19.03.2021 рокуКОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД ПОЛТАВСЬКОЇОБЛАСТІ
Справа № 533/751/20
Провадження № 2/533/9/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року селище Козельщина
Козельщинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Козир В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кругловецького Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Марченка В.В.,
відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісуду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Суми), про встановлення батьківства,
В С Т А Н О В И В :
31 серпня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Козельщинського районного суду Полтавської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення батьківства, в якій просить:
- визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов`язати Козельщинський РВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 № 02 від 10 січня 2020 року, складеного Козельщинським РВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) щодо відомостей про батька, де в розділі «відомості про батька» в графах «Прізвище Ім`я По батькові» замість запису « ОСОБА_4 » змінити запис на « ОСОБА_2 ». Змінити підставу внесення відомостей про батька, вказавши дане рішення суду;
- стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору та суму понесених нею та документально підтверджених судових витрат по даній справі згідно ст. 141 ЦПК України.
В своїй позовній заяві позивач зазначила, що у 2017 році вона познайомилася з ОСОБА_2 . Того ж року вони почали зустрічатися, їздили один до одного, знайомилися із батьками та родичами. Під час стосунків вона завагітніла, про що відразу повідомила ОСОБА_2 . На цьому їхні стосунки припинилися.
ІНФОРМАЦІЯ_3 вона народила сина ОСОБА_5 . ОСОБА_2 відмовився подавати до Козельщинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) спільну заяву батьків чи заяву батька про внесення відомостей про нього як батька дитини до актового запису про народження дитини.
Відомості про батька дитини до актового запису № 02 від 10 січня 2020 року, складеного Козельщинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), внесені за правилами ч. 1 ст. 135 СК України. Дитина записана за її прізвищем - « ОСОБА_6 ».
Ухвалою суду від 07 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 04 листопада 2020 року.
Протокольною ухвалою від 04 листопада 2020 року відкладено розгляд справи у зв`язку з неврученням відповідачеві повідомлення про місце, дату та час судового засідання. Наступне судове засідання призначене на 07 грудня 2020 року.
Ухвалою суду від 07 грудня 2020 року задоволено клопотання позивача та долучено до матеріалів цивільної справи відеозапис на оптичному носієві інформації (DVD диск) та призначено судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручено Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Київ).
04 січня 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у цивільній справі та призначено судове засідання на 15 січня 2021 року у зв`язку з необхідністю розгляду клопотання, заявленого експертом.
Ухвалою суду від 15 січня 2021 року задоволено клопотання експерта Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та зобов`язано позивача, відповідача разом з дитиною з`явитися до Обласного бюро судово-медичної експертизи (м. Полтава) для відібрання зразків біологічного матеріалу (крові або слини); доручено Обласному бюро судово-медичної експертизи відібрати зразки біологічного матеріалу (крові або слини) у позивача, відповідача та їх дитини та проведення експертизи залишено експерту Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Криницькій О.Ф. Провадження у справі зупинено.
24.02.2021 до суду надійшов висновок експерта від 10.02.2021.
25 лютого 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 18 березня 2021 року.
У підготовчому судовому засіданні ухвалою суду від 18.03.2021 прийнято відмову ОСОБА_1 від позовних вимог до Козельщинського РВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 № 02 від 10 січня 2020 року, складеного Козельщинським РВ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), щодо відомостей про батька, де в розділі «відомості про батька» в графах «Прізвище Ім`я По батькові» замість запису « ОСОБА_4 » змінити запис на « ОСОБА_2 ». Провадження у справі у цій частині позовних вимог закрито.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник у підготовчому судовому засіданні позовні вимоги до відповідача підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у підготовчому судовому засіданні позовні вимоги позивача про визнання його батьком малолітньої дитини ОСОБА_7 визнав. Судом відповідачу роз`яснено наслідки визнання позову.
Третя особа Козельщинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, в судове засідання представника не забезпечив, через канцеляріюсуду направивзаяву про розгляд справи без участі представника.
Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України передбачено право суду ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу (ч. 4 ст. 200 ЦПК України).
Згідно ч.1-2,4 ст.206ЦПК України позивачможе відмовитисявід позову,а відповідач-визнати позовна будь-якійстадії провадженняу справі,зазначивши проце взаяві посуті справиабо вокремій письмовійзаяві. Доухвалення судовогорішення узв`язкуз відмовоюпозивача відпозову абовизнанням позовувідповідачем судроз`яснюєсторонам наслідкивідповідних процесуальнихдій,перевіряє,чи необмежений представниквідповідної сторониу повноваженняхна їхвчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки під час судового засідання відповідач позов визнав, судом роз`яснено йому наслідки визнання позову, суд вважає за можливе ухвали рішення про задоволення позову у підготовчому судовому засіданні, оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та наявним у справі доказам та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши поясненняучасників справи,оцінивши надані сторонами докази та давши їм належну оцінку, встановив таке.
