"04" березня 2021 р. Справа № 363/537/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про прийняття позовної заяви та
відкриття провадження у справі
4 березня 2021 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Лукач О.П., вирішуючи питання про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (
АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (
АДРЕСА_1 ) про розірвання шлюбу,
ВСТАНОВИВ:
2 лютого 2021 року до Вишгородського районного суду Київської області надійшла вказана позовна заява, яка підсудна цьому суду відповідно до частини першої статті 27 ЦПК України та інформації про місце проживання (перебування) відповідача, встановленого відповідно до частини шостої статті 187 ЦПК України.
У прохальній частині позовної заяви позивач просила суд про звільнення від сплати судового збору в обґрунтування якого посилається на те, що доглядає дитину до досягнення нею трирічного віку, а отже працювати не може. Через незадовільний матеріальний стан, судовий збір сплатити не може, оскільки єдиним джерелом її доходу є щомісячна допомога при народженні дитини у розмірі 860 гривень та допомога рідних тому просить суд звільнити її від сплати судового збору на час подання позову.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно із частиною другою статті 8, статті 55 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Зазначені положення конкретизуються у статті 4 ЦПК України, в якій зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд, як орган, наділений процесуальними повноваженнями щодо вирішення спору, має розглядати справу відповідно до норм, встановлених ЦПК України, не порушуючи при цьому право особи на судовий захист, яке гарантується Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно із частиною третьою статті 136 ЦПК України з підстав, зазначених у
частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до частини першої та другої статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті
З вищенаведених норм вбачається, що суд може звільнити від сплати судового збору враховуючи майновий стан сторони.
Враховуючи клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, враховуючи її скрутне матеріальне становище, що підтверджується долученими до позовної заяви відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, довідкою із Управління соціального захисту населення Вишгородської РДА, реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідкою із Вишгородської районної філії Київського обласного центру зайнятості, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору.
Форма і зміст позовної заяви відповідають вимогам статей 175-177 ЦПК України.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.
Враховуючи характер спірних правових відносин, а також положеннястатті 274 ЦПК України,суд вважає за можливе призначити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Керуючись статтями175,177,258,274-279 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви про розірвання шлюбу.
Прийняти до розгляду позовну заяву та відкрити провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників провадження та призначити до розгляду у судове засідання на 1квітня 2021року о10:30 у приміщенні Вишгородського районного суду Київської області за адресою: м. Вишгород, вул. Кургузова, 7.
Зобов`язати позивача надати до суду оригінал свідоцтва про шлюб.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Надіслати позивачу копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі, відповідачу копію ухвали про відкриття спрощеного позовного у справі, копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до частини четвертої статті 178 ЦПК України копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Крім цього, відповідач має право в установлений судом строк подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву у порядку, передбаченому статтею 179 ЦПК України, також подавши до суду документи, що підтверджуються надсилання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідач має право подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів у п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив в порядку, передбаченому статтею 180 ЦПК України, також подавши до суду документи, що підтверджуються надсилання (надання) заперечень і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.
Попередити учасників справи про недопустимість зловживання процесуальними правами, шляхом подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмету спору або у спорі, який має очевидно штучний характер, умисного неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі, тощо.
Позивач вправі відмовитись від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Крім того, сторони мають можливість отримати інформацію щодо справи, яка розглядається на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://vsh.ko.court.gov.ua.
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.П. Лукач