open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 211/573/20

Провадження № 2/211/177/21

Р і ш е н н я

і м е н е м У к р а ї н и

04 березня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Гіди О. С.,

при секретарі Мариненко Е.П.,

у відсутності сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця, -

встановив:

до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся представник акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця.

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що відповідно до кредитного договору б/н від 27.08.2009 ОСОБА_3 надано кредит у розмірі 9 000,00 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку. ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальник помер. Заборгованість позичальника перед банком за кредитним договором становить 6 695,58 грн., яка складається з 6 217,59 грн. - заборгованість за кредитом, 477,99 грн. - заборгованість за відсотками. 13.02.2019 позивач направив претензію кредитора до Четвертої криворізької державної нотаріальної контори. 22.04.2019 позивач отримав відповідь від Четвертої криворізької державної нотаріальної контори, в якій зазначено, що спадкоємці померлого ОСОБА_3 із заявами про прийняття чи відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися, спадкова справа після смерті спадкодавця заведена на підставі претензії АТ КБ «ПриваБанк». Позивач вважає, що відповідачі прийняли спадщину, до складу якої входять кредитні зобов`язання померлого позичальника, оскільки на час відкриття спадщини відповідачі постійно проживали з спадкодавцем - позичальником і протягом шести місячного строку від дня відкриття спадщини не відмовилися від її прийняття, посилаючись на положення частини третьої статті 1268 ЦК України. Просить стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заборгованість у розмірі 6 695,58 грн.

Ухвалою суду від 09 квітня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання сторони повторно не з`явилися.

Відповідно до клопотання представник позивача просить проводити розгляд справи за її відсутності, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачі про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином у порядку, встановленому ст. 128 ЦПК України, не повідомили причини неявки, відзиву не подали.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно вимог статті 280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити по цій справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, не повідомив причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 27.05.2009 ОСОБА_3 підписав анкету-заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг у ПриватБанку, згідно якої виявив бажання отримати кредитний ліміт за платіжною карткою «Універсальна» (а.с. 9-16).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11.08.2014 Довгинцівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровської області, актовий запис № 883 (а.с. 19).

На підтвердження своїх вимог до матеріалів справи позивач надав виписку з особового рахунку та розрахунок, згідно з яким вбачається, що станом на 26.02.2019 у позичальника перед позивачем виникла заборгованість у розмірі 6 695,58 грн. (а.с. 5-8).

Банк 14.11.2015 звернувся до Четвертої Криворізької державної нотаріальної контори з претензією кредитора за вхідним номером 1237/02-14, також 10.10.2017 за вхідним номером 1095/02-14 та 28.02.2019 за вхідним номером 223/02-14, які були долучені до спадкової справи.

03.10.2019 АТ КБ «ПриватБанк» направив відповідачам, як спадкоємцям позичальника ОСОБА_3 , листи-претензії від 17.09.2019 з вимогою сплатити заборгованість.

Але як вбачається з відповіді на запит про надання відомостей державний нотаріус Третьої криворізької державної нотаріальної контори Рикова Т.В., як в.о. Четвертої криворізької державної нотаріальної контори, повідомила, що 03.02.2015 з заявою по відмову від спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 звернулась дочка спадкодавця - ОСОБА_1 , яка на день подання заяви була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим була заведена спадкова справа № 43/2015. У вищевказаній заяві ОСОБА_1 відмовилась від спадщини на користь дружини спадкодавця - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка станом на відкриття спадщини була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За змістом статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).

Дії, які свідчать про прийняття спадщини спадкоємцем, визначені у частинах третій, четвертій статті 1268, статті 1269 ЦК України.

Згідно з частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Згідно з частиною першою статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Оскільки після смерті боржника зобов`язання з повернення кредиту входять до складу спадщини, то умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту чи сплати його частинами не застосовуються, а підлягають застосуванню норми статті 1282 ЦК України щодо обов`язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора у порядку, передбаченому частиною другою цієї статті.

Згідно з частиною першою статті 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 1282 ЦК України у разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Таким чином, у разі смерті спадкодавця спадкоємці, які прийняли спадщину і не відмовились від її прийняття, замінюють його особу у всіх правовідносинах, що існували на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті спадкодавця.

Реалізація принципу змагальності в цивільному процесі та доведення перед судом переконливості своїх вимог є конституційною гарантією (стаття 129 Конституції України).

За ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оскільки судом беззаперечно встановлено, що відповідач ОСОБА_1 заявою від 03.02.2015 відмовилась від спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_3 , суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» в частині стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитом спадкодавця.

На час відкриття спадщини з померлим позичальником була зареєстрована та проживала дружина померлого - ОСОБА_2 (а.с. 40).

Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги, тому на підставі положення ст. 1278 ЦК України, заяву про відмову від спадщини не подала, на час смерті проживала разом зі спадкодавцем, вважається такою, що її прийняла. Тому, з неї на користь позивача підлягає стягненню боргові зобов`язання спадкодавця в межах вартості успадкованого майна.

Згідно вимог ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен зі спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Враховуючи зазначене, зі спадкоємця ОСОБА_2 на користь акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» підлягає стягненню заборгованість за кредитним договором спадкодавця ОСОБА_3 у сумі 6 217,59 грн., але в межах вартості успадкованого майна. В частині стягнення відсотків позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як судом достовірно не встановлено та не доведено позивачем, що відсотки за кредитом нараховані позивачем спадкодавцю ОСОБА_3 за життя.

Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Позивачем заявлено вимогу про відшкодування судових витрат: судового збору в сумі 2 102,00 грн., сплачений ним при подачі позову, однак оскільки позов підлягає задоволенню частково, суд з врахуванням положень ст. 141 ЦПК України вважає можливим відшкодувати позивачу понесені витрати в сумі 1 951,94 грн. (6 217,59 грн. (сума боргу, стягнута судом) * 2 102,00 грн. (сума судового збору, сплачена позивачем) / (6 695,58 грн. сума боргу, заявлена до стягнення).

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 141, 247, 263, 265, 280-284, 288, 354, 355 ЦПК України, суд -

постановив:

позов Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк», код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження за адресою: 01001 м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, суму заборгованості за договором № б/н від 27.05.2009 у сумі 6 217 (шість тисяч двісті сімнадцять) гривень 59 копійок, а саме: 6 217 (шість тисяч двісті сімнадцять) гривень 59 копійок заборгованість за кредитом, в межах вартості спадкового майна, та судовий збір у сумі 1 951 (одна тисяча дев`ятсот п`ятдесят одна) гривня 94 копійки.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О. С. Гіда

Повний текст судового рішення складений 09.03.2021.

Джерело: ЄДРСР 95379452
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку