СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. №760/11584/20
пр. №2-о/759/75/21
20 січня 2021 року
Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Горбенко Н.О.
присяжних Коваленко І.І., Тітаренко Ю.І.
секретаря судового засідання Савіцькій Л.Д.
за участі:
заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи Шевченко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, Солом`янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про усиновлення дитини,-
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, Солом`янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про усиновлення дитини. В обґрунтування своїх вимог зазначили, що перебувають у зареєстрованому шлюбі з 06 вересня 2008 року, але дітей від шлюбу не мають. З 25.06.2019 року подружжя стоїть на обліку в службі у справах дітей та сім`ї як кандидати в усиновлювачі. Проживають у трьохкімнатній квартирі, матеріально забезпечені, до кримінальної відповідальності не притягувались, мають хороший стан здоров`я, з порядками та умовами усиновлення, правами та обов`язками усиновлювачів вони ознайомлені, праві наслідки розуміють, з порядком здійснення контрою за умовами проживання виховання усиновленої дитини вони ознайомленні.
В судовому засіданні заявники підтримали заяву в повному обсязі, та просили її задовольнити, повідомили суду, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає в їх сім`ї та згідно розпорядження Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.03.2020 року № 352 опікунами над цією дитиною призначені заявники, своїх дітей подружжя не мають.
Представник заінтересованої особи: Служби у справах дітей Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, проти заяви не заперечувала, вважала за доцільне заяву задовольнити та що усиновлення відповідає інтересам дитини.
Представник заінтересованої особи: Солом`янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, в судове засідання не з`явився, направивши до суду заяву про розгляд справи без участі представника.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, та надані в судовому засіданні документи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають у шлюбі з 06.09.2008 року, до кримінальної відповідальності не притягувались, незнятої чи непогашеної судимості не мають та в розшуку не перебувають, мають нормальний стан здоров`я та на обліку у лікаря нарколога не перебувають, мають у власності нерухоме майно (а.с. 23, 39-40, 30-38, 41-42).
Із довідок АТ «Кредобанк» від 15.04.2019 року та від 14.05.2020 року вбачається, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за період з 01.04.2018 р. до 31.03.2019 р. отримано дохід в суммі 815 506,07 грн., а за період з 01.05.2019 р. до 30.04.2020 р. отримано дохід в суммі 763 392,44 грн. (а.с.24-27).
Відповідно довідки з ТОВ «Делойт і Туш» встановлено, що ОСОБА_2 займає посаду Менеджера у відділі Консалтингу, має посадовий оклад 88 333, 33 грн., та її заробіток за період 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р. складає 538 706,78 грн.(а.с.29).
З акту органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 21.10.2019 року встановлено, що 21.10.2019 році у 12 годині 00 хвилин було знайдено дитину, малолітню дівчинку, за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація народження дитини проведена відподно до ч. 2 ст. 135 СК України (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16 січня 2020 року) (а.с.46-47).
Згідно розпорядження Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації від 30.01.2020 № 93, малолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано стутус дитини, позбавленої батьківського піклування, форма влаштування: перебуває у відділенні для тимчасового перебування дітей з невизначеним правовим статусом Київського міського будинку дитини імені М.М. Городецького (а.с. 58).
Згідно з висновком про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини, виданим ТОВ «МІНІМЕД» «Дитячий медичний центр «ПЕДІАТРІЯ», малолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має соматичний стан здоров`я та інвалідність не встановлена (а.с.65).
Відповідно до копії розпорядження від 24.03.2020 № 352 Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, було призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають за адресою: АДРЕСА_2 , опікунами над малолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с. 53).
Згідно акту про вибуття дитини у сім`ю (опікунів, піклувальників, батьків-вихователів, прийомних батьків) від 24.03.2020 року, малолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 передана у сім`ю опікунів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 59).
Відповідно до акта від 04.05.2020 р. обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мешкають за адресою: АДРЕСА_2 , вбачається, що за місцем проживання родини ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , створені належні умови для проживання та виховання малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 55).
Відповідно до висновка від 07.05.2020 № 108-4992 Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації про доцільність усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність усиновлення інтересам дитини вважає що, матеріальне забезпечення сім`ї дозволяє взяти на усиновлення дитину, позбавлену батьківського піклування, подружжя розуміє всі аспекти, що пов`язані з усиновленням дитини, позбавленої батьківського піклування, відчуває себе психологічно готовими до виховання усиновленої дитини, тому впевнені, що можуть їй бути батьком та матір`ю та надати дитині належне виховання, освіту, духовний та фізичний розвиток. Їх бажання виховувати дитину зумовлено прагненням реалізувати свій батьківський потенціал, усвідомленим бажанням турбуватися та забезпечити сімейне оточення для повноцінного виховання та розвитку дитину позбавленої батьківського піклування, та внести в своє життя новий сенс. У зв`язку з чим Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, як орган опіки та піклування вважає за доцільне усиновлення малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та що таке усиновлення відповідає інтересам дитини (а.с. 5-7).
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
Дані правовідносини регулюються Сімейним кодексом України, Конвенцією про права дитини, Європейською конвенцією про усиновлення дітей.
Згідно із ст. 207 СК України, усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Статтею 3 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1989, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
Згідно із ст. 217 СК України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.
Відповідно до ст. 218 СК України, для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Згідно із ст. 211 СК України, усиновителем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Згідно зі ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24.04.1967 в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 була позбавлена батьківського піклування до досягнення неї повноліття, між ним та заявниками дійсно склалися родинні відносини, у зв`язку з цим й виникла необхідність їх юридичного оформлення. Заявники мають високі моральні якості, є дієздатними, раніше не судимі, батьківських прав раніше не позбавлялися, своїх дітей не мають, мають постійне проживання та фінансову стабільність.
Таким чином, підстав які перешкоджали б усиновленню немає, усиновлення малолітньої ОСОБА_4 буде в інтересах дитини, заявники здатні забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини.
Відповідно до ст. 224 СК України - суд постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотримані всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини. Суд постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.
За наведених обставин, суд вважає заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усиновлення малолітньої дитини обґрунтованою і такою, що підлягає до задоволення. У відповідності до ч.3 ст.314 ЦПК України, ст.ст.229, 230, 231, 233 СК України суд також вважає за можливе задовольнити прохання заявників та змінити усиновленій дитині ім`я, прізвище та по батькові, дату народження, про що внести зміни до актового запису № 702583 від 16.01.2020 року про народження ОСОБА_4 .
Усиновлення вважати здійсненим відповідно до ст.225 СК України у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Крім цього, для забезпечення таємниці усиновлення суд відповідно до вимог ч.1 ст.228 СК України роз`яснює, що особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
На підставі наведеного, керуючись вимогами ст.ст.207, 208, 211, 218, 220, 223, 224, 229, 230 - 233 СК України, ст.ст 2, 4,12, 259, 263,264, 265, 310-314ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, Солом`янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про усиновлення дитини - задовольнити.
Усиновити громадянами України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оголосити громадян України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 усиновлювачами малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 № 702583 від 16.01.2020 року, складеного Солом`янським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, а саме: записати батьком усиновленої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України; записати матір`ю усиновленої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України; змінити ім`я дитини з « ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; змінити прізвище дитині з « ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; змінити по-батькові дитини з « ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; змінити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5, п.15 ч. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.О.Горбенко
Присяжні: І.І.Коваленко
Ю.І.Тітаренко