open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа 524/4819/20

Провадження 2/524/277/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2021 Автозаводський районний суд м.Кременчука в складі головуючого судді Андрієць Д.Д., за участю секретаря судового засідання Кулинич М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "ТБС - РУФ" про стягнення середнього заробітку за затримку видачі трудової книжки в сумі 115000 грн, ухвалив таке рішення.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

Свої вимоги позивач мотивував тим, що з 01.03.2016 по 02.10.2018 він перебував у трудових відносинах із ТОВ "ТБС - РУФ". Після звільнення йому не було повернуто його трудову книжку, у зв`язку із чим він був вимушений звернутись до суду із позовом про зобов`язання відповідача повернути трудову книжку. 05.02.2020 відповідач повернув йому трудову книжку, однак станом на 31.07.2020 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки йому не було виплачено. Вважає, що з відповідача на його користь підлягає стягненню середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки за період з 02.10.2018 по 31.07.2020 в сумі 115000 грн.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач в судове засідання не з`явився, відзив суду не надіслав.

ПРЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ ПО СПРАВІ

19 листопада 2020 року, 11 січня 2021 року судом постановлено ухвали про витребування від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБС - РУФ" витягу із журналу обліку трудових книжок або іншого документу, який містить відомості про отримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 трудової книжки.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до копії трудової книжки серії НОМЕР_2 та відомостей з реєстру застрахованих осіб, в період з травня 2016 року по 01.10.2018 ОСОБА_1 працював у ТОВ «ТБС - РУФ».

НОРМИ ПРАВА

Відповідно до п.1 ч.1 ст.40 Кодексу законів про працю України(далі - КЗпП України) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

В ч.ч.1,2 ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу. У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов`язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.

Відповідно до частини п`ятої статті 235 КЗпП України у разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100(далі - Порядок).

Відповідно до п.2, 3, 8 Порядку у всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата. При обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Суд відхиляє посилання позивача на ст.177 КЗпП України, оскільки положеннями статей 117, 235 КЗпП України передбачена відповідальність роботодавця у вигляді стягнення середнього заробітку за час одного й того ж прогулу працівника задля компенсації йому втрат від неотримання зарплати чи неможливості працевлаштування. Однак за порушення трудових прав працівника при одному звільненні неможливе одночасне застосування стягнення середнього заробітку як за статтею 117 КЗпП України, так і за статтею 235 КЗпП України, тобто подвійне стягнення середнього заробітку, оскільки це буде неспівмірно з правами працюючого працівника, який отримує одну заробітну плату. Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 18 січня 2017 року у справі № 6-2912цс16, Верховний Суд від 05 серпня 2020 року у справі № 686/20491/18

Відповідно до статті 81, ч.10 ст.84 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. У разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у його визнанні, або може здійснити розгляд справи за наявними в ній доказами, або, у разі неподання таких доказів позивачем, - також залишити позовну заяву без розгляду.

ОЦІНКА СУДУ

Так, відповідно до вимог ч.10 ст.84 ЦПК України, приймаючи до уваги те, що відповідач ухиляється від надання суду відомостей про дату отримання позивачем трудової книжки, суд вважає за можливе визнати встановленою обставину отримання позивачем трудової книжки 05.02.2020.

З огляду на те, що відповідачем не було спростовано доводи позивача про несвоєчасність виконання обов`язку щодо видачі трудової книжки та відсутність доказів поважності причин такого порушення, суд вважає вимоги позивача про стягнення на його користь середнього заробітку обґрунтованими.

Разом із тим, суд не може погодитись із періодом за який позивачем проведено розрахунок.

Оскільки ч.5 ст.235 КЗпП України підлягає застосуванню саме за допущене роботодавцем порушення в частині строків видачі трудової книжки, суд вважає, що моментом припинення такого порушення, а отже і кінцевою датою нарахування «компенсації», є день отримання працівником своєї трудової книжки.

З огляду на те, що позивачем зазначалось про те, що трудова книжка отримана ним 05.02.2020 і вказана обставина визнана судом встановленою, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки за період з 02.10.2018 по 04.02.2020, що становить 336 робочих днів.

Відтак, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в сумі 67200 грн( 336 р.д. * 200(середньоденна заробітна плата))

Отже, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді судового збору в сумі 671,95 грн пропорційно розміру задоволених позовних вимог(58,43%).

Керуючись ст. 10, 12, 81, 258, 259, 263 - 265, 280-284 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ТОВ "ТБС - РУФ" про стягнення не отриманої заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, вихідної допомоги при звільненні, середнього заробітку за час затримки розрахунку - задовольнити частково.

Стягнути з ТОВ "ТБС - РУФ", Ідентифікаційний код юридичної особи 38016001, Місцезнаходження юридичної особи 07044, Київська обл., Поліський р-н, село Вовчків, ВУЛИЦЯ ЖОВТНЕВА, будинок 35 на корить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в сумі 67200 грн

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ТОВ "ТБС - РУФ", Ідентифікаційний код юридичної особи 38016001, Місцезнаходження юридичної особи 07044, Київська обл., Поліський р-н, село Вовчків, ВУЛИЦЯ ЖОВТНЕВА, будинок 35 на корить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 судові витрати в сумі 671,95 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.Д.Андрієць

Джерело: ЄДРСР 95396992
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку