open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 306/2012/20

Провадження № 2/306/223/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 року м. Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді Жиганської Н.М.

за участю секретаря судового засідання Станкович Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешканця АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Полянської сільської ради (89313 с.Поляна, вул. Духновича, буд.63, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 04351587) про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Полянської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок після смерті батьків, посилаючись на те, що в житловому будинку АДРЕСА_2 проживав він з батьками. В обгрунтування доводів вказує, що батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , мама ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті батьків відкрилася спадщина, спадкоємцем до якої є позивач, однакоформити право власності на житловий будинок в порядку спадкування неможливо через відсутність правовстановлюючих документів на будинок. Вимоги також мотивує тим, що мама під час життя склала заповіт 08.02.2001, згідно якого зробила заповітне розпорядження на все своє майно синові ОСОБА_1 (позивачу). У зв`язку з цим, позивач просить визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок в АДРЕСА_2 , а саме: житловий будинок - літера А, літня кухня - літера Б, сарай - літера В, сарай - літера Г, сарай - літера Д, вбиральня - літера Е та огорожу після смерті ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ОСОБА_3 (померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Суд своєю ухвалою від 31.12.2020 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

Свалявським районним судом Закарпатської області (ухвала від 28.01.2021) закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.

Позивач подав до суду заяву (вх. № 1447) про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, заперечень проти позовної заяви до суду не надано.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Акорд» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).

Дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами та доходить такого висновку.

Згідно ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Відповідно до ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору; ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:

Відповідно до ст. 1216 ЦК України (в редакції 2003 року) - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємця).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України (в редакції 2003 року) - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду, складеного 14.02.1998 - житловий будинок в АДРЕСА_2 належав ОСОБА_2 .

Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , виданого виконкомом Сусківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області, запис № 28 від 02.09.1996- ОСОБА_2 (батько позивача) помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Сусківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області, запис № 21 від 07.07.2020- ОСОБА_3 (мати позивача) померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Суду надано заповіт, складений ОСОБА_3 08 лютого 2001 року, згідно якого ОСОБА_3 зробила заповітне розпорядження на все своє майно синові ОСОБА_1 , 1964 року народження (а.с. 9).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України (в редакції 2003 року) - спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1261 ЦК України (в редакції 2003 року) - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (позивач) є сином померлих (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , запис № 2 від 21.01.1964).

Відповідно до ст. 1245 ЦК України - частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.

Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України - спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.

Згідно довідок № 3463 та № 3464, виданоих виконавчим комітетом Полянської сільської ради (за відомостями погосподарської книги № 1 за 1996-2000 роки (особовий рахунок № 8) та 2016-2020 роки (номер об`єкта погосподарського обліку 02-0009-1) - на день смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 був зареєстрованим та проживав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Відповідно ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже суд вважає позов законним, обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з вищенаведених підстав. Позивач має право на спадкування за законом після смерті батьків, а тому суд доходить висновку про визнання за позивачем право власності на успадкований будинок (суд ураховує правову позицію Верховного Суду в постанові від 30.10.2019 року, справа №289/1818/16-ц: "за змістом частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до частини п`ятої статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини").

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України - у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

З огляду на вищенаведене, суд враховує встановлені та перевірені докази в судовому засіданні, бере до уваги, що позивач має право на спадкування за законом після смерті батьків (правова позиція в постанові КЦС ВС від 31.08.2020 № 350/1850/17 (61-42603св18): "факт того, що особа за життя не оформила свого права на спадкове майно після смерті матері, не має правового значення для вирішення питання щодо наявності права на це майно у його спадкоємців, оскільки відповідно до частини третьої статті 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину), що відповідач проти позову про визнання права власності не заперечує та доходить висновку, що вимоги позивача про визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом після смерті батьків слід задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст. 182 ЦК України - право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" - державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п.2 ч.5 ст. 265 ЦПК України - у резолютивній частині рішення зазначаються розподіл судових витрат. Відповідно до п.6 ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення судового рішення суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України - судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України - у разі задоволення позову, судові витрати покладаються на відповідача.

Поскільки вимоги позивача підлягають задоволенню, а позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" - від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_5 від 24.04.1998), суд доходить висновку, що судовий збір слід віднести за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України - суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 ч.1 Перехідних положень (розділ ХІІІ) ЦПК України - до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Керуючись ст. ст. 13, 81, 89, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.13, 20, 182, 1216-1218, 1223, 1258, 1269 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешканця АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Полянської сільської ради (89313 с.Поляна, вул. Духновича, буд.63, Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 04351587) про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцем АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на житловий будинок в АДРЕСА_2 , а саме: житловий будинок - літера А, літня кухня - літера Б, сарай - літера В, сарай - літера Г, сарай - літера Д, вбиральня - літера Е та огорожу після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 09.03.2021 і, починаючи з наступного за цим дня, набирає законної сили після спливу тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Свалявський районний суд Закарпатської області.

ГОЛОВУЮЧИЙ - СУДДЯ Н.М.ЖИГАНСЬКА

09.03.2021 року

Джерело: ЄДРСР 95419511
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку