидівської міської ради; з заходу - з землями гр. ОСОБА_2 ; зі сходу - з землями Селидівської міської ради; з півночі - з землями гр. ОСОБА_3 .

З витягу №15123152 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається, що договір оренди землі №54 від 03.12.2013 зареєстрований у встановленому законом порядку.

Також, 03.12.2013 між Селидівською міською радою (орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі №55, у відповідності до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, яка знаходиться у південній частині Селидівської міської ради (рішення Селидівської міської ради від 16.10.2013 №6/41-1055).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 6,7754га, у тому числі 6,7754га рілля. Земельна ділянка не підтоплюється, ґрунти суглинисті.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 189714 гривень 38 копійок (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №797 від 16.09.2013) (п.5 договору).

Згідно з п.8 договору договір укладено на сім років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За змістом п.п.9, 10 договору орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 15 грн 81 коп. щомісяця, що становить 0,1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюються з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п.п.11, 13 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно на р/р №33217815700070 ГУДКСУ в Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 37791274, отримувач - Селидівське УК /м. Селидове /13050500. Орендна плата вноситься у такі строки річна сума орендної плати вноситься до 29 серпня щомісячно, рівними частинами, що дорівнює 1/8 річної суми. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п.15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Невикористання земельної ділянки за умовами договору, в тому числі з поважних причин, не звільняє Орендаря від сплати оренди.

Пунктами 18-20 договору визначено умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, зокрема, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проєкту її відведення. Підставою розроблення проєкту відведення земельної ділянки є: Рішення Селидівської міської ради від 21.11.2012 №6/30-753/2. Організація розроблення проєкту відведення земельної ділянки і витрати, пов`язані з цим, покладаються на орендаря. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду використання відповідно до цільового призначення земельної ділянки. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі. У разі визнання договору оренди недійсним, одержана Орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди не повертається.

Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку (п.21 договору).

Пунктом 37 договору визначено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання Орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-Орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є умови відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" (п.39 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43 договору).

Договір підписаний сторонами без зауважень.

03.12.2013 сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Селидівська міська рада, передала, а громадянин ОСОБА_1 прийняв в строкову оренду строком на сім років земельну ділянку площею 6,7754 га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1546 для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка розташована у південній частині Селидівської міської ради. Цільове використання земельної ділянки - для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника з горизонтальним рельєфом. Основним під`їзним шляхом є дорога з АДРЕСА_2 . Земельна ділянка межує: з півдня - з землями гр. ОСОБА_4 ; з заходу - з землями Селидівської міської ради; зі сходу - з землями Селидівської міської ради; з півночі - з землями Селидівської міської ради.

