Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2642/20
Провадження № 2/553/192/2021
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03.02.2021 року м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Сіомашко В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2020 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів, в якій позивачі вказують, що перебувають в зареєстрованому шлюбі та є батьками відповідача. ОСОБА_4 є пенсіонеркою, інвалідом 3 групи безстроково, розмір її пенсії складає в середньому 3136 грн. 94 коп. ОСОБА_5 є пенсіонером, інвалідом 2 групи безстроково, розмір його пенсії у середньому складає 3498 грн. 30 коп.
Позивачі мають незадовільний стан здоров`я, ОСОБА_4 не має можливості самостійно пересуватись, потребує сторонньої допомоги та медикаментозного лікування, витрати на ліки складають основну частину, ОСОБА_5 також має ряд хронічних захворювань, потребує лікування та посиленого харчування. Внаслідок зростання цін на продукти харчування, житлово-комунальні послуги, ліки та лікування позивачі не мають можливості забезпечувати себе самостійно та потребують допомоги, тим паче, що позбавлені житлової субсидії, тоді як інших джерел доходів, крім пенсії, не мають, майно, яке могло б приносити додатковий дохід, також відсутнє.
Вказують, що відповідач не має обмежень по здоров`ю, офіційно працевлаштований, має гідний рівень достатку та можливість надавати допомогу своїм непрацездатним батькам, які її потребують.
Просять стягнути з ОСОБА_6 аліменти на утримання непрацездатного батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/6 від заробітку (доходу); стягнути з ОСОБА_6 аліменти на утримання непрацездатної матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/6 від заробітку (доходу).
Відповідач ОСОБА_6 надав суду відзив на позов, в якому вказав на те, що оскільки проживає в іншому місці, не має змоги дбати про своїх батьків та надавати їм фізичну допомогу. Про погіршення їх матеріального стану та про ускладнення стану здоров`я через інвалідність йому не було відомо. Вказав, що не має обмежень по здоров`ю та офіційно працевлаштований, має постійних дохід, а тому має можливість надавати посильну допомогу своїм непрацездатним батькам. Зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог батьків.
Позивачі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , представник відповідачів адвокат Маліннікова Д.К. не з`явились в судове засідання, надавши заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначили, що позов підтримують, просять задовольнити.
Відповідач ОСОБА_6 , будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_6 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 26 листопада 1975 року, виданим Шиповатським с/в ЗАГС Великобуряцького р-ну Харківської обл.
ОСОБА_5 та ОСОБА_4 зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Їх повнолітній син ОСОБА_6 зареєстрований та постійно проживає в іншому населеному пункті за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивачі по справі являються пенсіонерами та інвалідами.
Згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , серії НОМЕР_3 , виданого 29.04.2014 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено пенсію по інвалідності як інваліду 2 групи загальне захворювання.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 629587 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами повторного огляду 17.11.2011 року встановлена 2 група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання, інвалідність встановлена безстроково.
Згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 , виданого 07.07.2009 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом 3 групи загальне захворювання, встановлено пенсію за віком.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії ХАР-06 № 012916 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами повторного огляду 05.07.2007 року встановлена 3 група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання, інвалідність встановлена безстроково.
Як вбачається з довідки про доходи № 9333 1130 5474 5314, виданої Полтавським об`єднаним управлінням ПФУ в Полтавській області 28.10.2020 року за вих. № 3819 пенсіонеру ОСОБА_5 , він перебуває на обліку в Управлінні і отримує пенсію за віком. Сума пенсії за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року складає 20985 грн. 36 коп., щомісячно близько 3498 грн. 30 коп.
З довідки про доходи № 4505 2154 5495 0512, виданої Полтавським об`єднаним управлінням ПФУ в Полтавській області пенсіонеру ОСОБА_4 , вона перебуває на обліку в Полтавському об`єднаному управлінні ПФУ в Полтавській області і отримує пенсію за віком. Сума пенсії за період з 01.05.2020 року по 31.10.2020 року складає 18802 грн. 40 коп., щомісячно близько 3136 грн. 94 коп.
