Справа № 167/22/21
Номер провадження 2/167/87/21
У Х В А Л А
про призначення експертизи
04 лютого 2021 року місто Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючий суддя Шептицька Н.В.,
секретар судового засідання Форсюк Т.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Рожищенський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану (далі третя особа), про виключення запису про особу як батька дитини з актового запису про народження,
з участю:
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в:
13.01.2021 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Рожищенський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про виключеня запису про особу як батька дитини з актового запису про народження.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 19.01.2021 року позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження та ухвалено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Позивач у підготовчому засіданні свої позовні вимоги пітримав з підстав, зазначених у заяві, просив позов задовольнити і на підтвердження та обгрунтування вимог заявив клопотання про призначення і проведення у справі судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи, на вирішення якої поставити питання: чи являється ОСОБА_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 . Проведення експертизи просить доручити експертам Волинського НДЕКУ МВС України.
Відповідач у підготовчому засіданні позовні вимоги не визнала. Щодо призначення і проведення експертизи експертами Волинського НДЕКУ МВС України не заперечувала.
Представник третьої особи у підготовче судове засідання не з`явився, хоча третя особа була вчасно і належним чином повідомлена про день, час та місце підготовчого судового засідання, що підтверджується копією журналу вихідної кореспонденції.
Третя особа подала суду заяву, в якій зазначила, що повідомлена про призначення розгляду справи та відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та не заперечує проти його задоволення. Просить проводити розгляд справи без присутності представника третьої особи.
Враховуючи дані обставини, суд ухвалив проводити підготовче судове засідання у відсутності третьої особи, на підставі ч.1 ст.198, ч.1 ст.223 ЦПК України.
Заслухавши пояснення сторін та їх думку щодо клопотання про призначення і проведення у справі судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.136 Сімейного кодексу України (далі СК України), особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною, суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Відповідно до ст.76 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частинами 1-3 ст.102 ЦПК України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до приписів ст.103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч.1 ст.104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
У п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема, висновку експертизи, у тому числі судово-генетичної.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про судову експертизу», судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках - також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх прав України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Згідно ч.ч.3, 4, 5 ст.103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справимають правозапропонувати судупитання,роз`яснення яких,на їхнюдумку,потребує висновкуексперта.У разівідхилення абозміни питань,запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та призначення у справі судово-біологічної експертизи молекулярно-генетичного аналізу ДНК, так як висновок експерта може бути використаний як доказ для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, і доручити проведення експертизи експертам Волинського НДЕКУ МВС України.
Роз`яснити сторонам, що відповідно ст.109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Попередити відповідача ОСОБА_2 , що у разі її ухилення від участі в експертизі, а саме незабезпечення явки малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертного закладу для проведення експертизи, суд може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, а саме відсутність батьківства позивача.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Згідно з п.9 ч.1ст.253 ЦПК Українипровадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першоїстатті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.76, ч.ч.1,2,3 ст.102, п.2 ч.1 ст.105, п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253, ст.260 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судово-біологічної експертизи молекулярно-генетичного аналізу ДНК по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Рожищенський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про виключеня запису про особу як батька дитини з актового запису про народження задовольнити.
Призначити у справі судово-біологічну експертизу молекулярно-генетичного аналізу ДНК, на вирішення якої поставити наступне питання:
-чи являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
Проведення судово-біологічної експертизи молекулярно-генетичного аналізу ДНК доручити експертам Волинського НДЕКУ МВС України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.384 КК України за завідомо неправдивий висновок та за ст.385 КК України за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Для проведення експертизи направити експертам Волинського НДЕКУ МВС України копії ухвали і матеріалів цивільної справи №167/22/21.
Зобов`язати ОСОБА_2 забезпечити явку малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертного закладу: Волинського НДЕКУМВС України(м.Луцьк,вул.Винниченка,43) для проведення експертизи. Про собі мати паспорт та свідоцтво про народження дитини.
На часпроведення експертизипровадження посправі - зупинити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Рожищенський районний суд Волинської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи,якому повнийтекст ухвалисуду небув врученийу деньїї проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження ухвали суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://rg.vl.court.gov.ua/.
Головуючий суддя Шептицька Н.В.