У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 2) за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 та ч. 2 ст. 128 СК України передбачено, що за відсутностізаяви,право наподання якоївстановлено статтею126цього Кодексу,батьківство щододитини можебути визнанеза рішеннямсуду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , що встановлено на підставі свідоцтва про народження від 10 січня 2020 року серії НОМЕР_1 (а.с. 9), про що 10 січня 2020 року складено відповідний актовий запис № 2 Козельщинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми). Згідно свідоцтва про народження батьком ОСОБА_3 є ОСОБА_4 .
Позивачка та відповідач не перебували у зареєстрованому шлюбі.
Відповідно до висновку експерта Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Криницької О.Ф. від 10.02.2021 № СЕ-19-20/37957-Б громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , може бути біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , біологічною матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з ймовірністю 99,99 %.
Відповідач у судовому засіданні, ознайомившись з висновком експерта, визнав своє батьківство.
Отже, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку що вимоги позивачки про визнання ОСОБА_2 батьком ОСОБА_3 підлягають задоволенню, оскільки позивачем надано до суду достатньо доказів, які свідчать про те, що ОСОБА_2 є біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідач визнав пред`явлений до нього позов.
Згідно ч. 1, 2 ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 133 ЦПК України).
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи (ч. 3 ст. 133 ЦПК України).
Матеріалами справи підтверджено сплату позивачем при зверненні до суду судового збору у розмірі 1 681 гривню 60 копійок за дві немайнові вимоги, про що свідчить квитанція про сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З врахуванням того, що відповідачем до початку розгляду справи по суті визнано позов, суд в силу ч. 1 ст. 142 ЦПК України, приходить до висновку про стягнення судових витрат у вигляді 50 відсотків судового збору, сплаченого за одну немайнову вимогу (визнання батьківства) з відповідача на користь позивача у сумі 420 гривень 40 копійок та про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову за одну немайнову вимогу (визнання батьківства), що становить 420 гривень 40 копійок.
Також під час підготовчого судового засідання представником позивача було подано заяву про намір подати докази про розмір понесених позивачкою судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінченнясудових дебатіву справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповіднихдоказівпротягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно ст. 246 ЦПК України якщо стороназ поважнихпричин неможе податидокази,що підтверджуютьрозмір понесенихнею судовихвитрат дозакінчення судовихдебатів усправі,суд зазаявою такоїсторони,поданою дозакінчення судовихдебатів усправі,може вирішитипитання просудові витратипісля ухваленнярішення посуті позовнихвимог. Длявирішення питанняпро судовівитрати судпризначає судовезасідання,яке проводитьсяне пізнішедвадцяти днівз дняухвалення рішенняпо сутіпозовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.
За змістом ч. 1 ст. 265 ЦПК України суд у разі необхідності в резолютивній частині вказує про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дату, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру понесених нею судових витрат.
За таких обставин, ураховуючи, що представником позивача до закінчення судового розгляду справи подано заяву про подання доказів для встановлення розміру судових витрат, суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 125, 126, 128 Сімейного кодексуУкраїни,ст.12, 13, 14, 19, 77-81, 141-142, 189-200, 206, 223, 247, 259, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Суми), про встановлення батьківства задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 50%судового збору у розмірі 420,40 гривень.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 % судового збору, сплаченого нею при подачі даного позову до суду на підставі квитанції №31-8073207/С від 31 серпня 2020 року, що становить 420,40 гривень.
Відповідно до ст. 246 ЦПК України призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 12 квітня 2021 року о 13 годині 30 хвилин. Встановити строк 5 днів з дня оголошення рішення для подання позивачем та представником позивача доказів щодо розміру понесених судових витрат.
Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання через Козельщинський районний суд Полтавської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строку на апеляційне оскарження на нього не буде подано апеляційну скаргу, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ).
Третя особа: Козельщинський районнийвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануПівнічно-Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Суми) (місцезнаходження: вулиця Монастирська, буд. 9, селище Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100; ідентифікаційний код: 22547986).
Повне рішення складено 19 березня 2021 року.
Суддя В.П. Козир