Згідно листа Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Полтаві ради за вих. № 05-7603 від 29.11.2019 року, адресованого ОСОБА_4 у відповідь на її звернення, 25.10.2019 року вона повідомлено відділ житлової субсидії про перебування у шлюбі, про що не повідомлено управління у зазначений законодавством термін. Рішенням комісії з призначення всіх видів соціальних допомог, пільги та субсидії Подільської районної у м. Полтаві ради від 29.10.2019 року їй припинено надання житлової субсидії, внаслідок чого за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року з організацій надавачів послуг знято суму надмірно перерахованої субсидії. Суму надмірно перерахованої субсидії в розмірі 4844 грн. 11 коп. необхідно повернути на рахунок Мінсоцполітики у місячний термін.
Статтею 51 Конституції України передбачено, що повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Відповідно до ст. 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Як роз`яснено у п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року за № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", обов`язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК), не є абсолютним. У зв`язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред`явлено позов про стягнення аліментів, зобов`язаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обов`язків щодо них.
Таким чином, право на утримання від дочки, сина мати та батько матимуть за умови, якщо вони є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги. Непрацездатними вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є інвалідом I, II чи III групи.
Позивачі по справі досягли пенсійного віку, крім того, ОСОБА_5 є інвалідом 2 групи, а ОСОБА_4 - інвалідом 3 групи.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до закону.
При вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків слід враховувати, що вказане право батьків, якому кореспондує обов`язок повнолітніх дітей виникає за наявності двох умов: непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Звільнення від обов`язку утримувати матір, батька та обов`язку брати участь у додаткових витратах можливі лише коли буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов`язків, що передбачено ч. 1 ст. 204 СК України.
Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо. Сам факт непрацездатності батьків не зумовлює виникнення у дітей обов`язку надання їм утримання - стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу.
Обов`язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів: походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (усиновлення); непрацездатність матері, батька; потреба батька, матері в матеріальній допомозі. Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї з вказаних обставин.
Згідно ч. 1 ст. 205 СК України суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.
Згідно ч. 2 ст. 205 СК України суд визначає розмір аліментів на батьків з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін, можливості одержання утримання від інших дітей, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Отже, при вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків необхідно враховувати, що таке право батьків, якому кореспондує обов`язок повнолітніх дітей, виникає за умови непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Майновий стан дітей впливає на розмір аліментів і не є підставою для звільнення від обов`язку утримувати матір, батька.
З матеріалів справи не вбачається підстав, передбачених ст. 204 СК України для звільнення відповідача від сплати аліментів на утримання позивачів.
Оскільки позивачі є непрацездатними та інвалідами, в зв`язку з чим потребують додаткових втрат на придбання ліків, вони потребують матеріальної допомоги від своєї повнолітньої дитини. Понесені ними витрати на придбання ліків підтверджуються відповідними копіями квитанцій на суму 68 грн 60 коп., 103 грн. 00 коп., 60 грн 86 коп., 95 грн 53 коп., 87 грн 24 коп., 177 грн 10 коп., 75 грн 42 коп., 171 грн 84 коп.
Відповідач підтвердив той факт, що має постійне місце роботи та стабільний дохід, а відповідно, і можливість надавати батькам матеріальну допомогу.
Враховуючи викладене, стан здоров`я та матеріальне становище позивачів, а також позицію відповідача, який фактично визнав позовні вимоги, підтвердивши, що має можливість надавати позивачам матеріальну допомогу, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про стягнення аліментів з відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_4 (місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 (місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до ОСОБА_6 (місце проживання - АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_6 ) про стягнення аліментів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти щомісячно у розмірі 1/6 частини заробітку (доходу) відповідача, починаючи з 14.12.2020 року довічно.
Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти щомісячно у розмірі 1/6 частини заробітку (доходу) відповідача, починаючи з 14.12.2020 року довічно.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
В частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до Полтавського апеляційного суду апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складний 03.02.2021 року.
Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиЄ. В. Парахіна