open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа №705/681/21

2/705/1292/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2021 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області, в складі:

головуючого - судді Піньковського Р.В.

при секретарі Безвенюк Н.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Гребенюка С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в зали суду в місті Умань у порядку спрощеного позовного провадження матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Уманського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання розірвання шлюбу фіктивним, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, у якій зазначила про те, що 09.09.1984 року вона та ОСОБА_2 уклали шлюб, після реєстрації якого вона змінила своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка « ОСОБА_1 ».

Від цього шлюбу у них народилося дві доньки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

15.06.2006 року шлюб між нею та ОСОБА_2 розірвано, про що відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено актовий запис № 73 від 15.06.2006 року, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу між ними відбулося через сварку, що призвело до напруженого емоційного стану, яке переросло у передчасне розірвання шлюбу. Однак вони помирилися та продовжували проживати разом однією сім`єю, вели спільне господарство, підтримували сімейно-шлюбні стосунки, мали взаємні права та обов`язки, мали спільний бюджет та спільні інтереси.

Фактично розірвання шлюбу не призвело до наслідків припинення шлюбних стосунків.

Визнання шлюбу фіктивним необхідно їй для реалізації її права на спадкування після смерті чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а іншого шляху для цього, крім судового, немає.

Просить суд визнати фіктивним розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що було зареєстроване відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області 15.06.2006 року, актовий запис № 73.

Анулювати актовий запис № 73 від 15.06.2006 року про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 15.06.2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, пояснила, що перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 . У червні 2006 року, після сварки з чоловіком, вирішила його провчити шляхом розлучення, але розірвання шлюбу носило лише формальний характер, оскільки фактично сім`я не розпалася, вони продовжували проживати однією сім`єю, вести спільне господарство тощо. Зареєструвати шлюб повторно соромилися. Після смерті чоловіка відкрилася спадщина, прийняти яку належним чином вона позбавлена можливим, оскільки наявний актовий запис про розірвання шлюбу, тому звернулася до суду з цим позовом та просить суд його задовольнити.

Представник позивача - адвокат Гребенюк С.А. в судовому засіданні вважає, що його довірителем надано достатньо доказів в підтвердження позовних вимог, позов вважає обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

Представник відповідача Уманського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд справу слухати у відсутність їх представника, позовні вимоги визнають та не заперечують проти задоволення позову.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які проживають по сусідству з позивачем по справі, підтвердили, що позивач та її покійний чоловік ОСОБА_2 постійно проживали однією сім`єю, як чоловік і жінка в одному будинку, при цьому вели спільне господарство.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні також підтвердила, що її батьки - позивач по справі ОСОБА_1 та покійний батько ОСОБА_2 як до формального розірвання шлюбу в 2006 році, та і після цього постійно жили разом як подружжя в одному будинку, вели спільне господарство, спільно працювали та навідували родичів і фактично зберігали свої шлюбні відносини.

Суд, вислухавши позивача, представника позивача, врахувавши позицію представника відповідача, допитавши свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставі своїх вимог, крім випадків встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 5 цієї статті передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, а ч.6 що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Судом достовірно встановлено про те, що 09 вересня 1984 року було укладено шлюб між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , актовий запис №18, що підтверджується витягом із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 вказаний шлюб було розірвано відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Умані реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції у Черкаській області, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис за № 73 від 15 червня 2006 року.

З встановлених судом обставин вбачається, що після розірвання шлюбу позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, виховували дітей, що підтверджується довідками Затишанського старостинського округу Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області № 9/13-07 від 25.01.2021 року, № 10/13-07 від 25.01.2021 року та №24/13-07 від 10.03.2021 року, тому вказані обставин свідчать про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вважали себе подружжям, яке пов`язане спільним побутом, взаємними правами та обов`язками після оформлення розлучення, тобто фактично зберігали свої шлюбні відносини.

Відповідно до ст. 106 СК України подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Відповідно до ст. 108 СК України, за заявою заінтересованої особи розірвання шлюбу, здійснене відповідно до положень ст. 106 цього Кодексу, може бути визнане судом фіктивним, якщо буде встановлено, що жінка та чоловік продовжували проживати однією сім`єю і не мали наміру припинити шлюбні відносини.

Судом враховується, що для визнання розірвання шлюбу фіктивним є необхідною наявність не лише факту спільного проживання, а і фактів, які підтверджують існування в обох з подружжя внутрішньої волі до підтримання подальших шлюбних відносин та її виявлення у вигляді активних дій. Такими активними діями можуть бути, зокрема дії, спрямовані на реалізацію функцій сім`ї та мети шлюбних відносин; подальше активне ведення спільного господарства, подальша спільна праця, спрямована на забезпечення фінансової стабільності союзу чоловіка та жінки та збільшення їх спільного капіталу; не укладення шлюбів з іншими особами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного цивільного суду ВС від 31 березня 2020 року у справі № 644/6976/16-ц.

Аналізуючи зібрані та досліджені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, доведеними належними доказами, а тому такими, що підлягають задоволенню.

На підставі рішення суду актовий запис про розірвання шлюбу та свідоцтво про розірвання шлюбу анулюються органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актовий запис цивільного стану анулюється на підставі рішення суду, або висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.

Пунктом 2.14 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, передбачено, що підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про анулювання та поновлення, є рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, анулювання актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним. Згідно пункту 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Таким чином, підставою для внесення змін до актових записів є рішення суду, а заявлені вимоги про визнання розірвання шлюбу фіктивним не впливають на права та обов`язки органу реєстрації актів цивільного стану.

З врахуванням вищевикладеного суд приходить до переконання, що є достатні підстави для визнання в судовому порядку фіктивним розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області), зареєстроване 15 червня 2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області, актовий запис № 73; анулювати актовий запис №73 від 15.06.2006 року про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області.

На підставі викладеного та керуючись ст. 108 СК України, ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.п. 2.14, 2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказаом Мінстерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, ст.ст. 3, 4, 11-13, 19, 206, 263, 265, 279, 280-282 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати фіктивним розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що було зареєстроване відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області 15.06.2006 року, актовий запис №73.

Анулювати актовий запис №73 від 15.06.2006 року про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 15.06.2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану по Уманському району Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Черкаського апеляційного суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.

Суддя: Р. В. Піньковський

Джерело: ЄДРСР 95570552
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку