Справа № 933/613/20
Провадження № 1-в/933/4/21
У Х В А Л А
Іменем України
11 березня 2021 року смт. Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого: судді ОСОБА_1 ,
за участі:
засудженого - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3 , ОСОБА_4
представника "Центр пробації" - ОСОБА_5 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду смт. Олександрівка подання Начальника Олександрівського районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" в Донецькій області про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання, відносно
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Софіївка Олександрівського району Донецької області, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою освітою, не працюючого, не одруженого, засудженого: - 07вересня 2020року вироком Олександрівського районного суду Донецької області за ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України до 2 років позбавлення волі з застосуванням ст.ст. 75 та 76 КК України, звільненого від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік і 6 місяців, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно подання 02.11.2020 р. до Олександрівського районного сектору надійшов на виконання вирок Олександрівського районного суду Донецької області від 07.09.2020 року по відношенню ОСОБА_2
23.11.2020з засудженим ОСОБА_7 проведенабесіда,роз`ясненіпорядок таумови відбуванняпокарання звипробуванням таздійснення нагляду,обов`язки,покладені нанього судом,на підставістатті 76КК України,відповідальність заїх невиконання,права таобов`язки засудженоїособи,вимоги частини3статті 164КВК України, про що ним, особисто, заповнена підписка.
На підставі статті 76 КВК України, під час бесіди, ОСОБА_2 був попереджений, що у разі невиконання обов`язків, встановлених Кримінально-виконавчим кодексом України, Законом України «Про пробацію» та покладених на нього судом, або систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, відносно нього до суду буде внесено подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення його для відбування призначеного покарання у вигляді двох років позбавлення волі. Засудженого попереджено про наслідки скоєння нового злочину в період іспитового строку відповідно до частини 3 статті 78 КК України.
ОСОБА_2 в період відбування покарання з іспитовим строком зарекомендував себе з негативного боку, належних висновків для себе не зробив, свідомо не виконав обов`язок покладений на нього судом, а саме: працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до, органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано відповідну посаду (роботу), що свідчить про небажання засудженого ставати на шлях виправлення.
В поданні ставиться питання про направлення ОСОБА_2 для відбування покарання призначеного вироком Олександрівського районного суду Донецької області від 07.09.2020 року у вигляді 2 років позбавлення волі, як такого, що порушив правила відбування іспитового строку.
Представник органу пробації підтримав подання та просив направити ОСОБА_2 ,звільненого від покарання з випробуванням для відбування покарання призначеного вироком.
Прокурор вважає, що подання не підлягає задоволенню, оскільки засуджений звертався з направленням органу пробації до Олександрівського районного центру зайнятості, отримував консультації та збирав документи для постановлення на облік як безробітного. Вважає недоцільним за таких обставин скасування звільнення засудженного від відбування покарання.
Засуджений надав суду пояснення відповідно до яких, він отримав в органі пробації направлення до Олександрівського центру зайнятості. З`явився з направленням до центру, там йому надали перелік документів для поставлення на облік. Зібравши документи він надав їх в центр зайнятості. Йому надали направлення на роботу до "Нової пошти". Він шукав керівника цієї установи протягом дня, але керівник дізнавшись, що він засуджений, ухилялася від зустрічі з ним, повідомляючи телефоном, що вона перебуває в іншому місті. Він вважаючи, що керівник умисно ухиляється від зустрічі з ним більше а ні до неї, а ні до центру зайнятості не звертався. Про необхідність подавати заяву про отримання статусу безробітнього йому під час консультації в центрі зайнятості не роз`яснили. Просив не скасовувати звільнення від покарання, запевнював суд, що виконає обов`язки, встановлені судом у вироку.
Допитаний в якості свідка представник Олександрівського районного центру зайнятості ОСОБА_8 показав, що наскільки йому відомо ОСОБА_2 приходив до центру з направленням органу пробації, де йому надавали консультації. Направлення реєструється в спеціальній програмі, але порядок його розгляду йому невідомий та законодавством не врегульований. Зразки заяви містяться на стендах, що розташовані в центрі та засуджений міг самостійно з ним ознайомитися. За вимогами абз. 5 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, в період карантину реєстрація безробітного здійснюється з першого дня після подання заяви. Чому від засудженного не була відібрана заява та він не поставлений на облік пояснити не зміг. Вважає, що це відбулося з тієї підстави, що йому одразу дали направлення на роботу.