З витягу №15127690 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається, що договір оренди землі №55 від 03.12.2013 зареєстрований у встановленому законом порядку.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 » №6/58-1381/2 від 14.01.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 , відповідно до ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України, ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, Закону України «Про фермерське господарство», керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: надати дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в південній частині Селидівської міської ради, громадянину ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , для ведення фермерського господарства; рекомендувати громадянину ОСОБА_1 : у місячний термін укласти договір на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на розгляд та затвердження відповідно до чинного законодавства.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_5 » №6/58-1381/3 від 14.01.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву громадянки ОСОБА_5 , відповідно до ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України, ст.ст.25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, Закону України «Про фермерське господарство», керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: надати дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в південній частині Селидівської міської ради, громадянці ОСОБА_5 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення фермерського господарства; рекомендувати громадянці ОСОБА_5 : у місячний термін укласти договір на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на розгляд та затвердження відповідно до чинного законодавства.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_6 » №6/58-1381/4 від 14.01.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву громадянки ОСОБА_6 , відповідно до ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України, ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, Закону України «Про фермерське господарство», керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила надати дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в південній частині Селидівської міської ради, громадянці ОСОБА_6 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , для ведення фермерського господарства; рекомендувати громадянці ОСОБА_6 : у місячний термін укласти договір на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на розгляд та затвердження відповідно до чинного законодавства.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про передачу у власність земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 » №6/63-1494/1 від 24.06.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до ст.ст. 12, 19, 22, 31, 32, 79-1, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, ст.13 Закону України «Про фермерське господарство», ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, керуючись ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» у зв`язку з передачею у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) громадянину ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; передати у власність громадянину ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 1413800000:02:000:1567, площею 4,4644 га, розташовану в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, які знаходяться в оренді фермерського господарства «АГРО ЛЮКС»; громадянину ОСОБА_1 оформити право власності на земельну ділянку згідно з чинним законодавством.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_5 » №6/63-1494/2 від 24.06.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до ст.ст. 12, 19, 22, 31, 32, 79-1, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, ст.13 Закону України «Про фермерське господарство», ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, керуючись ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» у зв`язку з передачею у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) громадянці ОСОБА_5 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; передати у власність громадянці ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , земельну ділянку з кадастровим номером 1413800000:02:000:1568, площею 4,4644 га, розташовану в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, які знаходяться в оренді фермерського господарства «АГРО ЛЮКС»; громадянці ОСОБА_5 оформити право власності на земельну ділянку згідно з чинним законодавством.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_6 » №6/63-1494/3 від 24.06.2015 Селидівська міська рада, розглянувши заяву, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до ст.ст. 12, 19, 22, 31, 32, 79-1, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, ст.13 Закону України «Про фермерське господарство», ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, керуючись ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» у зв`язку з передачею у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) громадянці ОСОБА_6 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; передати у власність громадянці ОСОБА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , земельну ділянку з кадастровим номером 1413800000:02:000:1569, площею 4,4644 га, розташовану в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, які знаходяться в оренді фермерського господарства «АГРО ЛЮКС»; громадянці ОСОБА_6 оформити право власності на земельну ділянку згідно з чинним законодавством.

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про передачу в оренду земельних ділянок фермерському господарству «АГРО ЛЮКС»» №6/63-1493 від 24.06.2015 Селидівська міська рада, розглянувши клопотання, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», ст.ст. 12, 19, 22, 31, 79-1, 93, 122, 124, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, Закону України «Про фермерське господарство», Закону України Про оренду землі, розділу XII Податкового кодексу України, ст.ст. 25, 28, 50 Закону України Про землеустрій, керуючись ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила: затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС», юридична адреса: м.Селидове, вул.Гайдара, 41; передати фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», код ЄДРПОУ 39065531, в оренду земельні ділянки з кадастровими номерами: 1413800000:02:000:1570, площею 20,6388 га, 1413800000:02:000:1546, площею 6,7754 га, розташовані в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства, строком на 10 років з орендною платою у розмірі 1804,57грн та 592,41грн, відповідно, щомісяця, що становить 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, які знаходяться в оренді фермерського господарства «АГРО ЛЮКС» (згідно з додатком); розмір орендної плати переглядається у разі зміни коефіцієнту індексації до грошової оцінки земель; рекомендувати фермерському господарству «АГРО ЛЮКС» в місячний термін укласти договір оренди з міською радою та здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки; вважати рішення міської ради від 16.10.2013 №6/41-1055 «Про передачу в оренду в оренду земельних ділянок громадянину ОСОБА_1 » таким, що втратило чинність; припинити дію договорів оренди землі №54 та №55 від 03.12.2013, які зареєстровані в Державному реєстрі, речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права земель за №15123152 та №15127690, відповідно, від 21.12.2013; рекомендувати громадянину ОСОБА_1 в місячний термін укласти додаткову угоду про розірвання договорів оренди землі №54 та №55 від 03.12.2013, які зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права земель за №15123152 та №15127690, відповідно, від 21.12.2013, та здійснити державну реєстрацію.

09.09.2015 між Селидівською міською радою (орендодавець) та Фермерським господарством «Агро Люкс» (орендар) укладено договір оренди землі №163, у відповідності до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, яка знаходиться у південній частині Селидівської міської ради (рішення Селидівської міської ради від 24.06.2015 №6/63-1493).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 20,6388га, у тому числі 20,6388га рілля. Земельна ділянка не підтоплюється, ґрунти суглинисті.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 721828 гривень 41 копійка (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №269 від 24.03.2015) (п.5 договору).

Згідно з п.8 договору договір укладено на десять років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За змістом п.п.9, 10 договору орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 1804 грн 57 коп. щомісяця, що становить 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюються з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п.п.11, 13 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно на р/р №33217815700070 ГУДКСУ в Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 37791274, отримувач - Селидівське УК /м. Селидове /13050500 не пізніше 30 числа, наступного за звітним, місяця. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п.15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Невикористання земельної ділянки за умовами договору, в тому числі з поважних причин, не звільняє Орендаря від сплати оренди.

Пунктами 18-20 договору визначено умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, зокрема, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проєкту її відведення. Підставою розроблення проєкту відведення земельної ділянки є: Рішення Селидівської міської ради від 14.01.2015 №6/58-1381/2. Організація розроблення проєкту відведення земельної ділянки і витрати, пов`язані з цим, покладаються на орендаря. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду використання відповідно до цільового призначення земельної ділянки. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі. У разі визнання договору оренди недійсним, одержана Орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди не повертається.

Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку (п.21 договору).

Пунктом 37 договору визначено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання Орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-Орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.38 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є умови відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" (п.39 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43 договору).

Договір підписаний сторонами без зауважень.

09.09.2015 сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Селидівська міська рада передала, а фермерське господарство «Агро Люкс» прийняло в строкову оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 20,6388 га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1570 для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка розташована у південній частині Селидівської міської ради. Цільове використання земельної ділянки - ведення фермерського господарства. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника з горизонтальним рельєфом. Земельна ділянка межує: з півночі з землями гр. ОСОБА_3 ; зі сходу з землями Селидівської міської ради; з заходу з землями гр. ОСОБА_2 ; з півдня з земельною ділянкою гр. ОСОБА_6 ..

З витягу №44207956 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається, що договір оренди землі №163 від 09.09.2015 зареєстрований у встановленому законом порядку.

15.06.2017 Міжміське управління у містах Селидовому та Новогродівці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області листом №32-5-0.251-671/109-17 повідомило ТОВ «Інженерно-кадастровий союз ТЕРРА» про відсутність в місцевому фонді документації наступних документів: технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 1413870300:01:002:0164); проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та обслуговування складських приміщень за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий помер 1413870300:01:004:0126); проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою;: АДРЕСА_4 (кадастровий номер 1413800000:03:004:0095); проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Селидівської міської ради (кадастровий номер 1413800000:02:000:1570). Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 №1051, надано перелік кадастрових номерів земельних ділянок, про які внесено до Державного земельного кадастру та виявлено розташування в межах певної земельної ділянки іншої земельної ділянки, або її частини, на території Селидівської міської ради Донецької області та перелік кадастрових номерів земельних ділянок, відомості про які внесено до Державного земельного кадастру та виявлено невідповідність відображення меж певної земельної ділянки на кадастровій карті її дійсним межам в натурі (на місцевості) згідно з даними наявних у Державному земельному кадастрі картографічних матеріалів, на території Селидівської міської ради Донецької області. Заявник просив внести зміни: в координати кутів зовнішніх меж землекористування, щоб усунути «перетин» земельних ділянок та привести у відповідність відображення меж певної земельної ділянки на кадастровій карті її дійсним межам в натурі (на місцевості).

Листом №1 від 06.07.2017 ТОВ «Інженерно-кадастровий союз ТЕРРА» повідомило, що у 2017 році, у зв`язку з переходом до використання Державної геодезичної системи координат УСК-2000 при здійсненні робіт із землеустрою, була виявлена помилка у визначенні площі та меж земельної ділянки з кадастровим номером 1413800000:02:000:1570, про що йдеться у листі від Міжміського управління у м.Селидовому та Новогродівці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 15.06.2017 №32-58-0.251-871/109-17, а саме: в межах даної земельної ділянки розташована інша земельна ділянка з кадастровим номером 1413800000:02:000:1494. Ця ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належить на праві власності громадянину ОСОБА_7 . Відповідно до п.5 ст.37 (Виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру) Закону України «Про Державний земельний кадастр» виникла необхідність виправити помилку та усунути перетин між земельними ділянками з кадастровими номерами 1413800000:02:000:1570 та 1413800000:02:000:1494 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Згідно з рішенням Селидівської міської ради «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству «Агро Люкс»» №7/22-725 від 28.07.2017 Селидівська міська рада, розглянувши клопотання фермерського господарства «АГРО ЛЮКС», лист Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-кадастровий союз ТЕРРА», відповідно до ст.ст. 12, 122, 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 25, 28, 55 Закону України «Про землеустрій», п.5 ст. 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішила: надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка розташована в південній частині Селидівської міської ради, фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», юридична адреса: м.Селидове, вул.Урожайна, 41, для ведення фермерського господарства; Фермерському господарству «АГРО ЛЮКС»: у місячний термін укласти договір на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) подати на розгляд та затвердження відповідно до чинного законодавства.

Рішенням №7/26-848 від 29.11.2017 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству «Агро Люкс»» Селидівська міська рада, розглянувши клопотання фермерського господарства «АГРО ЛЮКС», технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з метою виправлення помилки у визначені площі та меж земельної ділянки, відповідно до ст.ст. 12, 93, 125, 126, 186, 202 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», розділу XII Податкового кодексу України, ст.ст. 25, 28, 55 Закону України «Про землеустрій», п.5 ст.37 Закону України «Про Державний земельний кадастр», керуючись ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, вирішила затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», код ЄДРПОУ 39065531, юридична адреса: Донецька область, м.Селидове, вул.Урожайна, 41. Земельна ділянка з кадастровим номером 1413800000:02:000:1589, площею 16,2304 га, розташована в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства. Внести зміни до рішення міської ради від 24.06.2015 № 6/63-1493 «Про передачу в оренду земельних ділянок фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», а саме: у п.2 даного рішення слова та цифри « 1413800000:02:000:1570, площею 20,6388 га» замінити словами та цифрами « 1413800000:02:000:1589, площею 16,2304га» Строк оренди земельної ділянки становить 7 років 10 місяців з орендною платою у розмірі 1702,94грн щомісяця, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради (розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку додається). Розмір орендної плати переглядається у разі зміни коефіцієнту індексації до грошової оцінки земель. Фермерському господарству «АГРО ЛЮКС» в місячний термін укласти договір оренди з міською радою та здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки. Припинити право оренди землі площею 20,6388 га, кадастровий номер 1413800000:02:000:1570, у південній частині Селидівської міської ради для ведення фермерського господарства, фермерському господарству «АГРО ЛЮКС». Припинити дію договору оренди землі №163 від 09.09.2015, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за №44207956 від 21.09.2015. Фермерському господарству «АГРО ЛЮКС» в місячний термін укласти додаткову угоду про розірвання договору оренди землі №163 від 09.09.2015, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за №44207956 від 21.09.2015, та здійснити державну реєстрацію. Скасувати рішення міської ради від 20.09.2017 №7/24-786 «Про внесення змін до договору оренди землі № 163 від 09.09.2015 фермерському господарству «АГРО ЛЮКС».

11.01.2018 між Селидівською міською радою (орендодавець) та Фермерським господарством «Агро Люкс» (орендар) укладено договір оренди землі №1, у відповідності до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради з кадастровим номером 1413800000:02:000:1589, яка розташована у південній частині Селидівської міської ради (рішення Селидівської міської ради від 29.11.2017 №7/26-848).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 16,2304га, у тому числі 16,2304га рілля. Земельна ділянка не підтоплюється, ґрунти суглинисті.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 681177,06грн (п.5 договору).

Згідно з п.8 договору договір укладено на сім років десять місяців (у разі оренди земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк оренди не може бути меншим як сім років; у разі створення індустріального парку на державної чи комунальної власності земельна ділянка (земельні ділянки) надається (надаються) в оренду на строк не менш як 30 років; у разі передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є земельними ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, строк дії договору оренди землі не може бути меншим як 10 років). Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За змістом п.п.9, 10 договору орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 1702 грн 94коп. щомісяця, що становить 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюються з урахуванням (без урахування) індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п.п.11, 13 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно на р/р №33217815700070 ГУДКСУ в Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 37791274, отримувач - Селидівське УК /м. Селидове /13050500 не пізніше 30 числа, наступного за звітним, місяця. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п.15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Невикористання земельної ділянки за умовами договору, в тому числі з поважних причин, не звільняє Орендаря від сплати оренди.

Пунктом 18 договору визначено умови повернення земельної ділянки, зокрема після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

Пунктом 34 договору визначено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання Орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-Орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.35 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є умови відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" (п.36 договору).

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами (п.40 договору).

Договір підписаний сторонами без зауважень.

11.01.2018 сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Селидівська міська рада передала, а фермерське господарство «Агро Люкс» прийняло в строкову оренду строком на 7 років 10 місяців земельну ділянку площею 16,2304 га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1589 для ведення фермерського господарства. Земельна ділянка розташована у південній частині Селидівської міської ради. Цільове використання земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника з горизонтальним рельєфом. Основним під`їздним шляхом є польова дорога. Земельна ділянка межує: з півночі з землями гр. ОСОБА_7 ; зі сходу з землями Селидівської міської ради; з заходу з землями Селидівської міської ради; з півдня з землями гр. ОСОБА_6 ..

З витягу №112494005 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається, що договір оренди землі №1 від 11.01.2018 зареєстрований у встановленому законом порядку.

Прокурор вважає, що Селидівська міська рада прийняла рішення № 7/26-848 від 29.11.2017 про надання в оренду земельної ділянки площею 16,2304 га, кадастровий номер №1413800000:02:000:1589 Фермерському господарству «Агро Люкс» в порушення вимог чинного законодавства України без проведення земельних торгів, у зв`язку з чим звернувся до господарського суду з позовною заявою до Селидівської міської ради, м.Селидове та Фермерського господарства Агро Люкс, м.Селидове про визнання незаконними рішення ради, визнання недійсним договір оренди земельної ділянки та зобов`язання відповідача 2 повернуту земельну ділянку.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані учасниками справи та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.

Відносини, пов`язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України "Про фермерське господарство" та іншими нормативно-правовими актами України.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції станом на дату реєстрації юридичної особи - Фермерського господарства «Агро Люкс») після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.01.2014 за №12761020000002793 здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Фермерського господарства «Агро Люкс», засновниками є ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , керівником підприємства є ОСОБА_1 .

Станом на час реєстрації Фермерського господарства «Агро Люкс» в оренді у громадянина ОСОБА_1 були земельні ділянки з кадастровим номером 1413800000:02:000:1550 загальною площею 34,0321га та 1413800000:02:000:1546 загальною площею 6,7754га згідно договорів оренди № 54 від 03.12.2013 та №55 від 03.12.2013.

У відповідності до ст.31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності;в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Громадяни - члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).

Згідно ст.32 Земельного кодексу України, громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.

Згідно з рішеннями Селидівської міської ради «Про передачу у власність земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 » №6/63-1494/1 від 24.06.2015, «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_5 » №6/63-1494/2 від 24.06.2015, «Про передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_6 » №6/63-1494/3 від 24.06.2015 передані у власність земельні ділянки 1413800000:02:000:1567, площею 4,4644га, з кадастровим номером 1413800000:02:000:1568, площею 4,4644 га, земельну ділянку з кадастровим номером 1413800000:02:000:1569, площею 4,4644 га відповідно, як членам фермерського господарства «АГРО ЛЮКС», які знаходяться в оренді Фермерського господарства «Агро Люкс».

Отже, засновники Фермерського господарства «Агро Люкс» ( ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ) отримали безоплатно у власність земельні ділянки площами 4,4644 га кожний із земельної ділянки площею 34,0320 га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1550.

