open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 458/992/20

2/458/88/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2021 м. Турка

Турківський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Кшик О.І.

секретаря судового засідання Сисан С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Комарницька Оксана Йосифівна - приватний нотаріус Турківського районного нотаріального округу про скасування спадкового договору,

встановив:

26.10.2020 ОСОБА_1 подала до Турківського районного суду Львівської області позовну заяву до ОСОБА_2 , третя особа: Комарницька О.Й. - приватний нотаріус Турківського районного нотаріального округу, в якій просить розірвати спадковий договір від 02.09.2010, посвідчений приватним нотаріусом Турківського районного нотаріального округу Комарницькою О.Й., зареєстрований в реєстрі №456, предметом якого є житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку з невиконанням спадкоємцем ОСОБА_2 покладених на неї зобов`язань за спадковим договром та розпоряджень відчужувача.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.09.2010 ОСОБА_1 на випадок своєї смерті уклала спадковий договір, яким передала у власність ОСОБА_3 житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 . Згідно з укладеним спадковим договором право власності на житловий будинок переходить до набувача з дня смерті відчужувача та підлягає державній реєстрації. Також в п.11 договору зазначено, що набувач зобов`язується надавати відчужувачу допомогу у веденні підсобного господарства та доглядати за відчужувачем. 10.03.2020 набувач за спадковим договором ОСОБА_3 померла. Відповідач ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті набувача ОСОБА_3 , однак не надає позивачу жодної допомоги, не виконує її розпорядження, як відчужувача.

За результатами автоматизованого розподілу справи, оформленого відповідним протоколом від 26.10.2020 для розгляду цієї справи визначено суддю Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І.

Ухвалою суду від 03.12.2020 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 03.02.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та її представник - адвокат Буняк Д.М. у судове засідання не з`явилися, представник позивача подав до суду заяву, в якій просить суд справу розглядати без його та позивача участі, позовні вимоги підтримують.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, 16.02.2021 на адресу суду надійшла заява, в якій відповідач зазначила, що позовні вимоги визнає повністю, відзиву на позовну заяву подавати не буде, просить справу розглянути без її участі.

Третя особа Комарницька О.Й. - приватний нотаріус Турківського районного нотаріального округу у судове засідання не з`явилася, 09.02.2021 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.

Водночас у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

02.09.2010 між ОСОБА_1 (далі Відчужувач) та ОСОБА_3 (далі Набувач) було укладено Спадковий договір, посвідчений приватним нотаріусом Турківського районного нотаріального округу Комарницькою О.Й. 02.09.2010, зареєстровано в реєстрі за №455. У зв`язку з посвідченням спадкового договору накладено заборону відчуження житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний №22038247), що належить ОСОБА_1 до її смерті, зареєстровано в реєстрі за №456.

Відповідно п.1 Спадкового договору ОСОБА_1 , на випадок своєї смерті, перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам`яті, розуміючи значення своїх дій та діючи добровільно, без погроз, примусу чи насильства, як фізичного так і морального, передала у власність ОСОБА_3 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний №22038247).

Пунктом 9 вказаного договору передбачено, що право власності на житловий будинок переходить до Набувача з дня смерті Відчужувача та підлягає державній реєстрації у Самбірському міжміському бюро технічної інвентаризації.

Згідно з п. 11 Спадкового договору ОСОБА_3 зобов`язувалася надавати Відчужувачу допомогу у веденні підсобного господарства та доглядати за Відчужувачем.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ) - 10.03.2020.

Відповідач ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , копією свідоцтв про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 17.06.1995, серії НОМЕР_4 від 28.10.1989.

Згідно з Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (№ витягу 61393724) від 21.08.2020, приватним нотаріусом Федаш М.М. 21.08.2020 заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_3 .

Таким чином, зобов`язання за спадковим договором на даний час припинені у зв`язку зі смертю набувача ОСОБА_3 , а не по вині відчужувача ОСОБА_1 .

Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Турківського районного нотаріального округу Комарницької О.Й. від 10.02.2021 за №07/01 - 16 на запит адвоката Буняк Д.М., ОСОБА_1 не зверталася до нотаріуса з проханням у скасуванні спадкового договору у зв`язку із смертю набувача за спадковим договором.

Розглядаючи даний спір, суд виходить із того, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються Главою 90 ЦК України "Спадковий договір".

Згідно зі статтею 1302 ЦК України за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов`язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Сутність спадкового договору полягає в тому, що за таким договором відбувається розпорядження належним відчужувачеві майном ще за життя, але із набуттям набувачем права власності на майно після смерті відчужувача.

При цьому, до спадкового договору не застосовуються норми спадкового права, незалежно від того, що норми, які його регулюють включені до Книги шостої ЦК України «Спадкове право», оскільки перехід майна від відчужувача до набувача на підставі спадкового договору не є окремим видом спадкування, а тому на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування, в тому числі перехід обов`язків фізичної особи, яка померла до інших осіб.

Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України (стаття 1304 ЦК України).

Згідно зі ст. 1305 ЦК України набувач у спадковому договорі може бути зобов`язаний вчинити певну дію майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття.

Таким чином спадковий договір має подвійну правову природу: він одночасно є і розпорядженням на випадок смерті, і договором, змістом якого обумовлюються його істотні умови.

Спадковий договір виступає різновидом договорів про передачу майна у власність. Схожість спадкового договору із спадкуванням виявляється в спільності основної юридичної підстави виникнення права на спадкування у спадкоємців і права власності у набувача, якою є смерть фізичної особи - відчужувача.

Майно, яке є предметом спадкового договору, переходить у власність набувача лише з моменту смерті відчужувача. До настання смерті відчужувача ніяких прав на його майно у набувача немає.

На відміну від спадкоємця, який прийняв спадщину та відповідно до статті 1282 ЦК зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора, на набувача за спадковим договором такий обов`язок не покладається.

Спадковий договір може бути визнано недійсним із підстав, визначених нормами глави 16 ЦК України, тому вимогу про визнання недійсним спадкового договору може бути заявлено як відчужувачем та набувачем, так й іншою заінтересованою особою. У разі пред`явлення позову особою, яка не є стороною спадкового договору, необхідно перевіряти, які права та охоронювані законом інтереси цієї особи порушено (стаття 3 ЦПК України).

Вказана правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справа № 639/9198/16-ц (ЄДРСРУ № 85009100), від 19.03.2020 у справі №692/86/19.

Також Пленум Верховного суду України в постанові № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснює, що у разі смерті набувача спадковий договір вважається припиненим. У цьому випадку спадкоємці набувача мають право вимагати від відчужувача відшкодування витрат, яких вони зазнали при виконанні спадкового договору в тій частині зобов`язань, які були виконані набувачем до його смерті.

Як передбачено пунктами 8.8 та 8.10 глави 2 розділу ІІ «Посвідчення правочинів про відчуження та заставу майна» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5, у разі смерті відчужувача на підставі свідоцтва органу цивільного стану про смерть нотаріус знімає заборону відчуження. У разі смерті фізичної особи набувача або ліквідації юридичної особи набувача за спадковим договором дія договору припиняється, а на примірниках договору за письмовою заявою відчужувача нотаріус вчиняє відповідний напис.

Отже, позов до задоволення не підлягає, оскільки спадковий договір, укладений між ОСОБА_1 (далі Відчужувач) та ОСОБА_3 (далі Набувач), посвідчений приватним нотаріусом Турківського районного нотаріального округу Комарницькою О.Й.- 02.09.2010, зареєстрований в реєстрі за №455, є припиненим, у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 (далі Набувач), при цьому ОСОБА_1 (далі Відчужувач) не зверталася до нотаріуса для вчинення на спадковому договорі відповідного напису.

Заява відповідача про визнання позову судом до уваги не приймається, оскільки вона хоча і є спадкоємцем щодо майна покійної матері ОСОБА_3 , однак не набуває прав та обов`язків за спадковим договором з покладенням на неї відповідних зобов`язань відчужувачем, враховуючи також і те, що на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування, а отже відсутні правові підстави для заявлення позову в такому обсязі позивачем.

Судові витрати в справі складаються зі судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У цій справі у зв`язку з відмовою у позові судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 840,80 грн. покладаються на позивача.

Керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 141, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1302, 1304, 1308 ЦК України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Комарницька Оксана Йосифівна - приватний нотаріус Турківського районного нотаріального округу про скасування спадкового договору - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_3 ).

Третя особа: Комарницька Оксана Йосифівна - приватний нотаріус Турківського районного нотаріального округу (адреса: АДРЕСА_4).

Повне рішення суду складено 05.03.2021.

Суддя О.І. Кшик

Джерело: ЄДРСР 95391005
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку