Справа № 466/156/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
09 лютого 2021року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Свірідової В.В.
при секретарі Шаповалової Ю.О.
з участю представника позивача ОСОБА_1
справа №466/156/21, 2/466/933/21
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові у спрощеному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Комунальної 5-ої стоматологічної поліклініки м. Львова про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати,-
встановив:
11.01.2021 представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунальної 5-ої стоматологічної поліклініки м. Львова про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати, в якому просив стягнути з Комунальної 5-ої стоматологічної поліклініки м. Львова невиплачену заробітну плату за період з 01 березня 2020року по 30 листопада 2020року у сумі 93545,96грн. станом на 30 листопада 2020року.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова Свірідової В.В. від 12.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання (а.с.7).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив про те, що ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах з Комунальною 5-ою стоматологічною поліклінікою м. Львова з 05.03.1993 і працює на момент подання позову до суду на посаді лікаря стоматолога дитячого.
Її стаж роботи у Комунальній 5-й стоматологічній поліклініці станом на жовтень 2019р. складає понад 26років, що дає їй право на 30 % надбавки до посадового окладу відповідно до Колективного договору, зареєстрованого в Департаменті економічної політики Львівської міської ради за № 232 від 22 листопада 2016р.
Також додатком 5 до Колективного договору встановлено надбавку до посадового окладу за вислугу років, залежно від стажу роботи, а саме: стаж роботи понад 3 роки -10%; стаж роботи понад 10 років - 20%; стаж роботи понад 20 років - 30%. Зазначає, що починаючи з 01.03.2020 по листопад 2020 року позивачу не виплачується заробітна плата з невідомих причин, хоча вона сумлінно виконує свої посадові обов`язки. Відповідно до наведеного позивачем розрахунку заборгованість з виплати заробітної плати станом на 30 листопада 2020року за період з 01 березня 2020року по 30 листопада 2020року стоновить - у розмірі 93545,96грн. У зв`язку з наведеним, позивач звертається до суду за захистом своїх прав, просить позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явились, її інтереси в суді представляє ОСОБА_1 , який позовні вимоги підтримав в повному обсязі, покликаючись на мотиви викладені в позовній заяві, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі. Відзив відповідачами до суду подано не було, а тому оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без його участі, представник позивача не заперечував проти заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог статтей 280-283 ЦПК України вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача,з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, перевіривши зібрані по справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 працює на посаді лікаря стоматолога дитячого в Комунальній 5-тій стоматологічній поліклініці м. Львова понад 26років. Соціально економічні, виробничі і трудові відносини в Комунальній 5-тій стоматологічній поліклініці м. Львова регулюються Колективним договором, зареєстрованого в Департаменті економічної політики Львівської міської ради за №232 від 22.11.2016 року, у якому сторонами договору є «Роботодавець» - Комунальна 5-а стоматологічна поліклініка м. Львова та «Профспілка» - Первинна профспілкова організація працівників Комунальної 5-ої стоматологічної поліклініки м. Львова.
Колективним договором відповідно до п. 3 встановлюються взаємні зобов`язання «сторін» щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема: зміни в організації виробництва і праці; забезпечення продуктивної зайнятості; нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); встановлення гарантій, компенсацій, пільг; режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку; умов і охорони праці; забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників; гарантій діяльності «Профспілки»; умов регулювання фондів оплати праці та встановлення кваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.
Відповідно до додатку 5 до Колективного договору встановлено надбавку до посадового окладу за вислугу років, залежно від стажу роботи, а саме: стаж роботи понад 3 роки -10%; стаж роботи понад 10 років - 20%; стаж роботи понад 20 років - 30%. Таким чином, ОСОБА_2 , у якої стаж роботи понад 26років, має право на надбавку за вислугу років понад 20 років 30% до посадового окладу.
Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, період заборгованості по невиплаті заробітної плати складає дев"ять місяців. Сума невиплаченої заробітної плати, станом на 30 листопада 2020, враховуючи посадовий оклад з надбавкою становить 93545,96грн.
Згідно із ст. 2 КЗпП України право громадян на працю, - тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою. Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Відповідно до ст.7 ч.4 Конституції України, право на своєчасне одержання винагороди за працю захищене законом.
Частинами 1, 7 ст. 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно ст. 115 КЗпП України заробітна плата повинна виплачуватися робітнику регулярно у робочі дні у строки, встановлені колективною угодою, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, не перевищуючий шістнадцяти календарних днів.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, який є спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює правовідносини у сфері оплати праці, міститься аналогічне визначення поняття заробітна плата.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У відповідності до вимог ч. ч. 1, 4 ст. 95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов`язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Згідно п.8 ч.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати на відповідний бюджетний період визначається Законом про Державний бюджет України.
Враховуючи наведене, заборгованість по заробітній платі ОСОБА_2 період з 01 березня 2020року по 30 листопада 2020року становить 93545,96грн.
Відповідно до ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Як вбачається з розрахунку посадового окладу лікаря стоматолога дитячого ОСОБА_2 , поданого позивачем у позовній заяві, посадовий оклад якої за 2019 рік складає разом із надбавками 10064,12грн., з 01 січня 2020 року по 31 серпня 2020року 11390,57грн., з 01 вересня 2020року 12058,62грн., разом заборгованість відповідача перед позивачем становить 93454,96грн.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що позивач дійсно перебуває у трудових відносинах із відповідачем з 05 березня 1993року, їй не було виплачено заробітну плату за період з 01.03.2020 року по 30.11.2020 року, суд вважає, що заборгованість по заробітній платі у розмірі 93454,96грн., згідно до розрахунку, підлягає стягненню.
На підставі ч.1ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір на користь держави в розмірі 908,00грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 82, 83, 89, 95, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-283, 354 ЦПК України, суд
ухвалив :
позов задовольнити.
Стягнути з Комунальної 5-ої стоматологічної поліклініки м. Львова, ЄДРПОУ 01984330, місце знаходження: м. Львів, вул. Замарстинівська, 39 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 кошти в розмірі 93 454,69 (дев`яносто три тисячі чотириста п`ятдесят чотири гривні шістдесят дев`ять коп.) невиплаченої заробітної плати за період з 01 березня 2020року по 30 листопада 2020року.
Стягнути з Комунальної 5-тої стоматологічної поліклініки, ЄДРПОУ 01984330, місце знаходження: м. Львів, вул. Замарстинівська, 39 судовий збір в доход держави в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень).
Заочне рішення може бути переглянуте Шевченківським районним судом м. Львова, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення апеляційної скарги.
Суддя В. В. Свірідова