провадження №2/279/1959/20
Справа № 279/5270/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" лютого 2021 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Коваленко В.П.
секретаря Комарової О.В.
за участю сторін :
позивачів ОСОБА_1
представника позивачів адвоката Онопрієнка А.В.
представника Коростенської міської ради Кузьмінської О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі виконавчого комітету Коростенської міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог : Святошинський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану , Служба в справах дітей та сім"ї Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації , про скасування усиновлення і передачу дитини на виховання орагну опіки та піклування , -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з вищезазначеним позовом, в якому вказали, що відповідно до рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12.02.2008 року усиновили дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінили дані про прізвище та батьків дитини у свідоцтві про народження. Після усиновлення відносини з дитиною були добрими, хоча ще в малолітньому віці дитини стало зрозуміло, що вона складна, з нестерпним характером. Спочатку батьки вважали, що це прогалини у вихованні, намагалися налагодити стосунки, але всі намагання зводилися нанівець. З віком поведінка ОСОБА_3 стала ще більш агресивною, в сім"ї з"явилися випадки зникнення грошей , до чого був причетний ОСОБА_3 , також він почав чинити насильство відносно ОСОБА_1 , з приводу чого було звернення до правоохоронних органів з заявою. Стало відомо, що дитина має психічну хворобу, про яку усиновлювачі не знали і не могли знати на час усиновлення. З 18.06.2014 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в психіатричному кабінеті Коростенського КДЦ. Відхилення у стані здоров"я дитини унеможливлюють процес виховання. Подальше виконання обов`язків як усиновлювачів є неможливим та недоцільним. Вважають дані обставини суперечать інтересам дитини, а тому відповідно до ст. 238 СК України, просять усиновлення скасувати, внести зміни до актового запису про народження.
Позивачі в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав викладених в позовній заяві. Адвокат Онопрієнко А.В. вважає доцільним скасувати усиновлення.
Представник відповідача Коростенської міської ради Кузьмінська О.О. вважає доцільним скасувати усиновлення,
Представник служби у справах дітей та сім"ї Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Коростенським міськрайонним судом Житомирської області було прийнято рішення №2-0-9/08 від 12.02.2008 року про задоволення позову, усиновлено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Внесено зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис №2517 від 05.04.2008 року виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції м. Києва ) змінено прізвище з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 » по батькові з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 » місце народження з «м. Київ» на «м. Коростень», дату народження з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на " ІНФОРМАЦІЯ_2 " , ім`я не змінено. В актовому записі про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року вказано матір`ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком вказано - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з положеннями ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Наведені положення узгоджуються з нормами Конституції та законів України.
Національне законодавство, реалізуючи вказаний принцип, спрямовує на захист прав дитини та забезпечення додержанння її інтересів.
Так, положеннями ч.1ст.238 Сімейного Кодексу України визначено виключний перелік підстав, за яких усиновлення може бути скасоване, а саме : усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання ; дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час усиновлення; між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов"язків.
З приходу дитини в сім"ю не встановлено належного психологічного контакту між хлопчиком та батьками. Будь-які намагання налагодити стосунки з дитиною до позитивних результатів не призвели .
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного ( стаціонарного) хворого , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено діагноз: Змішаний розлад поведінки та емоцій з частими опозиційно- протесними реакціями. Специфічний розлад артикуляції мовлення. При усиновленні даних про такий діагноз не було відомо.
Згідно психолого-педагогічної характеристики Коростенської загальноосвітньої школи №1 , у ОСОБА_3 відзначається нестійкий психічний стан, низька розумова діяльність, нестійка увага . Під час навчання має постійні проблеми з дисципліною.
Підставами скасування усиновлення у позові позивачі вказують що, із усиновленим намагалися налагодити стосунки, але всі намагання зводилися нанівець. Також вказують на тяжку хворобу дитини, про яку на час усиновлення не знали, що унеможливлює процес виховання.
Згідно п.п. 12 та 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007року " Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав" усиновлення може бути скасоване або визнано недійсним тільки за рішенням суду за позовами батьків, усиновлювача, опікуна, піклувальника, органу опіки та піклування, прокурора, а також усиновленої дитини, яка досягла чотирнадцяти років, у випадку, коли воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує її сімейного виховання, а також у випадку, коли між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їх спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов"язків.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.14 Європейської конвенції про усиновлення дітей, усиновлення може бути скасовано або визнано недійсним лише за рішенням компетентного органу. Найвищі інтереси димтини завжди мають перевагу. Усиновлення може бути скасовано до досягнення дитиною повноліття лише на підставі серйозних обставин, передбачених законом.
Виходячи з аналізу зазначених приписів законодавства, скасування усиновлення - це припинення відносин, які виникають із факту усиновлення на майбутній час, якщо цього потребують інтереси дитини на підставі серйозних обставин, передбачених законом.
Відтак,суд приходить до висновку, що склалася така обстановка, коли усиновителям і усиновленій дитині краще розійтися.
Влад неодноразово застосовував фізичну силу до матері, на час відсутності батька . позивачка ОСОБА_1 боїться ночувати в своєму будинку, оскільки обов"язково буде побита усиновленим сином. Позивач ОСОБА_2 стверджує, що у випадку нескасування усиновалення він вимушений буде застосувати фізичну силу до сина.
З урахуванням вище викладеного, враховуючи найвищі інтереси дитини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 263-268 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.238 -240 Сімейного Кодексу України , суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити .
Скасувати усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усиновлювачами ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12.02.2008 року № 2-0-9/08, та передати дитину на виховання служби у справах дітей та сім"ї Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації .
Внести зміни в актовий запис про народження №2517 від від 05.04.2008 року, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції м. Києва , змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5, по батькові з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », місце народження з "м. Коростень Житомирської області" на " м. Київ". Виключити з актового запису про народження дитини інформацію про батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , внесену за рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12.02.2008 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області .
Суддя: В.П.Коваленко