Таким чином, після розподілу в оренді у відповідача 2 залишилась незмінною земельна ділянка площею 6,7754 га та новоутворена земельна ділянка площею 20,6388га з новим кадастровим номером 1413800000:02:000:1570 (34,0320га - (4,4644га х3), яка була зменшена в результаті приватизації та надавалась в оренду громадянину ОСОБА_1 для створення фермерського господарства.

Згідно з частиною другою статті 134 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на дату укладання договору №163 від 09.09.2015) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

09.09.2015 між Селидівською міською радою (орендодавець) та Фермерським господарством «Агро Люкс» (орендар) укладено договір оренди землі №163, у відповідності до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради, яка знаходиться у південній частині Селидівської міської ради загальною площею 20,6388га з кадастровим номером 1413800000:02:000:1570.

У зв`язку з виявленням помилки у визначенні площі та меж земельної ділянки з кадастровим номером 1413800000:02:000:1570, а саме: в межах даної земельної ділянки розташована інша земельна ділянка з кадастровим номером 1413800000:02:000:1494, відповідно до п.5 ст.37 Закону України «Про Державний земельний кадастр» виникла необхідність виправити помилку та усунути перетин між земельними ділянками з кадастровими номерами 1413800000:02:000:1570 та 1413800000:02:000:1494 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Рішенням Селидівської міської ради «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству «Агро Люкс»» №7/26-848 від 29.11.2017 Селидівська міська рада, з метою виправлення помилки у визначені площі та меж земельної ділянки, вирішила затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», земельна ділянка з кадастровим номером 1413800000:02:000:1589, площею 16,2304 га, розташована в південній частині Селидівської міської ради, для ведення фермерського господарства, внесено зміни до рішення міської ради від 24.06.2015 № 6/63-1493 «Про передачу в оренду земельних ділянок фермерському господарству «АГРО ЛЮКС», а саме: у п.2 даного рішення слова та цифри « 1413800000:02:000:1570, площею 20,6388 га» замінити словами та цифрами « 1413800000:02:000:1589, площею 16,2304га».

11.01.2018 між Селидівською міською радою (орендодавець) та Фермерським господарством «Агро Люкс» (орендар) укладено договір оренди землі №1, у відповідності до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Селидівської міської ради з кадастровим номером 1413800000:02:000:1589, яка розташована у південній частині Селидівської міської радиплощею 16,2304га для ведення фермерської діяльності.

Отже, предметом договору оренди землі №1 від 11.01.2018 є відкоригована земельна ділянка площею 16,2304га, яка знаходилась в оренді у Фермерського господарства «Агро Люкс» та була надана для державної реєстрації цього фермерського господарства.

Законом України від 18.02.2016 №1012-VІІІ "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів", який набув чинності з 03.04.2016 було визначено, що право оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства набувається на конкурентних засадах (земельних торгах).

Згідно з ч.1 ст.116 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на час прийняття рішення Селидівської міської ради №7/26-848 від 29.11.2017) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За змістом статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об`єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу); будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб`єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб`єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.3 ст.134 Земельного кодексу України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно зі ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

Відповідно до ч.2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Отже, стаття 123 Земельного кодексу України врегульовує загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в тих випадках, коли згідно із законом земельні торги не проводяться.

При цьому, відносини, пов`язані зі створенням, діяльністю та припиненням фермерських господарств, регулюються, крім Земельного кодексу України також Законом України "Про фермерське господарство", який є спеціальним нормативно-правовим актом, а Земельний кодекс України - загальним.

За змістом статті 8 Закону України "Про фермерське господарство" можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

У зв`язку із викладеним, враховуючи вимоги статей 7, 12 Закону «Про фермерське господарство», статей 116, 118, 121, 123, 134 Земельного кодексу України, громадянин право на отримання земельної ділянки державної власності може використати один раз, додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство можуть отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18.05.2016 у справі №6-248цс16, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.02.2020 у справі №922/614/19, від 24.04.2019 у справі №525/1225/15-ц, від 13.03.2018 у справі №348/992/16-ц, від 22.08.2018 у справі №606/2032/16-ц та у постановах Верховного Суду від 29.01.2020 у справі №27/83/19 та від 25.03.2020 у справі №357/2418/15-ц.

