Справа № 676/7496/19
Номер провадження 2/676/482/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2020 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець - Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючої судді Швець О.Д.,
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,-
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою. В обгрунутвання позовних вимог зазначає, що позивач є власником домоволодіння по АДРЕСА_1 . З його господарством межує двір відповідачів. На межі між їх земельними ділянками на відстані 0,15 м. від огорожі відповідачами висаджено дерево - горіх, заввишки 9 - 11 м., яке затіняє частину земельної ділянки позивача, коріння дерева проросли на сторону позивача у зв`язку з чим неможливо висаджувати городину, сухі гілки в непогоду ламаються і падають на його територію, восени потрібно прибирати листя з дерева, а позивач є пенсіонером та інвалідом 1 групи, тому прибирати постійно земельну ділянку фізично складно. Від коріння цього дерева руйнується гараж, який знаходиться на земельній ділянці позивача. 22 жовтня 2019 року комісією, створеною Кам`янською сільською радою, було проведено обстеження домоволодіння позивача, комісією було встановлено ці факти. Цим же рішенням було рекомендовано відповідачам зрізати вказане дерево з метою врегулювання спору і усунення порушень. Однак відповідачі відмовляються зрізати дерево. Просить зобов`язати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_1 - зрізати дерево, яке висаджено між їх земельними ділянками.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 27.12.2019 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайоного суду від 11.09.2020 року справу призначено до розгляду.
В суді представник позивача позов підтримав, просить задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, причини неявки не повідомили, про час і місце розгляду справу повідомлені своєчасно, подали відзив на позов, позовні вимоги вважають не обґрунтованими і заперечують зрізати дерево, оскільки спірне дерево росте на значній відстані від гаража і не може руйнувати будівлю, з цим горіхом пов`язані сімейні спогади, позивач наводить наклеп так як є юридично обізнаним.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи в повному обсязі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач є власником домоволодіння по АДРЕСА_1 . На підставі державного акту на право приватної власності на землю Серія ХМ № 06233 від 16.01.1998 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки по АДРЕСА_1 .
Відповідачі є співвласниками земельної ділянки по АДРЕСА_2 в рівних частках, що підтверджується листом Кам`янської сільської ради № 504 від 20.11.2019 р.
Актом обстеження від 22 жовтня 2019 року, затвердженого сільським головою Кам`янської сільської ради, встановлено, що від межі землеволодіння ОСОБА_1 на відстані 0,15 м. від огорожі власниками домогосподарства за АДРЕСА_2 висаджено горіх, який виріс заввишки 9-11 м. На відстані 2,5 м. від осі горіха на земельній ділянці ОСОБА_1 побудовано гараж, кут якого, що виходить найближче до стовбура дерева, дав тріщину вздовж обох стін, і як вказано в заяві скаржника: руйнується кореневою системою горіха. Крона горіха затіняє земельну ділянку заявника, де передбачена посадка огородини. За результатами обстеження комісія дійшла висновку: державними будівельними нормами и ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України встановлені такі відстані від зелених насаджень від стіни будинків і споруд до осі дерев - 5 м., для кущів - 1,5 м; від межі сусідньої ділянки до осі дерева - 3 м., для кущів 1 м. Гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх земельних ділянок. У разі проникнення коренів та кущів з однієї земельної ділянки на іншу, власники земельних ділянок, на які виступають гілки та корені мають право самостійно відрізати корені дерев і кущів, які проникають з сусідньої земельної ділянки, якщо це е перешкодою у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням. Отже з боку землевласників АДРЕСА_2 дерево горіх посаджено з порушенням правил та норм. Тому пропонується власнику домоволодіння за адресою АДРЕСА_2 зрізати вказане дерево з метою врегулювання спору і усунення порушення. В іншому випадку сусід ОСОБА_1 має право обрізати гілки та корені дерева, які проникли на його земельну ділянку з боку сусідньої земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 .
Відповідачі не заперечують той факт що спірне дерево висаджено на відстані 0,15 м. від межі з ОСОБА_1 .
Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до частин першої, другої статті 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Поняття земельної ділянки як об`єкта права власності визначено у частині першій статті 79 ЗК України як частини земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Нормами частини першої статті 81 ЗК України визначено способи набуття права власності на земельні ділянки, а саме: придбання за договором купівлі- продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).span>
Частиною першою статті 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з частиною першою статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Тлумачення наведених норм цивільного законодавства дає підстави для висновку про те, що в разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі шляхом звернення до суду за захистом свого майнового права, зокрема з позовом про усунення перешкод у розпоряджанні власністю (негаторний позов).
Частинами другою, третьою статті 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Відповідно до пункту «г» частини першої статті 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов`язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Відповідно до положень статті 103 ЗК України власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
2. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).
3. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).
Згідно зі статтею 105 ЗК України у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.
Відповідно до частини другої статті 109 ЗК України кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на ліквідацію цих дерев покладаються на сусідів у рівних частинах.
Статтею 91 ЗК України визначено, що власники земельних ділянок, крім інших обов`язків, зобов`язані, зокрема, дотримуватися правил добросусідства.
У відповідності до таблиці 4.1 ДБН Б.2.4-1-94 «Планування і забудова сільських поселень» відстань до осі стовбура дерева від зовнішніх стін будівель та споруд, меж сусідніх ділянок повинна становити 5 метрів, а чагарника - 1,5 метра (пункт 4.13).
Зібраними у справі доказами підтверджується, що дерево, яке росте на земельній ділянці, належній відповідачу, має значну висоту та розміщене з порушенням вимог ДБН Б.2.4.1-94 «Планування і забудова сільських поселень» на відстані 0,15 метрів від межі із земельною ділянкою позивача (замість дозволених 5-ти метрів), а тому створює незручності у користуванні позивачу належною йому на праві власності земельною ділянкою, перешкоджає використовувати за цільовим призначенням, затіняє земельну ділянку кроною дерева, що підтверджується актом комісії від 22 жовтня 2019 року, не заперечується відповідачем.
Оскільки залагодити конфлікт із відповідачем у позасудовому порядку не вдалося, комісією сільської ради було рекомендовано відповідачам зрізати спірне дерево, але відповідачі відмовляються це зробити, що свідчить про недотримання відповідачами правил добросусідства, суд приходить до висновку щодо покладення не відповідачів обов`язку усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом ліквідації дерева, яке розташоване на земельній ділянці з порушенням ДБН Б.2.4-1-94.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідачів.
Керуючись, ст.ст. 103, 105, 152 ЗК України, 391 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 19, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою - задовольнити.
Усунути перешкоди ОСОБА_1 в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_1 шляхом зобов`язання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зрізати дерево горіх, яке посаджено з порушенням ДБН України № 79-92.
Стягнути ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь держави по 420,40 грн. судових витрат з кожної на користь держави.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 30 листопада 2020 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.