Заслухавши учасників процесу та дослідивши матеріали особової справи №21/2020 на засудженого ОСОБА_2 , суд вважає що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вироком Олександрівського районного суду Донецької області від 07 вересня 2020 року, ОСОБА_2 засуджено за ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 185 КК України до 2 років позбавлення волі з застосуванням ст.ст. 75 та 76 КК України, звільненого від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік і 6 місяців (а.с.3-6).
23.11.2020 з засудженим ОСОБА_2 проведена бесіда, роз`яснені порядок та умови відбування покарання з випробуванням та здійснення нагляду, обов`язки, покладені на нього судом, на підставі статті 76 КК України, відповідальність за їх невиконання, права та обов`язки засудженої особи, вимоги частини 3 статті 164 та статті 166 КВК України (а.с.17).
Згідно розписки про отримання направлення від 23.11.2020 року, ОСОБА_2 отримав направлення до Олександрівського районного центру зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштування (а.с.24).
Згідно відповіді Олександрівського районного центру зайнятості від 09.12.2020 року, ОСОБА_2 звертався до центру зайнятості, йому надана консультація з питань працевлаштування та реєстрації в службі зайнятості, але заяву про надання статусу безробітного не подавав. Станом на 09.12.2020 року на обліку, як безробітний не перебуває (а.с.43).
Згідно розписки про отримання направлення від 04.01.2021 року, ОСОБА_2 отримав направлення до Олександрівського районного центру зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштування (а.с.44).
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 від 04.01.2021 року, він не працевлаштувався та не став на облік в Олександрівський центр зайнятості так, як він не має потреби, в коштах та його все влаштовує (а.с.45).
04.01.2021 року ОСОБА_2 було оголошено попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання та роз`яснено, що у разі подальшого невиконання покладених на нього судом обов`язків, уповноважений орган з питань пробації може надіслати до суду матеріали про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення його для відбування призначеного покарання (а.с.46).
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, має право вирішувати питання про направлення звільненого від покарання з випробуванням для відбування покарання, призначеного вироком.
Згідно ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов`язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.
Відповідно до ч. 4 ст. 164 КВК України у разі якщо засуджений з незалежних від нього обставин не може виконати обов`язок (обов`язки), покладені на нього судом, уповноважений орган з питань пробації направляє до суду обґрунтоване подання про зміну таких обов`язків.
Згідно наказу Міністерства юстиції України № 272/5 від 29.01.2019 р. "Про затвердження Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженим до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі» (Розділ IX п.6), засудженому надається 10 днів для звернення за направленням уповноваженого органу з питань пробації до центру зайнятості для реєстрації як безробітного. Якщо звільнений від відбування покарання з випробуванням встановлений строк без поважної причини не з`явився до центру зайнятості та самостійно не працевлаштувався, уповноважений орган з питань відбирає у засудженого письмове пояснення про причини ухиленні виконання обов`язку, застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання та надає ще 10 днів для звернення до центру зайнятості.
Згідно абз. 5 п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу", затвердженного постановою КМУ від 19.09.2018 р. за № 792, - у період встановлення карантину реєстрація безробітного здійснюється з першого дня після подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного за формою, визначеною Державним центром зайнятості. Призначення виплати допомоги по безробіттю у такому разі здійснюється з першого дня реєстрації безробітного.
З матеріалів особової справи №21/2020 на засудженого ОСОБА_2 , вбачається, що він за направленням уповноваженого органу з питань пробації, звернувся до Олександрівського районного центру зайнятості, для реєстрації як безробітного, тобто виконав обов`язок покладений на нього судом, а саме: за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутись до органу державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного.
Не постановлення засудженного на облік у Олександрівському центрі зайнятості, як безробітного, за встановлених в судовому засіданні обставин, сталося з незалежних від засудженного обставин, та не може бути підставою для скасування звільнення від покарання.
Враховуючи те, що протягом встановленого іспитового строку засуджений ОСОБА_2 не вчинив інших кримінальних правопорушень, систематично не притягувався до адміністративної відповідальності, не порушував громадський порядок, звернувся до центру зайнятості для реєстрації як безробітного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні подання про скасування звільнення від відбування покарання і направлення для відбування покарання ОСОБА_2 .
Керуючись ч. 2 ст. 78 КК України, ч. 2 ст. 166 КВК України, п. 8 ч. 1 ст. 537 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні подання Начальника Олександрівського районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" в Донецькій області про направлення засудженого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для відбування покарання призначеного вироком Олександрівського районного суду Донецької області від 07 вересня 2020 року, - відмовити.
На ухвалу може бути подано апеляцію протягом 7 діб до Донецького апеляційного суду через Олександрівський районний суд.
Суддя Олександрівського
районного суду ОСОБА_1