14.01.2021
Справа 431/667/20
Провадження 2-п/431/2/21
У Х В А Л А
Повний текст
14 січня 2021 року Старобільський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Пелиха О.О.,
за участю секретаря с/з Чишкали Ю.С.,
представників Луганського національного аграрного університету
Гончарової І.Т., Казакова М.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у режимі відеоконференції заяву Луганського національного аграрного університету про перегляд заочного рішення суду від 09.09.2020 ,-
В С Т А Н О В И В:
Луганський національний аграрний університет (далі ЛНАУ) звернувся до суду з заявою про перегляд заочного рішення суду від 09.09.2020, ухваленого Старобільським районним судом Луганської області у справі №431/667/20 за позовом ОСОБА_1 до Луганського національного аграрного університету про скасування розпоряджень та наказу про відрахування.
В обґрунтування заяви посилались на те, що вищевказаним заочним рішенням суду позов ОСОБА_1 був задоволений. Представник ЛНАУ ставить питання про скасування заочного рішення суду, оскільки у відповідача не було можливості приймати участь у судових засіданнях з березня по липень у зв`язку із запровадженим загальноукраїнським карантином та карантинними заходами. Разом з тим, представник зазначив, що твердження суду з приводу показів свідка ОСОБА_2 є необґрунтованими, оскільки сама позивач визнала свої академічні заборгованості. Копія залікової книжки позивача, долучена до матеріалів справи ЛНАУ є підтвердженням факту прийняття позивачем самою у себе відповідних іспитів. Крім того, ЛНАУ не порушувало процедуру переведення ОСОБА_1 до іншого ВНЗ, а надало останній гарантоване право на здобуття вищої освіти.
Представники ЛНАУ Гончарова І.Т., Казаков М.В. у судовому засіданні заяву та доводи викладені у ній підтримали, просили суд її задовольнити з вищезазначених підстав.
ОСОБА_1 вважала заяву не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Суд дослідивши заяву про перегляд заочного рішення, додані до неї документи, матеріали цивільної справи №431/667/20, вислухавши представників ЛНАУ, ОСОБА_1 , приходить до наступних висновків.
Стаття 280 ЦПК України передбачає умови проведення заочного розгляду справи, а саме суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Умови проведення заочного розгляду справи судом були виконані в повному обсязі.
Так, заочним рішенням Старобільського районного суду Луганської області від 09.09.2020 у справі №431/667/20 позов ОСОБА_1 до Луганського національного аграрного університету про скасування розпоряджень та наказу про відрахування було задоволено. Визнано неправомірним та скасовано розпорядження Луганського національного аграрного університету від 24.12.2019 №72 «Про створення комісії та захист магістерської роботи», підписаного в.о. директора навчального - наукового інституту будівництва Луганського національного аграрного університету». Визнано неправомірним та скасовано розпорядження Луганського національного аграрного університету від 08.01.2020 №1 «Про реалізацію права на здобуття вищої освіти ОСОБА_1 » підписаного в.о. директора навчального - наукового інституту будівництва Луганського національного аграрного університету». Визнано неправомірним та скасовано наказ Луганського національного аграрного університету від 23.01.2020 №01-09/023 про відрахування ОСОБА_1 , стягнуто з Луганського національного аграрного університету (ЄДРПОУ 00493669) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.
Стаття 284 ЦПК України визначає порядок і строк подання заяви про перегляд заочного рішення, а саме заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
ЛНАУ заяву про перегляд заочного рішення суду від 09.09.2020 було подано у визначені ст. 284 ЦПК України строки.
Частиною 1 ст.288 ЦПК України передбачено, що заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), яка згідно з ч.1 ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З матеріалів цивільної справи судом встановлено, що судові засідання у справі судом призначались на 10.03.2020, 16.04.2020, 07.05.2020, 29.05.2020, 22.06.2020, 13.07.2020, 28.07.2020, 09.09.2020. Тричі представник відповідача до суду надавав клопотання про відкладення розгляду справи та відповідно не з`являвся. На адресу суду надавав письмовий відзив на позовну заяву. Разом з цим, відповідач не скориставшись своїм правом в порядку ст.212 ЦПК України на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а тому посилання представника ЛНАУ щодо неможливості прибуття до суду у зв`язку з запровадженим карантином в заяві про скасування заочного рішення, як на підставу для його скасування, суд до уваги не приймає.
Посилання на покази свідка ОСОБА_2 , надання копії залікової книжки позивача, порушення процедури переведення ОСОБА_1 до іншого ВНЗ, як на докази, які мають істотне значення для правильного вирішення справи і відповідно, як підставу для скасування рішення, суд до уваги не приймає, оскільки судом повно і всебічно з`ясовані всі обставини, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Свідок ОСОБА_2 у суді давала покази з дотриманням ст.69 ЦПК України.
У зв`язку з чим, приймаючи до уваги наведене, суд вважає, що в задоволенні заяви Луганського національного аграрного університету про перегляд заочного рішення слід відмовити.
Керуючись ст. 287, ч.1 ст.288 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву Луганського національного аграрного університету про перегляд заочного рішення суду від 09.09.2020 залишити без задоволення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя О.О. Пелих