Справа № 663/3245/20
Провадження № 2/663/308/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
26 січня 2021 року м. Скадовськ
Скадовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Шульги К. М.
секретаря Миронюк М. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, який мотивовано тим, що його донька ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відомості про батька дитини виключено з актового запису про народження дитини за рішенням Балашихинського міського суду Московської області від 18.12.2018, яке набрало чинності 18.03.2019. Після народження дитини відповідачка самоусунулась від виховання та утримання сина, дитина проживає разом з позивачем та його дружиною і перебуває на повному їхньому утриманні. 18.09.2020 комісією винесено рішення №7 про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_3 від матері ОСОБА_2 ; тимчасово дитину влаштовано до позивача. Відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не піклується про дитину, не спілкується з сином, кошти на утримання дитини не надає. Просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також стягнути аліменти на утримання дитини у твердій грошовій сумі розмірі 3000 грн. щомісяця з урахуванням індексації, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.
На стадії підготовчого провадження позивач заявлені вимоги підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи, в подальшому в судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач про час і місце судового засідання повідомлялася у встановленому законом порядку, повторно не з`явилася в судове засідання і від неї не надійшло повідомлення про причину неявки чи заяви про розгляд справи за її відсутності. Відзив на позов не подано.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явилась, надавши заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позову не заперечувала.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд за згодою позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч.4 ст.223, ст.280 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; відомості про батька не зазначено (а.с.7).
Згідно з вимогами Конвенції про права дитини та Закону України «Про охорону дитинства» дитинство перебуває в Україні під особливою охороною.
Чинним сімейним законодавством встановлено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для позбавлення батьківських прав.
Згідно ч.1 ст.165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно- правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Згідно п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Згідно роз`яснень, викладених в цій Постанові ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного огляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків.
22.09.2020 комісією з питань захисту прав дитини Скадовської районної державної адміністрації винесено рішення №7 «Про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_3 від матері ОСОБА_2 ». У вказаному рішенні зазначено, зокрема, що з 2019 року мати дитини вихованням та утриманням дитини не займається, дитина проживає з дідусем ОСОБА_1 та бабусею ОСОБА_4 , які займаються його утриманням та вихованням (а.с.8).
17.11.2020 службою у справах дітей Скадовської районної державної адміністрації складено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_3 (а.с.27).
Враховуючи викладені обставини, суд вважає необхідним звернути увагу на наступне.
За загальним правилом, позбавлення батьківських прав спрямоване насамперед на захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей та є засобом стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
Аналізуючи чинне сімейне законодавство України та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позбавлення батьківських прав - це не тільки санкція за протиправну поведінку батьків, а в першу чергу спосіб захисту прав та інтересів дитини, враховуючи, що мати не бачить своєї ролі та самоусунулася від виховання дитини, тому позбавлення батьківських прав відповідача щодо її малолітнього сина матиме позитивний результат у його подальшій долі.
Вирішуючи питання про стягнення аліментів на утримання дитини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.180 Сімейного кодексу України батьки повинні утримувати своїх дітей до досягнення ними віку повноліття.
Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину, згідно ч.1 ст.181 СК України, визначаються за домовленістю між ними.
За відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Статтею 181 СК України визначено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Враховуючи, що позивач просить стягувати аліменти у твердій грошовій сумі, відомості про працевлаштування відповідачки суду не надано, суд погоджується, що за таких обставин можливо визначити спосіб виконання відповідачкою обов`язку по утриманню сина у твердій грошовій сумі.
На підставі ч.2 ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, які суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на утримання неповнолітніх дітей, суд на підставі ст.12 СК України враховує матеріальний стан сторін, що відповідач є працездатною, має задовільний стан здоров`я, оскільки інше не доведено, тому має можливість надавати допомогу дитині та виконувати покладені на неї законом аліментні обов`язки.
Згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» прожитковий мінімум для дітей віком від 6 років до 18 років становить з 1 січня - 2395 гривень, з 1 липня - 2510 гривень, з 1 грудня - 2618 гривень.
Також судом враховано положення Закону України «Про охорону дитинства», відповідно до якого кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки аліменти на утримання дитини у заявленому позивачем розмірі - 3000 грн. щомісячно, що є наближеним до мінімального розміру аліментів, встановленого законом, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, визначеного на поточний рік.
Одночасно суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що відповідно до ст.192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось з них, а також положення ст.185 Сімейного кодексу України щодо обов`язку того з батьків, з кого присуджено аліменти на дитину, брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами.
Крім того, суд роз`яснює, що розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками чи особами, які їх замінюють, у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.
Частиною першою ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема й розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів. Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів із доходу платника аліментів.
Відповідно до ст.79 Сімейного кодексу України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Враховуючи викладене, вимоги позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача на підставі ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.164, 248, 249 СК України, ст.ст.4, 13, 19, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, про позбавлення батьківських прав задовольнити.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , позбавити батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 3000 (три тисячі) гривень щомісячно, починаючи з 13 жовтня 2020 року, до досягнення дитиною повноліття.
Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Скадовського районного суду
Херсонської області К. М. Шульга
Повний текст заочного рішення виготовлено 29.01.2021