н\п 2-о/490/44/2021 Справа № 490/6814/20
Центральний районний суд м. Миколаєва
__________________________________________________________________
Р І Ш Е Н НЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2021 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва в складі :
головуючого - судді Гуденко О.А..
присяжних - Кульбачної Л.М., Назарова О.В.
при секретарі - Дудник Г.С.,
за участю заявника, представника органу опіки та піклування - Пінюгіної С.В., зацікавленої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши в закритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради, про усиновлення дитини, -
УСТАНОВИВ :
В жовтні 2020 року ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою, якою просить усиновити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що 25.08.2016 року уклав шлюб з ОСОБА_1 , від якого народилась донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дружина має доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від попереднього шлюбу. З ОСОБА_3 у нього склалися дуже гарні стосунки, називає його батьком. Він піклується про неї, створює всі належні умови для розвитку, утримує та виховує її і ставиться як до рідної дитини.
Ухвалою від 20.10.2020 року відкрито провадження у справі, яку постановлено розглядати в порядку окремого провадження в закритому судовому засіданні.
У судовому засіданні заявник підтримав заяву та просив її задовольнити у повному обсязі. Ззаначив, що виховує дитину з шестирічного віку, вважає її своєю рідною донькою, відчуває до неї справжні батьківські почуття.
У судовому засіданні представник заінтересованої особи Орган опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради підтримала заяву і просила її задовольнити, зазначивши, що усиновлення відповідає інтересам дитини.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , ОСОБА_7 підтримала вимоги заяви, оскільки у її доньки та її нового чоловіка склалися справжні батьківські родинні відносини. Донька називає його татом, він піклується про неї, виховує її, допомагає в усьому, не робить різниці між рідною донькою та ОСОБА_3 .
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з`ясувавши думку дитини, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 207 СК України, усиновленням є прийняття усиновителями у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно ст. 223 СК України, особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення.
ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , батьками якої є : батько - ОСОБА_8 , мати - ОСОБА_9 , що підтверджується актовим записом №3560 у Свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 .
25 серпня 2016 року ОСОБА_9 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 , після чого змінила прізвище на « ОСОБА_1 », що підтверджується актовим записом №507 у Свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 .
Відповідно до висновку виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 09.10.2020 р., усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є доцільним і відповідає найвищим інтересам дитини.
Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов від 05.10.2020 р. на підставі заяви ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , створені умови для розвитку та вихованні дитини.
Відповідно до Довідки Міністерства внутрішніх справ України №2170829, ОСОБА_2 на території України станом на 30.09.2020 року до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.
За приписами ч.ч. 1, 5 ст. 217 СК України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.
В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_8 , посвідчена 23 вересня 2020 року приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Дворецькою О.М., відповідно до якої ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дає безумовну згоду на усиновлення дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі зміною її прізвища та по батькові ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір`ю дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
ОСОБА_1 надала суду заяву, посвідченої 23 вересня 2020 року приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Дворецькою О.М., відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дає безумовну згоду на усиновлення дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з яким перебуває у зареєстрованому шлюбі з 25.08.2016 року, зі зміною прізвища дитини на « ОСОБА_11 » та по батькові на « ОСОБА_11 ».
Дитина ОСОБА_3 у судовому засіданні просила про задоволення заяви.Ззаначила, що знає свого біологічного батиька, проте не підтримує з ним стосунки, вважає своїм батьком на теперішній час ОСОБА_2 . У них склалися справжні родинні стосунки, вона відчуває від нього турботу та підтримку, любить його як рідного батька.
Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 7 Сімейного Кодексу України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.
У відповідності до ч. 1 ст. 218 СК України, для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.
Положеннями ч. 1 ст. 210 СК України визначено, якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз`єднані при їх усиновленні.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.
Згідно зі ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст.9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
Згідно положенням ч. 1-2 ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Відповідно до ст. 232 ч. 1, 3, 4, 5 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.
Відповідно до Закону України №69-16 дія Європейської Конвенції про здійснення прав дітей поширюється на розгляд судами справ, що стосуються усиновлення дитини.
Згідно ч.1 ст. 8 ЦПК України, суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом
Дослідивши у відповідності до положень ст. 224 СК України обставини по справі в цілому, враховуючи мотиви, на підставі яких заявник бажає усиновити дитину, суд дійшов висновку, що заявник за своїм станом здоров`я, матеріальним становищем, сімейним станом та умовами проживання, ставленням до виховання дітей здатна забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя усиновлюваного ОСОБА_3 .
Згідно ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.
На підставі викладеного, керуючись Європейською конвенцією про здійснення прав дітей, ратифікованої Законом України Законом України №69-V від 03.08.2006, Законом України № 69-16, ст.ст. 10, 11, 209, 214-215, 251, 254-255 ЦПК України, ст.ст. 207, 208, 209, 210, 211, 217-220, 222-224, 229-233, 283 Сімейного Кодексу України, суд -
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради, про усиновлення дитини - задовольнити.
Усиновити громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , неповнолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Змінити прізвище дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з « ОСОБА_13 » на « ОСОБА_11 » та по батькові дитини з « ОСОБА_14 » на « ОСОБА_11 » та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , вчиненого Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, актовий запис №3560.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 02 лютого 2021 року.
СУДДЯ Гуденко О.А.
Присяжні Кульбачна Л.М.
Назаров О.В.