Як встановлено судом, у відповідності до договору оренди землі №1 від 11.01.2018 в оренду відповідачу 2 була передана відкоригована земельна ділянка площею 16,2304га, яка знаходилась в оренді у Фермерського господарства «Агро Люкс» та була надана в оренду ще в 2013 році для державної реєстрації фермерського господарства громадянину ОСОБА_1 , отже укладення спірного договору без проходження процедури земельних торгів є правомірним.

Таким чином, висновок прокурора про незаконність користування відповідачем 2 земельною ділянкою за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га для ведення фермерського господарства є помилковим.

У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації прав на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі "Москаль проти Польщі", п.73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", заява N36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі "Лелас проти Хорватії", п.74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", п. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії", заява N32457/05, п.40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії", заява N35298/04, п.67, від 11 червня 2009 року). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип "належного урядування" може не лише покладати на державні органи обов`язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (рішення у справі "Москаль проти Польщі", п.69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (рішення у справах "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", п.53, та "Тошкуце та інші проти Румунії", п.38).

Відповідно до частини 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Отже вказані рішення Європейського суду з прав людини суд застосовує у даній справі як джерело права.

Помилка державних органів у визначенні площі та меж земельної ділянки з кадастровим номером 1413800000:02:000:1570 не може бути підставою для задоволення позовних вимог в даній справі, враховуючи наявність правомірних очікувань Фермерського господарства «Агро Люкс» на володіння та користування спірною земельною ділянкою.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до стаття 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що з огляду на предмет та підстави позову прокурор не довів належними доказами вчинення відповідачами порушення вимог законодавства України при отриманні в оренду відповідачем 2 земельної ділянки з кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га для ведення фермерського господарства.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Досліджуючи підстави звернення прокурора з цим позовом, суд зазначає про наступне.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Положеннями ч.ч.3, 4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст.174 цього Кодексу.

Прокурор виконує субсидіарну роль та замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який відсутній або всупереч вимог закону не здійснює захисту чи робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави виключно після підтвердження судом підстав для представництва. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

Виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави». Враховуючи, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Таким чином, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Разом з тим, надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів.

У контексті правовідносин у даній справі, інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади, але також у захисті інтересів органів місцевого самоврядування, компетенція яких не має загальнодержавного характеру, але направлена на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до відання цих органів.

В обґрунтування підстав для представництва, прокурор зазначив, що порушення інтересів держави полягає насамперед у тому, що договір оренди земельної ділянки був укладений не за результатами торгів.

Виходячи з того, що Селидівська міська рада, м.Селидове, як орган місцевого самоврядування територіальної громади, виступає суб`єктом права власності на спірну земельну ділянку, зобов`язана здійснювати захист територіальної громади міста, але, на думку прокурора, допустила порушення відповідних охоронюваних прав та законних інтересів, у цій справі прокурор самостійно представляє інтереси держави та звернувся до суду як позивач.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що звернення прокурора до господарського суду в цій справі відповідає функції представництва прокуратурою інтересів територіальної громади.

Судовий збір відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладається на прокурора.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позовних вимог В.о.керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області, м.Покровськ до Селидівської міської ради, м.Селидове, до Фермерського господарства Агро Люкс, м.Селидове про визнання незаконним п.п.1,4 рішення Селидівської міської ради Донецької області №7/26-848 від 29.11.2017 про надання в оренду Фермерському господарству Агро Люкс, м.Селидове земельної ділянки за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га для ведення фермерського господарства; визнання недійсним договір оренди земельної ділянки за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га, укладений 11.01.2018 між Селидівською міською радою Донецької області та Фермерським господарством Агро Люкс; зобов`язання Фермерське господарство Агро Люкс, м.Селидове повернути Селидівській міській раді Донецької області земельну ділянку за кадастровим №1413800000:02:000:1589 площею 16,2304 га.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 16.03.2021 оголошено вступну та резолютивну частину рішення, повний текст рішення складено та підписано 19.03.2021.

Суддя Г.Є. Курило

Джерело: ЄДРСР 95641385
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку