open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/1230/19

Провадження № 2/293/65/2021

05 березня 2021 рокусмт Черняхів

Черняхівський районний суду Житомирської області у складі:

головуючого судді Бруховського Є.Б. ,

секретаря судового засідання Давиденко Л.П.

з участю позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи Демчук С.С.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з участю третьої особи Черняхівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

23.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом в якому просив виключити з актового запису №20 від 06.12.2010 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого виконавчим комітетом Головинської селищної ради Черняхівського району Житомирської області, відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як батька дитини - ОСОБА_3 . В обґрунтування позовних вимог вказав, що 27.08.2010 року між ним - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, який зареєстровано виконавчим комітетом Слобідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області за актовим записом №4. В шлюбі у них народилося двоє дітей: ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , батьком яких записаний він - ОСОБА_1 . У зв`язку із тим, що під час їхнього сумісного проживання вони не змогли створити нормальні сімейні стосунки, що призвело до фактичного припинення шлюбних відносин, за рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області від 22.12.2015 року шлюб розірвано, а малолітніх дітей залишено проживати із матір`ю. Однак, у нього виникли сумніви відносно того, що саме він є батьком ОСОБА_3 , а тому просив призначити судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу на встановлення факту відсутності кровного споріднення між ним та ОСОБА_3 .

12.02.2020 року ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області задоволено клопотання позивача та призначено по справі судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставлено питання: чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .? Проведення експертизи доручено експертам Київського міського клінічного бюро судово -медичної молекулярно-генетичної експертизи (адреса: м.Київ, вул. Докучаєвська 4). До отримання експертного висновку провадження по справі зупинено.

14.08.2020 року на адресу суду надійшов висновок експерта №103-82-2020 від 03.08.2020 року.

17.09.2020 року провадження по справі поновлено.

Позивач в судовому засіданні зазначив, що йому відомо про результати експертизи.

Відповідач в судовому засіданні просила відмовити у позові та стягнути з позивача на її користь кошти у сумі 400 грн, які нею були затрачені на проїзд з дитиною до експертної установи.

Третя особа в судовому засіданні при прийнятті рішення покладалась на розсуд суду.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі. В шлюбі у них народилось двоє дітей - дочок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 22.12.2015 року за рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області шлюб між сторонами розірвано (а.с.4-6).

Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записано ОСОБА_1 (а.с.4).

Статтею 121 СК України зазначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

За приписами ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя. Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір`ю дитини заяви про визнання батьківства.Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.

Відповідно до ст. 136 СК України, - особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Пунктами 2.13, 2.13.1 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року N 96/5", встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року № 3, - судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК України оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті, не допускається.

Оспорити батьківство має право зокрема особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї, як батька, з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка, як батька дитини.

Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорюваних відомостей з актового запису про народження дитини.

Європейський суд з прав людини зауважив, що ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (справа № 3451/05 "Калачова проти Російської Федерації", § 34, від 7 травня 2009 року).

За підсумками молекулярно-генетичного дослідження (висновку експерта №103-82-2020 від 03.08.2020 року) встановлено, що вірогідність підтвердження біологічного батьківства ОСОБА_1 відносно ОСОБА_3 складає величину не менш ніж 99,99 %, а тому біологічне батьківство ОСОБА_1 відносно ОСОБА_3 практично доведено (а.с.38-41).

Таким чином, посилання позивача, якими він обґрунтовував позовну заяву, не знайшли свого підтвердження під час слухання справи, а відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З урахуванням викладених обставин, а саме: наявності висновку експерта, що підтверджує батьківство позивача щодо ОСОБА_3 , з вірогідністю 99, 99%, суд вважає за необхідне відмовити в позові в повному обсязі.

Крім того, суд стягує з позивача на користь відповідача, понесені нею судові витрати у розмірі 400 грн, які складають розмір проїзду до експертної установи.

Керуючись ст.ст. 12, 109, 200, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 121, 122, 136 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року № 3, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з участю третьої особи Черняхівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , 400 (чотириста) грн судових витрат.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Головуючий суддя Є.Б. Бруховський

Джерело: ЄДРСР 95380199
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку