open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 183/3084/20

№ 2-о/183/8/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2021 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Городецького Д.І.

присяжних: Кардаш І.В., Ліщук Т.М.

секретаря судового засідання Пономаренко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про звільнення від повноважень опікуна, -

в с т а н о в и в :

04 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про звільнення від повноважень опікуна, зазначивши заінтересованою особою - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області.

В обґрунтування вимог заявник ОСОБА_1 посилалася на те, що на підставі рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 26 травня 2016 року у справі № 183/7628/15 її сестру ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатною та призначено опікуном її матір ОСОБА_3 .

Згідно з рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 січня 2018 року у справі № 183/6037/17 ОСОБА_3 звільнено від обов`язків опікуна та над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено опікуном її - заявника ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 зазначила в заяві, що на теперішній час вона не може виконувати обов`язки опікуна над своєю сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки вона є матір`ю двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яким необхідно приділяти більше уваги та здійснювати виховання, зокрема вона здійснює догляд за своєю матір`ю ОСОБА_3 , яка є хворою, не може самостійно пересуватися та не може себе самостійно обслуговувати.

Заявник посилається на те, що вона, її діти та лежача мати проживають за адресою: АДРЕСА_1 , а її сестра над якою встановлена опіка, проживає на іншому кінці АДРЕСА_2 ., зазначені обставини змушують її витрачати значний час на дорогу.

В зв`язку з вищенаведеним, в своїй заяві ОСОБА_1 , просила суд: звільнити її від повноважень опікуна над недієздатною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 09 червня 2020 року відкрите провадження у справі.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, згідно заяви просила суд розглядати справу без її участі, вимоги підтримує та просить заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Органу опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, згідно заяви просив розглядати справу без його участі, вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти звільнення ОСОБА_1 від повноважень опікуна.

З урахуванням стану здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд прийшов до висновку про відсутність необхідності виклику її в судове засідання.

У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши докази, надані заявником та заінтересованою особою, приходить до наступного.

У відповідності до статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

У відповідності до ч. 2, 5 ст. 300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу. Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника. Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Правовідносини по даній цивільній справі регулюються Цивільним Кодексом України.

Так, згідно ч.1ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 26 травня 2016 року у справі № 183/7628/15 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатною та призначено опікуном її матір ОСОБА_3 .

Згідно з рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 січня 2018 року у справі № 183/6037/17 ОСОБА_3 звільнено від обов`язків опікуна та над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено опікуном заявника ОСОБА_1 .

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є сестрою недієздатної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Встановлено, що заявник ОСОБА_1 є матір`ю двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 08 жовтня 2013 року) та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 22 грудня 2004 року).

З матеріалів справи вбачається, що мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 хворіє, не може пересуватися самостійно, , потребує постійного стороннього догляду, у зв`язку з чим проживає у своєї дочки ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом від 21 травня 2020 року та довідкою сімейного лікаря.

Недієздатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Приймаючи до уваги вищенаведені обставини, у суду є всі підстави вважати доводи заявника ОСОБА_1 поважними та такими, що заслуговують на увагу, а тому остання може бути звільнення від повноважень опікуна над недієздатною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч.1 ст.75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Відповідно до частини першої статті 39, частини першої статті 40 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Згідно зі ст.63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун (частини перша - третя статті 41 ЦК України).

Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (стаття 55 ЦК України).

Згідно зі статтями 67, 69 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням, також опікун малолітньої та неповнолітньої особи зобов`язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток.

Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного (частина четверта стаття 67 ЦК України).

Відповідно до статті 75 ЦК України за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.

Відповідно до ч.1ст.75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Відповідно до пункту 5.2 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року за № 34/166/131/88, органи опіки та піклування за своєю ініціативою, за клопотанням підопічних, державних або громадських організацій, а також згідно з обґрунтованими заявами будь-яких осіб можуть звільнити опікуна або піклувальника від виконання покладених на нього обов`язків, якщо встановлять, що опікун чи піклувальник не відповідає своєму призначенню або належним чином не виконує своїх обов`язків.

Статтею 63 ЦК України передбачає, що опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 (пункт 3.1).

Відповідно до п. 5.1 та 5.2 зазначених вище правил, опікуни на їхнє прохання можуть бути звільнені від виконання своїх обов`язків, якщо орган опіки та піклування за місцем проживання підопічного визнає, що дане прохання викликане поважною причиною.

Так, у своєму висновку орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 121 від 19 січня 2021 року вважає обставини, зазначені ОСОБА_1 поважними, у зв`язку з чим за доцільне звільнити її від повноважень опікуна над недієздатною сестрою ОСОБА_2 , 1965 р.н. Крім того, рада опіки та піклування вказує на те, що з травня 2020 року та по теперішній час недієздатна ОСОБА_2 , 1965 р.н. перебуває на стаціонарному лікуванні в КП «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради».

Враховуючи вищенаведене, суд вважає заяву ОСОБА_1 обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати покласти на заявника.

Керуючись ст. 75 ЦК України, ст. ст. 76-81, 89, 141, 258-259, 263-268, 273, 293-295, 300, 354 ЦПК Україн и, суд, -

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про звільнення від повноважень опікуна, - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , уродженку м. Новомосковськ Дніпропетровської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , від повноважень опікуна над недієздатною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , уродженки м. Новомосковськ Дніпропетровської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

Судові витрати покласти на заявника ОСОБА_1 .

Учасники справи:

-заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , уродженка м. Новомосковськ Дніпропетровської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;

-заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Новомосковської міської рада Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04042206,місцезнаходження за адресою: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, буд. 14.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути поданою до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 15 лютого 2021 року.

Присяжні: І.В. Кардаш

Т.М. Ліщук

Суддя Д.І. Городецький

Джерело: ЄДРСР 95366324
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку